[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

۴۲ تعاونی فناور در استان فارس وجود دارد، روزنامه شیراز نوین

در نشستی با عنوان هماهنگی و تبادل نظر پیرامون تدوین برنامه‌های تحقق شعار سال در جامعه بزرگ تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس بر لزوم حمایت برای هدایت 42 تعاونی فناور این استان به سمت دانش‌بنیان شدن تأکید شد.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در نشست هماهنگی و تبادل نظر پیرامون تدوین برنامه‌های تحقق شعار سال در جامعه بزرگ تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس افزود: شعار امسال بسیار هوشمندانه از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام نهاده شده است.
وحید خداپرست با بیان اینکه نیروی انسانی نخبه و ظرفیت‌های بسیاری در سطح استان فارس وجود دارد که می‌توان در حوزه تولیدات دانش‌بنیان از آن بهره برد، تأکید کرد: تحقق شعار «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نیازمند اراده جمعی و همگانی است.
سرپرست اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس ادامه داد: برای تحقق بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در راستای تحقق شعار سال باید همه دستگاه‌های اجرایی در کنار مردم، ریل‌گذاری اقتصادی را در شرکت‌ها و طرح‌های دانش‌بنیان با هدف ایجاد فرصت‌های شغلی در دستور کار قرار دهند.
وی عنوان کرد: 42 تعاونی فناور در استان فارس وجود دارد که می‌توان این واحدها را با حمایت در جهت تجاری سازی محصولات به سمت دانش‌بنیان شدن هدایت کرد.
خداپرست خاطرنشان کرد: 18 تعاونی دانش‌بنیان و 42 تعاونی فناور و در مجموع 60 تعاونی در این حوزه در استان فارس فعال است.
وی تأکید کرد: باید حمایت جدی و همه جانبه مانند اعطای تسهیلات با نرخ مناسب به تعاونی‌های فناور استان در دستور کار قرار گیرد تا با تجاری سازی محصولات این واحدها به سمت دانش‌بنیان شدن هدایت و از مزایای آن بهرمند شوند. سرپرست اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، تجاری سازی محصولات را یکی از معیارهای ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: ضرری است فرایندی برای ارایه تسهیلات مورد نیاز تعاونی‌های فناور و دانش‌بنیان استان تعریف شود و این اقدام در دستور کار قرار گیرد.
رئیس پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان استان فارس نیز در این نشست گفت: اتحادیه تعاونی‌های دانش‌بنیان این استان تأسیس شده که اکنون فارس حدود 30 درصد تعاونی‌های دانش‌بنیان شناسنامه دار را در سطح کشور داراست.
مظفر والی افزود: حدود 95 درصد این تعاونی‌های دانش‌بنیان در شیراز و مابقی در شهرستان جهرم فعالیت دارند.
وی ادامه داد: 101 تعاونی دانش‌بنیان در کشور فعال است که 26 مورد آن در سطح استان فارس قرار دارد.
والی با بیان اینکه حدود نیمی از تولیدات تعاونی‌های دانش‌بنیان کشور مربوط به استان فارس است، گفت: در جهت تحقق شعار سال، توسعه مرکز نوآوری این استان امری مهم است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. وی اظهار داشت: در مجموع 418 شرکت فناور و دانش‌بنیان در سطح استان فارس وجود دارد که تحت عنوان پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان فارس فعالیت می‌کنند.
مدیر بازاریابی و ارتباطات پارک علم و فناوری استان فارس نیز در ادامه این جلسه گفت: واحدهای فناور این استان در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارند که لازم است در سالی که به همین عنوان از سوی رهبر معظم انقلاب نام گذاری شده، گامی در جهت دانش‌بنیان شدن این واحدها برداشته شود.
مهرداد شفیعی افزود: طرح‌هایی برای حمایت از این واحدهای فناور از سوی وزارت علوم پیشنهاد شده اما حرکت اساسی در این خصوص و هدایت این واحدها به سمت دانش‌بنیان شدن با تجاری سازی محصولاتشان نیاز است.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های دانش‌بنیان استان فارس نیز در این جلسه گفت: صندوق نوآوری حمایت‌های خوبی از شرکت‌های استان دارد، اما در مجموع سهم این استان از منابع تخصیص یافته به این حوزه در سطح کشور اندک است.
حسین رفیعی پور ادامه داد: عدم بلوغ شرکت‌های دانش‌بنیان و تعاونی‌های فعال در این حوزه در فارس موجب ناکامی این واحدها در جذب منابع است.
وی تأکید کرد: ضروری است زمینه توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان استان فراهم شود که در این راستا می‌توان کارگاه‌های آموزشی مداومی در طول سال برای آشنایی فعالان این عرصه از قوانین موجود و تسهیلات حمایتی و بیمه ای برگزار شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های دانش‌بنیان استان فارس در پایان اظهار داشت: باید هم افزایی دستگاه‌های دولتی و واحدهای دانش‌بنیان استان فارس در سالی که شعار آن بر توجه به این حوزه تأکید دارد، افزایش یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی