[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

هجوم فاضلاب به دروازه شرقی ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: صنایع مستقر در شرق شیراز فاضلاب خود را به صورت غیربهداشتی وارد محیط زیست می‌کنند و باعث اصلی بوی بد در دروازه شرقی شهر شیراز می‌باشند که هم ساکنان و هم مسافران را در معرض خطر قرار داده است. وی منشأ اصلی بوی بد استشمام‌شده در شرق شیراز را دفع غیربهداشتی فاضلاب در کانال‌های روباز و رودخانه دانست و ضمن یادآوری اینکه چنین وضعیتی مطلوب این شهر نیست، لزوم اهتمام دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط برای رفع کامل این مشکل را متذکر شد.
حمید ظهرابی در کنفرانس مجازی با خبرنگاران گفت: هرچند نسبت به سال‌های گذشته، شاهد کم شدن شدت و وسعت بوی بد استشمام شده در محدوده شرقی شیراز هستیم، اما این وضعیت، خصوصاً در فصول گرم سال، ادامه دارد و موجب ناراحتی ساکنان منطقه، مسافران و شهروندان می‌شود.
مدیرکل محیط زیست فارس همچنین با اشاره به اینکه این بوی نامطلوب که در حاشیه روستای سلطان آباد و شرق شیراز به ویژه در فصل تابستان به مشام می‌رسد ناشی از فاضلاب روباز شیراز است، گفت: نهادهای مسئول در حوزه جمع آوری فاضلاب و مدیریت شهری باید بکوشند تا این مشکل برطرف شود. ظهرابی خاطرنشان کرد: افرادی که به عنوان گردشگر به شیراز سفر می‌کنند، از این بوی بد آزرده می‌شوند و در حال حاضر وجود این معضل در شأن گردشگران و شهر گردشگری شیراز نیست و همه دستگاه‌های مسئول موظف‌اند سامان‌دهی این موضوع را دنبال کنند. او، شهرک صنعتی شیراز را مسئول بخشی از رهاسازی فاضلاب در این منطقه دانست و گفت: متأسفانه واحدهای تولیدی این شهرک، فاضلاب خام وارد رودخانه و مسیر می‌کنند و این اصلاً پسندیده نیست؛ از سویی تانکرهای حمل فاضلاب سامان‌دهی نشده است. این تانکرها لجن فاضلاب برمی‌دارند و هرجا شد تخلیه می‌کنند. بر اساس برنامه قبلی، این تانکرها باید به ردیاب مجهز باشند که این طرح اجرا نشده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینکه محل تخلیه اینها تصفیه خانه شماره ۲ شیراز است، گفت: متأسفانه در این زمینه کوتاهی شده است؛ همچنین رواناب‌های سطحی که وارد رودخانه خشک شیراز و رودخانه سلطان آباد می‌شود، منشأ بوی نامطبوع است. ظهرابی اضافه کرد: این رودخانه‌ها ورودی زیادی از پساب و فاضلاب دارند و در مسیر عبور آن‌ها جوی آب با ته مانده فاضلاب‌ها به آن وصل و تخلیه می‌شود. در نهایت خروجی رودخانه سلطان آباد بسیار آلوده و چندترکیبی است که انتظار داریم تعهد شهرداری شیراز برای سامان‌دهی این رواناب‌ها انجام شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس عنوان کرد: شهرداری شیراز باید تجهیزات به روز برای سامان‌دهی تانکرها و رواناب‌ها شناسایی و منشأ اینها را پیدا کند تا قطع شود.
ظهرابی ادامه داد: آب‌های روان سطحی که وارد رودخانه خشک شیراز و به چشم دیده می‌شود، باید بسته شود. لوله‌های عظیمی در نزدیکی ترمینال کاراندیش شیراز به رودخانه خشک می‌آید و تخلیه می‌شود که منشأ فاضلاب است و در نهایت بوی مشمئزکننده فاضلاب را به اطراف فرودگاه 
شیراز می‌کشاند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی