[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

روش عالی تمیز کردن مبل و لوازم خانگی مخمل، روزنامه شیراز نوین

3. از دستگاه بخارشو استفاده کنید
به محضی که بر روی مبلمان مخملی می‌نشینید، پرزهای لباس بر روی آن می‌چسبند و به مرور چنانچه این پرزها به زودی برداشته نشوند، به طور همیشگی ماندگار می‌شوند.
به کمک یک دستگاه ماشین بخار دستی نیز می‌توان این کار را انجام داد و پرزها و گرد و خاک روی سطح مبلمان را جمع کرد، البته مراقب باشید با درجه حرارت کم این کار انجام شود تا آسیب (ذوب شدن) به الیاف وارد نکند، بنابراین دستگاه را کمی ‌با فاصله به مبلمان‌تان نزدیک کنید.
در عین حال نحوه حرکت دست‌تان در جهت مخالف و به آرامی ‌صورت گیرد، به نوعی که چروک‌ها به خوبی باز شوند. همچنین می‌توان از اتوبخار هم کمک گرفت اما نکته‌ای که باید دقت کنید این است که هرگز اتو به الیاف نزدیک نشود و با فاصله این اقدام انجام گیرد. به این منظور اتو را از آب پر کرده و در وضعیت بخار قرار دهید. میزان فاصله با الیاف مبل حداقل چندین سانتی متر باشد.
4. لکه‌ها را پاک کنید
چنانچه به طور اتفاقی مایعاتی بر روی مبلمان شما ریخت، سریعاً به از بین بردن لکه‌های به وجود آمده اقدام کنید. در این خصوص از مقداری دستمال توالت استفاده کنید و مرتباً آن را عوض کنید که کاملاً رطوبت جذب شود. هیچ گاه پارچه را بر سطح مبل نکشید، چرا که این وضعیت عمیق‌تر می‌شود. در مورد لکه‌ها می‌توانید:
از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید:
از ترکیب چندین قطره مایع ظرفشویی و دو فنجان آب گرم استفاده کنید و سپس با یک چوب گردگیر حالت کف درست کنید. یک پارچه میکروفیبر را در آب تمیز فروکنید تا کاملاً خیس شود و سپس این پارچه مرطوب را در کف صابون فرو برده و به آرامی ‌بر روی قسمت‌هایی که لکه وجود دارد، بکشید تا زمانی که لکه کاملاً از بین برود.
برای تمیز کردن مبل مخمل باید فوم را به جهت خواب پارچه حرکت دهید. این روش را ابتدا بر روی یک قسمت کوچک مثل آستر داخلی و یا سه جافی که در آن مخمل به کار رفته است و یا قسمتی از مبل یا وسیله جانبی که دیده نمی‌شود و در دید قرار ندارد امتحان کنید.
سپس اجازه دهید تا جریان هوا به این قسمت برسد و سطح این نواحی را خشک کند. کمی ‌زمان بدهید تا فوم به طور کامل خشک شود و شکل مخمل به حالت اصلی‌اش بازگردد. در این مدت زمان از استفاده از وسیله و یا مبل مورد نظر خودداری کنید.
در صورت از بین نرفتن لکه یک بار دیگر فوم بر روی آن بمالید و بگذارید تا دوباره خشک شود.
از جوش شیرین و آب لیمو استفاده کنید:
برای پاک کردن لکه‌ها از روی مبل از ترکیب دو قاشق چای خوری جوش شیرین و نصف فنجان آب لیمو استفاده کنید.
5. از پوشش‌های محافظ استفاده کنید
پوشش محافظ را از فروشگاه‌های بزرگ و فروشگاه‌های مبلمان فروشی پیدا کنید و از فاصله 15 سانتی‌متری به پارچه اسپری کنید. مبل را زمانی که اسپری خشک شد، با برس پارچه و یا پارچه بدون پرز تمیز کنید تا کوبیدگی و چین و چروک رفع شود.
پیش از اسپری کردن این محلول‌ها بر روی وسیله مورد نظر حتماً اطلاعات مربوط به نگهداری از آن را کنترل کنید زیرا استفاده از پوشش‌های محافظ ممکن است با شرایط گارانتی محصول شما در تضاد باشد. در صورت وجود داشتن S بر روی برچسب از محلول‌های خشک و بدون استفاده از آب استفاده کنید.
6. برای تمیز کردن وسایل و مبلمان خود برنامه‌ریزی داشته باشید
بهتر است یک برنامه زمان بندی خاص برای تمیز کردن وسایل و مبلمان خود اختصاص دهید تا اینکه که گرد و خاک و لکه‌های موجود بر سطوح آن‌ها ماندگار نشوند.
چگونه از وسایل مخمل مانند لباس و کیف و کفش مراقبت کنیم؟
در صورت داشتن وسیله‌ای از مخمل خالص، تمیز کردن آن را به خشک‌شویی بسپارید زیرا آن‌ها در تمیز کردن کثیفی و لک از روی پارچه‌های حساس متخصص‌اند.
در صورت داشتن پارچه‌ای از مخلوط مخمل پی استر و یا مخمل شکسته برای شستن آن از لباسشویی و آب سرد و یک شوینده محافظ ملایم استفاده کنید.
قبل از شستن پارچه مخمل با لباسشویی برای جلوگیری از چروک شدن آن را در یک کیسه توری بیندازید و یا به تنهایی داخل لباسشویی بیندازید زیرا سایر پارچه‌ها باعث ایجاد چروک و کوبیدگی در مخمل می‌شوند.
پارچه مخملتان را در خشک کن خشک نکنید و پارچه را روی یک سطح تمیز و صاف پهن کنید. پارچه برای خشک شدن به بیش از 12 ساعت زمان نیاز دارد.
لباس مخمل خود را در کمد آویزان کنید و کفش یا کیف دستی مخمل را در کاور قرار دهید تا از ورود کثیفی و پرز به پارچه جلوگیری شود.
برای از بین بردن چین وچروک‌ها از دستگاه بخار با درجه کم برای رفع چروک استفاده کنید. بخار را از فاصله 10 سانتی متری و در جهت خواب پارچه اعمال کنید.
بخار دادن برای کفش و کیف مناسب نیست. در صورت مواجه شدن با چین و شکستگی در این لوازم، این قسمت‌ها را برس بزنید یا داخل آن‌ها دستمال یا قالب قرار دهید تا شکل خود را حفظ کنند.
بخار حاصل از آب داغ برای رفع برخی از چروک‌ها مؤثر است اما مراقب باشید که وسیله مورد نظر مرطوب نشود.
در صورت نداشتن دستگاه بخار، اتو را روی حالت بخار قرار داده و در فاصله 10 سانتی متری پارچه قرار دهید و آن را در جهت خواب پارچه استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی