[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

از برگزیدگان جشنواره آرای برتر دادگستری استان فارس تجلیل شد، روزنامه شیراز نوین

در جشنواره آرای برتر دادگستری استان فارس در سال جاری، رئیس‌کل دادگستری استان فارس بر فراگیری هرچه بیشتر علم همراه با عمل و تقوای الهی توصیه کرد.
رئیس‌کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه قضات دادگستری استان فارس از برگزیده‌ترین نخبه‌های علمی و متدین‌ترین و پاکدست‌ترین افراد هستند، یادآور شد: قضات در کنار  فراگیری هرچه بیشتر از دریای بیکران علم حقوق و سایر علوم در صدور آرای قضایی بهره مند شوند و در چهارچوب قانون تا سرحد امکان از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده نمایند یا با استفاده از تأسیسات ارفاقی  زمینه آزادی زندانیان جرائم غیرعمد و مالی را  فراهم نمایند. حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی در این مراسم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به ویژه ولادت سراسر نور حضرت ولی عصر(عج)، ضمن قدردانی از هیئت داوران که در این دوره از جشنواره منصفانه آرای قضایی را بررسی کردند و تعدادی از آرای قضات خلاق را برگزیدند، گفت: دادگستری استان فارس در همه زمینه‌ها در کشور  اقدامات مناسبی انجام داده، بنابراین لازم است قضات در اتقان آرای قضایی و برگزاری جلسات نقد رأی نیز اهتمام و جدیت داشته باشند. نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس از معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری فارس به لحاظ برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه قضات و کارکنان، نشست‌های قضایی نقد و تحلیل رأی و  جمع آوری آرای برتر قضایی و تهیه و تألیف کتب در این خصوص و دیدار و نشست‌های مختلف با نخبگان علمی و روحانیت قدردانی کرد و گفت: حجم ورودی پرونده‌های قضایی به دادگستری بسیار زیاد است و همین امر به اتقان آرای قضایی لطمه وارد می‌نماید؛ بنابراین لازم است از ظرفیت هرچه بیشتر شوراهای حل اختلاف و پیشگیری از وقوع جرم به منظور کاهش ورودی پرونده‌های قضایی بهره برداری نماییم. حجت الاسلام و المسلمین موسوی در ادامه با بیان اینکه نوع کار و فعالیت در دستگاه قضایی تعطیل بردار نیست، یادآور شد: در ایام تعطیلات نوروز  قضات و کارکنان دادگستری فارس به صورت  شیفت‌های کشیک در راستای خدمت‌رسانی به مردم انجام وظیفه می‌کنند. معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان فارس نیز در آیین تجلیل از برگزیدگان جشنواره آرای برتر قضایی دادگستری استان فارس که با حضور اعضای شورای قضایی این استان برگزار شد، ضمن تبریک انتخاب دادگستری کل استان فارس به عنوان استان برتر در زمینه پژوهش در دومین جشنواره شهید بهشتی پژوهشگاه قوه قضائیه، بیان داشت: عدالت و مبارزه با فساد یکی از محورهای اصلی بیانیه گام دوم انقلاب است که از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خطاب به ملت ایران صادر شد و در سند تحول قضایی و بیانات ریاست قوه قضائیه نیز مورد تأکید واقع شده است.
ارسلان اشرافی در ادامه افزود: عدالت قضایی جز با صدور آرای مستدل، مستند، متقن و متکی بر منطق و واقعیات حقوقی مسلم، محقق نخواهد شد. محصول کار قاضی، رأیی است که صادر می‌کند. این رأی هرچه متقن‌تر باشد و از صفت اتقان در حد بالاتری برخوردار باشد، دستگاه قضایی به هدف اصلی اش که همانا احقاق حق و اجرای عدالت است، آسان‌تر نائل می‌شود و از طرف دیگر اصحاب پرونده و آحاد مردم، از یک اطمینان خاطر بیشتری در خصوص عادلانه بودن آرای صادره برخوردار خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان فارس، جهت دستیابی به اتقان آرا و تشویق همکاران به صدور آرای متقن، پیشنهاد برگزاری جشنواره آرای برتر قضایی که خود از ملاک‌های عمده سنجش کیفی کار قضات می‌باشد را در کمیسیون آموزش به رئیس کل دادگستری استان فارس ارائه نمود که پس از تصویب در آن کمیسیون، مراتب برگزاری جشنواره طی بخش‌نامه‌ای به تمامی حوزه‌های قضایی و مؤسسات داوری سراسر استان اعلام شد و اطلاع‌رسانی لازم به عمل آمد. 
این مقام مسئول قضایی استان بیان داشت: در مهلت مقرر، در مجموع ۱۲۰ فقره رأی به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید و پس از آن، آرای ارسالی در دو بخش حقوقی و کیفری  و هشت گروه دسته بندی شدند که «بخش حقوقی» شامل آرای حقوقی دادگاه‌های تجدید نظر استان فارس، دادگاه‌های حقوقی و خانواده نخستین و نیز آرای صادره از سوی داوران و مؤسسات داوری استان و «بخش کیفری» نیز شامل آرای کیفری دادگاه‌های تجدیدنظر استان فارس، آرای دادگاه‌های کیفری یک استان، دادگاه‌های کیفری دو، دادگاه انقلاب اسلامی و دادسراهای سراسر استان فارس می‌شدند. معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان فارس، با بیان اینکه برای ارزیابی آرای برتر از بین قضات متبحّر و زبده محاکم تجدیدنظر استان فارس، شش تن به عنوان اعضای هیئت داوران در دو بخش حقوقی و کیفری انتخاب شدند، گفت: پس از احصای ملاک‌های ارزیابی طی فرمت‌های خاص، آرای واصله به دبیرخانه جشنواره، در اختیار داوران قرار گرفت که داوران پس از تشکیل جلسات متعدد و بحث و تبادل‌نظر فراوان در خصوص موضوع، در نهایت طی جلسه پایانی از بین آرای ارسالی، تعداد 18 فقره را به عنوان آرای برگزیده انتخاب نمودند که از این تعداد 15 فقره مربوط به آرای صادره توسط همکاران قضایی و 3 فقره مربوط به آرای صادره توسط داوران مؤسسات داوری سراسر استان می‌باشد.
اشرافی ضمن تشریح اقدامات صورت‌گرفته توسط معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان فارس در راستای اتقان آرای قضایی، به محورهای اساسی اقدامات صورت گرفته از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای تمامی قضات، نشست‌های نقد و تحلیل آرای قضایی با حضور صاحب‌نظران قضایی، دانشگاهی و حوزوی، نشست‌های قضایی در سراسر حوزه‌های قضایی استان، انجام بازرسی‌های آموزشی از عملکرد تمامی قضات استان، فعالیت مؤثر کمیته مطالعات حقوقی دادگستری استان در پاسخ‌گویی به پرسش‌های همکاران، تشکیل کارگروه  تخصصی اتقان آرا و انعقاد تفاهم‌نامه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه استان و... اشاره کرد.
گفتنی است در پایان این مراسم از قضات برگزیده این جشنواره عبدالرحمن زارع پور، محمدجواد شاکری و حمیدرضا قربانی از دادگاه تجدید نظر استان، محمدمهدی انصاری از قاضی سابق دادگاه‌های کیفری یک استان، محمدمهدی حسنی، مهرداد همتی و محمدعلی حسینی از محاکم حقوقی، ایمان دمیری از دادگاه خانواده، ایمان یوسفی، مهرزاد رزمجویی و سید محمدرضا علوی از محاکم کیفری دو، کریم محمدی از دادگاه انقلاب، احمد رشیدی، افشین محمدی دره شوری و خانم پردیس شریعتی از دادسرای عمومی و انقلاب استان فارس و همچنین بهنام انصافی آذر، مهیار بهرام‌‌وند و محمدعلی سمیع زاده از بین داوران برگزیده مؤسسات داوری استان با اهدای لوح سپاس از سوی رئیس‌کل دادگستری استان فارس قدردانی شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی