[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

علائمی‌که می‌گویند مشکل ریه دارید، روزنامه شیراز نوین

کارگر آنلاین: مشکلات ریوی در افراد امروزه به دلیل هوای آلوده بسیار افزایش یافته است، علائم و نشانه‌هایی وجود دارند که شاید ساده به نظر برسد اما خبر از مشکلات ریه می‌دهند.
1. کمر درد و شانه درد
اگرچه این علائم کمیاب هستند اما درد کمر، شانه و قفسه سینه نشان دهنده شروع سرطان ریه است و اگر در مراحل اولیه شناسایی شود، به احتمال خیلی قوی قابل درمان خواهد بود اما زمانی که این درد قوی‌تر شود و مدت زمان زیادی نسبت به کمر درد معمولی به طول بیانجامد، حتماً باید به پزشک مراجعه کرد.
2. سرفه
سرفه نشان دهنده یک سرماخوردگی رایج است اما گاهی اوقات علامت بیماری‌های مزمن است. پس بسیار مهم است سرفه‌های متفاوت را از یکدیگر شناسایی کنید. سرفه‌های حاد و نیمه حاد می‌توانند نشان دهنده سرطان ریه باشند؛ مخصوصاً زمانی که با علائم دیگری مثل سرفه خونی همراه شوند.
3. تنگی نفس
تنگی نفس از رایج‌ترین وضعیت‌های مربوط به ریه و قلب را نشان می‌دهد، مثل آسم و آلرژی. برای تنگی نفس‌های شدید بسیار مهم است که محیط اطراف خود را تغییر دهید و یا حتی شهر محل سکونت خود را نیز عوض کنید. اگر تنگی نفس را زیادی احساس کردید، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.
4. زردی پوست و چشم یا همان یرقان
این علامت به راحتی می‌تواند نشان دهنده مشکلات کبدی باشد و گاهی اوقات نیز بر اثر سرطان ریه ایجاد می‌شود. یرقان وضعیتی است که باعث زردی پوست خواهد شد. همچنین ممکن است روی قسمت سفید چشم اثرگذار هم باشد و آن را به رنگ زرد رنگ پریده یا بیماری حاد تبدیل کند که در چنین حالتی زرد تیره‌تری را شاهد خواهید بود.
5. کمبود انرژی
همه انسان‌ها در طول زندگی اوقات زیادی خسته می‌شوند که کاملاً طبیعی است. به هم ریختگی خواب یا استرس نیز می‌تواند عاملی برای خستگی باشد اما اگر این خستگی بسیار زیاد اتفاق می‌افتد و غیر معمولی است، همچنین سرفه‌هایتان قطع نمی‌شود و کمبود اشتها دارید، احتمالاً به یک وضعیت جدی‌تری دچار شده‌اید.
6. مشکلات خواب
یکی از نشانه‌های وجود مشکل در ریه مشکلات خواب است. افرادی که به مشکل ریه دچار هستند به دلیل مشکلات تنفسی در به خواب رفتن مشکل دارند. دراز کشیدن روی تختخواب می‌تواند موجب سخت‌تر کار کردن ریه‌ها شده و خوابیدن روی یک صندلی برای آن‌ها راحت‌تر است. این افراد ممکن است طی شب سرفه کنند و در خواب آن‌ها اختلال ایجاد شود. بی‌خوابی اثر منفی روی سلامت جسمانی و روانی انسان دارد.
7. افزایش مخاط
سرفه با تولید مخاط یا خلط ارتباط دارد. مخاط از گیر افتادن میکروب‌ها، گرد و غبار، گرده و باکتری‌ها در ریه‌ها جلوگیری می‌کند. تولید مخاط اگر دچار سرماخوردگی یا بیماری‌های شایع نشده باشید، نشانه خوبی نیست. تغییر در رنگ مخاط مثلا تغییر رنگ مخاط از حالت شفاف به زرد یا سبز یا وجود خون در آن نشانه‌ای از وجود مشکل در ریه‌ها است.
8. خس خس مداوم
 باریک شدن مسیرهای هوایی سبب می‌شود هوا با سرعت لازم جریان پیدا نکند و فرد دچار خس خس سینه هنگام تنفس شود.صدای خس خس مداوم نشان دهنده ابتلا به مشکلات ریه است.
9. تورم در قسمت پایین بدن
تورم، درد و حساسیت در پاها می‌تواند نشان دهنده وجود مشکل در ریه‌ها باشد. در صورت عملکرد نادرست ریه‌ها سیستم گردش خون، اکسیژن مورد نیاز خود برای حفظ سلامت و به گردش درآوردن مایعات در سراسر بدن را به طور کامل دریافت نمی‌کند و موجب تجمع مایع و شکل‌گیری تورم در پاها می‌شود. عملکرد ضعیف ریه‌ها سبب می‌شود قلب نتواند خون مورد نیاز کبد و کلیه‌ها را پمپاژ کند و سموم و مواد زائد بدن پاک‌سازی نشوند و پاها متورم شوند.
10. سردردهای صبحگاهی
سردردهای صبحگاهی نیز می‌تواند از نشانه‌های یک مشکل ریوی باشد. در صورت مشکل ریوی هنگام خواب فرد تنفس عمیقی ندارد و این امر سبب تجمع دی اکسید کربن در بدن می‌شود. تجمع دی اکسید کربن سبب گشاد شدن رگ‌های خونی در مغز و منجر به سردرد می‌شود.
11. درد تیز و سوزاننده قفسه سینه
مشکلات ریه سبب دردی تیز یا سوزاننده در قفسه سینه به هنگام سرفه یا نفس کشیدن عمیق می‌شود. این درد گاهی در قسمت میانی بدن تا پشت کمر شما احساس می‌شود.
12. تب
ایجاد مشکل در ریه و عفونت آن تب ایجاد می‌کند. دمای معمولی بدن (37 درجه سانتی گراد) است.
13. آب‌ریزش بینی
یکی دیگر از نشانه‌های وجود مشکلات ریوی علائمی ‌مانند آب‌ریزش بینی و سایر علائم آنفلوآنزا نظیر عطسه است.
14. کبود شدن رنگ پوست یا لب
یکی دیگر از نشانه‌های وجود مشکل در ریه، کبود شدن رنگ پوست یا لب به دلیل کمبود اکسیژن است. مشکلات ریه ممکن است سبب متمایل شدن رنگ لب یا ناخن‌های شما به رنگ آبی شود.
15. کاهش اشتها
اختلال در عملکرد ریه‌ها باعث بی اشتهایی می‌شود. اگر بی اشتهایی همراه با علائم بالا باشد، ممکن است به علت مشکلات ریوی باشد.
راهکار‌هایی برای داشتن یک ریه سالم‌تر
تحقیقات نشان می‌دهد که آگاهی بخشی به مردم تأثیر بسیار زیادی در سلامت ریه دارد. بسیاری از شهرها راهکارهای مهم در مورد پاک‌سازی ریه را در اختیار مردم قرار می‌دهند. البته هیچ راه سریعی برای پاک‌سازی ریه وجود ندارد . باید مراقب عادت‌های خود و سبک زندگی باشید.
ترک سیگار و رژیم غذایی سالم دو مورد از مهم‌ترین عادت‌هایی است که برای ریه سالم باید آن‌ها را رعایت کنید. اگر وضعیت ریوی مزمنی دارید، حتماً باید از مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان استفاده کنید. درنگ نکنید و شروع به ورزش کنید. باید کاری کنید که بدن شما فعال‌تر باشد و ریه‌ها نیز به کار بیفتند. اگر بیماری مزمن دارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید و از او اجازه بگیرید که بتوانید ورزش انجام دهید. فرد مبتلا به آسم در صورت اجازه پزشک می‌تواند ورزش‌هایی مثل دو ماراتن هم انجام دهد. بیماری آسم هنوز علت مشخصی ندارد اما چیزی که واضح است، این است که آلودگی و جرم موجود در هوا می‌تواند این شرایط را افزایش دهد. این آلودگی‌ها وارد خون فرد می‌شود و بنابراین بسیار مهم است که روزانه منزل خود را جارو برقی بکشید و گرد و غبار را پاک‌سازی کنید. از محصولات طبیعی استفاده کنید و از عطرها و گاز‌های تند دوری کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی