[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۹
  • دوره جدید

سربلند از چالش‌های نوروزی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اعضای شورای اسلامی شهر با رابطین مناطق یازده‌گانه شهرداری شیراز دیدار کردند. در این دیدار نمایندگان مردم در پارلمان شهری به مباحثی نظیر مدیریت واحد شهری، اهمیت پرداخت بدهی‌های شهرداری، برقراری ارتباط مستمر با یاوران شورا، عملکرد مطلوب شهرداری در نوروز و توجه ویژه به حل مشکلات معیشتی مردم مطرح شد.
 شرایط مالی شهرداری‌ها پیچیده است
رئیس شورای شهر شیراز در این جلسه با بیان اینکه شرایط مالی شهرداری‌ها در کل کشور پیچیده است، گفت: بودجه سال گذشته شهرداری بیش از ۶هزارمیلیارد بوده و ۵۷۰۰میلیارد هم بدهی مصوب در ابتدای شورای ششم بوده که عمده این بدهی مربوط به وام‌ها و تسهیلات است. مهدی طاهری با بیان اینکه این تسهیلات در شورای چهارم گرفته شده بود و در شورای پنجم از تکالیف قانونی شهرداری بوده که پرداخت کند اما انجام ندادند، افزود: 52 برابر آن بدهی در قالب هزینه استمهال بانک روی تسهیلات شهر گذاشته شده است، به عبارتی شهروند امروز شیراز باید پول وامی را که ۷ سال پیش گرفته شده، بدهد؛ در حالی که می‌شد این بدهی پرداخت شود. وی با بیان اینکه با این حال شورا حرکت انقلابی داشته و متممی به بودجه اضافه کرده و به ۹هزار و ۲۰۰میلیارد رسانده، گفت: کلان‌شهر شیراز بودجه امسال را با ۳۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل بسته است؛ در حالی که فقط متمم بودجه سال گذشته را ۵۰ درصد افزایش داده است. رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه ۹۸ درصد متمم بودجه ۱۴۰۰ محقق شده که حرکت بزرگی است و بخش عمده هم بدهی به پیمانکاران بوده که به تدریج پرداخت شده است، تأکید کرد: از مباحث مطرح شده درباره بدهی‌ها سیاسی برداشت نکنید؛ چون این نیت نیست، هرکس زحمتی کشیده بین خود و خدا پاسخ‌گوست و اگر کار نکرده باید به خدا جواب‌گو باشد.
 هم‌گرایی برای حل مشکلات شهرداری
طاهری با بیان اینکه همه تلاش ما این است که این چند مورد در شهر انجام شود، عنوان کرد: نخست اینکه شهر در همه ابعاد اداره شود. دوم اینکه بدهی گذشته که مبلغ زیادی است، پرداخت شود و از آن طرف شرایط خوبی نیز در شهر و برای مردم مهیا شود. وی درباره مدیریت یکپارچه شهری که در این جلسه مطرح شد، گفت: تنها کلان‌شهری هستیم که در جلسه با ریاست مجلس شورای اسلامی لایحه مدیریت واحد شهری را پیگیری و درخواست کردیم که این لایحه تعیین تکلیف شود؛ چون تعداد شهردارانی که در مجلس هستند بی‌سابقه است. بنابراین نمایندگان باید کمک کنند و با نمایندگان شیراز نیز مکاتبه کردیم. رئیس شورای شهر شیراز درباره مسائلی که در حوزه نظارت مطرح شد، گفت: ساختار نظارتی شورا در سال جاری در حال تغییر است. اداره نظارت و ارزیابی عملکرد تقویت می‌شود که این اداره ارتباط مستقیم با یاوران شورا دارد تا مصوبات و تکالیف شورا با نظارت اجرا شود. وی با بیان اینکه اگر این طرح مصوب و از اردیبهشت ماه اجرایی شود یکی از خطوط نظارتی مربوط به یاوران خواهد بود، اعلام کرد: اگر شورا بتواند حمایتی برای مکان استقرار یاوران انجام دهد، در این زمینه کار بهتری انجام خواهد شد؛ چراکه این مکان می‌تواند محل رجوع مردم باشد و اگر در کارکرد مستقیم با مساجد باشد، منافع خوبی دارد.
 سربلند از آزمون نوروز
در ادامه این نشست هم اندیشی نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به سفرهای نوروزی با بیان اینکه از ابتدای سال منتظر یک موج بودیم، گفت: بعد از چند سال کرونا سفرها انجام گرفت، ولی ورود این جمعیت غیرمنتظره بود و اغلب مسافران راضی بودند و شهرداری خوب درخشید. حجم سفرها موج نشاطی در شیراز راه انداخت و به رونق اقتصادی شهر کمک کرد. محمدتقی تذروی با بیان اینکه رابطین شورا یک خواسته دارند و آن این است که ارتباط رابطین و شهرداران مناطق تقویت شود، افزود: برنامه زمان‌بندی برای ارتباط با شهردار منطقه، یاوران و ناظران شورا انجام شده تا حل مشکلات مناطق انجام شود. همچنین زمان‌بندی ۶ماهه با رابطین نیز انجام شده است.
 کاندیدای هیچ انتخاباتی نمی‌شوم
عضو تازه وارد شورای اسلامی شهر شیراز در جلسه و دیدار اعضای شورا با رابطین مناطق یازده‌گانه شهر با اشاره به پیشنهاد طرح فاخر محله و مسجدمحوری گفت: بناست که این طرح را راه‌اندازی و اجرا کنیم تا نیازسنجی و نظرسنجی از سوی مردم انجام، مطالبات جمع‌آوری و نیاز هر محله مشخص شود. محمدرضا هاجری با بیان اینکه این طرح را در ۲۰۰ محله کار می‌کنیم، افزود: پیش از این نیز در شورای چهارم بر ۴۵۰ مسجد در حوزه سخت افزاری و ۱۵۰ مسجد در حوزه نرم افزاری کار کردیم و در این دوره ۶۰ کارکرد برای مساجد تعریف شده است. وی با بیان اینکه کمیته سیاست‌گذاری سامان‌دهی و نظارت بر طرح محله و مسجدمحوری نیز مصوب شده است، عنوان کرد: اگر محلات را توانمند کنیم، ظرفیت انسانی محلات می‌تواند تغییر و تحول ایجاد کند. هاجری خطاب به جمع حاضر گفت: طرح و برنامه و پیشنهاد بدهید، اجرا از طریق مناطق و سازمان فرهنگی و نظارت ناظر شورا انجام می‌شود؛ من دیگر در هیچ انتخاباتی چه مجلس چه شورای شهر کاندیدا نمی‌شوم، بنابراین این دغدغه را نداشته باشید که ممکن است از این طرح برای انتخابات استفاده کنم. کمک کنید تا این طرح اجرا شود.
 سال تحول و پیشرفت کشور
در ادامه این نشست هم اندیشی عضو دیگر شورای شهر با ابراز امیدواری از اینکه امسال شاهد تحول و پیشرفت کشور و رفع مشکلات مردم به ویژه مشکلات اقتصادی و معیشتی باشیم، گفت: مردم نمی‌پذیرند که مسئولان بهانه بیاورند. باید در حد امکان کار و تلاش کرد تا شرایط ولو حداقل‌ها را بهتر و امید را بیشتر کرد‌. رضا محمدیان با بیان اینکه قطعاً مشکلات فراوانی در جامعه هست و گرانی‌ها فشار زیادی به مردم می‌آورد، افزود: مردم وظیفه‌شان را انجام دادند؛ باید مسئولان تلاش کنند تا حق مردم ایفا شود و ما هم به عنوان نماینده مردم باید تلاش کنیم تا مسئولان را به تلاش بیشتر واداریم.
 ارج‌نهادن بر دغدغه‌های مردمی
در ادامه افسانه خواست‌خدایی، عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه رابطین شورا بازوان توانمند شورا و شهرداری هستند، افزود: امیدواریم که امسال دریچه جدیدی از همکاری رابطین و یاوران داشته باشیم و ارتباط یاوران با دستگاه‌ها نشان‌دهنده توانمندی و دغدغه‌مندی برای حل مشکلات مردم است. وی خطاب به رابطین شورا گفت: در هر منطقه از شهرداری رصد و پیگیری را با قوت انجام دهید و شورا نیز در کنار شماست و به حل مشکلات کمک می‌کند. در ادامه این جلسه رابطین شورا به بیان نقطه نظرات خود پرداختند که از جمله آنها مسائل بودجه، مدیریت واحد شهری و نظارت بیشتر شورا بود و مهدی طاهری، رئیس شورای شهر به پرسش‌ها و نظرات مطرح شده پاسخ داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی