[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

زیست بوم تجهیزات و ابزارهای شناختی ایجاد می‌شود، روزنامه شیراز نوین

ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی اعلام کرد: زیست بوم حوزه علوم شناختی با ساخت تجهیزات و ابزارهای شناختی توسط محققان کشور ایجاد می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی درچارچوب اهداف و راهبرد تعیین شده خود تلاش می‌کند با اجرای برنامه‌های حمایتی از طرح‌های تحقیقاتی به رشد، توسعه، بومی‌سازی و تأمین نیازهای مراکزعلمی ‌و پژوهشی به تجهیزات، ابزارها و سیستم‌های در حوزه شناختی در داخل کشور کمک کند.
دکتر محمد حسین مقامی‌کارشناس ستاد علوم شناختی گفت: امید است با تشکیل زیست بوم تجهیزات و سیستم‌های شناختی میزان وابستگی مراکزعلمی ‌و تحقیقاتی برای تأمین نیازها به خارج کاهش یابد و گام‌های مؤثری برای دستیابی به خودکفایی برداشته شود. وی افزود: همزمان با رونمایی اخیر از سی دستاورد فنی و تخصصی حاصل از اجرای طرح‌های تحقیقاتی محققان و متخصصان حوزه علوم شناختی در نمایشگاه بین‌المللی تهران درخواست‌های مراکز علمی ‌و دانشگاهی برای خرید تجهیزات و سیستم‌های شناختی افزایش یافت.
مقامی‌گفت: در این برنامه ۴۰ درخواست برای خرید ۱۹ محصول شناختی توسط ۹ شرکت دانش بنیان فعال در حوزه شناختی ارائه شد. از این رو اقدامات لازم برای تأمین نیازهای این مراکز از سوی ستاد توسعه علوم شناختی و معاونت علمی ‌و با کمک صندوق حمایت از سرمایه گذاری در زیست فناوری در جریان است. به گفته وی، مراکز علمی ‌و تحقیقاتی خواهان خرید تجهیزات و ابزارهای شناختی در زمینه‌های ایمپلنت‌های مغزی، تحریک الکتریکی عمقی مغز، تحریک مغناطیسی مغز، واقعیت مجازی برای جوندگان، تحریک بویایی، رهگیر چشمی‌، الکترود و سیستم‌های ثبت و تحریک مغز شده‌اند.
مقامی‌خاطر نشان کرد: با تشکیل زیست بوم شناختی تجهیزات و ابزارها درحوزه شناختی در آینده شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در امر طراحی، تولید، ساخت و بومی‌سازی سیستم‌ها و نیز دستیابی به برنامه‌های خودکفایی در این زمینه خواهیم بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی