[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت در سال‌جاری، روزنامه شیراز نوین

  مریم شمالیان- شیرازنوین
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز به مناسبت هفته ملی سلامت با شعار «سلامت برای همه با پزشکی خانواده»، فعالیت‌ها، اقدامات و اولویت‌های دانشگاه در امر ارتقای سلامت جامعه را اعلام کرد و تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت را از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت در سال جاری برشمرد.
دکتر «عباس رضاییان‌زاده» صبح دیروز سیزدهم اردیبهشت، در جمع اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری هفته ملی سلامت از نهم تا پانزدهم اردیبهشت، گفت: سازمان جهانی بهداشت همه‌ساله و بر اساس اولویت‌های بهداشتی، شعاری محوری را برای روز جهانی بهداشت انتخاب می‌کند که شعار امسال روز جهانی بهداشت به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد تأسیس سازمان جهانی بهداشت، «سلامت برای همه» انتخاب شد.
او اضافه کرد: کشورها بر اساس اولویت‌های بهداشتی خود نسبت به بومی‌سازی این شعار اقدام کرده‌اند که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با توجه به اولویت توسعه کشوری برنامه پزشکی خانواده شهری در کشور، شعار «سلامت برای همه با پزشکی خانواده» را برای هفته ملی سلامت ۱۴۰۲ برگزیده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز با تقدیر از همراهی همیشگی اصحاب رسانه با حوزه سلامت افزود: دسترسی به اهداف تعریف‌شده در سلامت جامعه، بدون همکاری و همراهی مردم میسر نمی‌شود و در این زمینه، رسانه‌ها نقشی بسیار پُررنگ در ایجاد ارتباط و انتقال دیدگاه‌ها، چالش‌ها، تهدیدها و فرصت‌ها برعهده دارند که موفقیت‌های به‌دست‌آمده در بحران همه‌گیری کووید ۱۹ نمونه مشخصی از این همراهی و همدلی به شمار می‌رود.
دکتر رضاییان‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، پرداختن همه‌جانبه به تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت را از دیگر اولویت‌های اصلی حوزه سلامت در سال جاری عنوان کرد و ادامه داد: دستیابی به اهداف تعریف‌شده در قانون جوانی جمعیت، با اهتمام تمام ارگان‌های مرتبط میسر خواهد شد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، توسعه سلامت در نقاط کم‌برخوردار و ارتقای سطح کیفی و کمی نظارت‌های بهداشتی بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، اماکن عمومی و بین‌راهی را از دیگر اولویت‌های دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد.
او با بیان اهمیت تلاش برای بهبود سلامت دهان و دندان در ارتقای سلامت عمومی جامعه گفت: در همین راستا برنامه‌ریزی لازم برای بالابردن میزان مراقبت‌های دهان و دندان گروه‌های هدف شامل مادران باردار و شیرده و کودکان زیر ۱۴ سال انجام شده است. دکتر رضاییان‌زاده در ادامه با اشاره به اهمیت انجام اقدامات کنترلی در بیماری سالک در استان فارس، از راه‌اندازی مرکز درمان سالک در تمام شهرستان‌های زیر پوشش دانشگاه تا پایان سال گذشته خبر داد و افزود: این اقدام منجر به دسترسی آسان‌تر مردم به خدمات درمانی بیماری سالک می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز با بیان این موضوع که بیماری‌های غیرواگیر همچنان بیشترین میزان ابتلا و مرگ را در جهان به خود اختصاص داده است، گفت: در حال حاضر هشت کلینیک بیماری‌های غیرواگیر (NCD) در حال خدمت‌رسانی به گروه‌های هدف هستند و اقدامات لازم برای راه‌اندازی کلینیک در شهرستان‌های استان با همکاری دیگر معاونت‌های دانشگاه انجام شده است.
به گفته این مقام مسئول در دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، در این کلینیک‌ها خدمات‌رسانی به بیماران مبتلا به دیابت و فشار خون بالا و همچنین خدمات غربالگری سرطان‌های روده بزرگ، پستان و دهانه رحم، خدمات تشخیصی و مراقبتی به مراجعان ارائه می‌شود.
او همچنین از تصویب سند ملی پیشگیری از خودکشی به‌عنوان یکی دیگر از محورهای فعالیت مجموعه سلامت یاد کرد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری ارگان‌های مرتبط در راستای راهبردهای تعریف‌شده در این سند، شاهد کاهش این چالش باشیم.
این نشست خبری، صبح روز سیزدهم اردیبهشت ۱۴۰۲، همزمان با پنجمین روز از هفته ملی سلامت در سالن جلسات معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی