[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

درخشش شیراز در ضیافت نوروز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اشاره:
با عملکرد جهادی و انقلابی شهرداری شیراز، گردشگری شهرراز در آستانه قرن جدید اندکی نفس کشید. در ایام تعطیلات نوروز هزاران مسافر عزم دیار فارس و پایتخت فرهنگ و تمدن ایران کردند و سامان‌دهی این حجم عظیم از گردشگران مأموریت دشواری برای مدیریت شهری به حساب می‌آمد. در همین زمینه شهردار کلان‌شهر شیراز در صحن علنی شورا گزارشی از اقدامات نوروزی ارایه کرد.
 مستندسازی از موفقیت‌های نوروزی
شهردار شیراز گفت: شهرداری تمام تلاش خود را به کار گرفت تا خاطره‌ای خوب برای مسافران نوروزی ایجاد کند.احسان اصنافی، شهردار شیراز در پنجاه‌وپنجمین صحن علنی شورای شهر شیراز به ارائه گزارشی از عملکرد ستاد خدمات سفر شهرداری پرداخت و اظهارداشت: ۲ سال به دلیل محدودیت‌های کرونا وضعیت سفرها به صفر رسیده بود اما در ۲ ماه آخر سال ۱۴۰۰ اعلام شد که وضعیت تردد مجاز است و سفرها را رسمیت دادند، به دنبال این جریان، شهرداری تمام تلاشش را به کار گرفت تا خاطره‌ای خوب برای مسافران ایجاد کند. وی با بیان اینکه ۱۲ بوستان برای اسکان مسافران مدنظر قرار گرفت، گفت: همچنین با توجه به برودت هوا ۱۵ حسینیه و ۱۱ سالن ورزشی به این فضا اضافه شد. شهردار شیراز با بیان اینکه در مجموع ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر مسافر به استان فارس سفر کردند، افزود: از این تعداد ۲میلیون و ۲۱۴ هزار به شیراز سفر کردند که ۹۱۴ هزار نفر از آن‌ها در کمپ‌ها و مجموعه‌های شهرداری اسکان یافتند. اصنافی با بیان اینکه این رقم اسکان مسافران نسبت به سال ۹۷ که ۷۵۸ هزار نفر بود، افزایش چشمگیر داشت، بیان‌کرد: حداکثر اسکان در ۶ فروردین بود که ۱۲۵ هزار نفر مسافر اسکان یافت. شهردار شیراز با بیان اینکه در استقبال و اسکان مسافران ویژگی‌های خاصی وجود داشت، عنوان کرد:  هدایت مسافرین از مبادی‌های ورودی شهر براب اینکه مسافران سرگردان نباشند، از جمله این ویژگی‌ها است. اصنافی با بیان اینکه سامانه ۱۳۷ شهرداری نیز وارد میدان شد و بخشی از هدایت مسافران را انجام دادند، گفت: شورای شهر هم نظارت داشت و تلاش همکاران مستندسازی شده است. شهردار شیراز با بیان اینکه براساس نظرسنجی انجام شده رضایت عمومی ‌مسافران کسب شده است، افزود: از نقاط قوت و ضعف این دوره اسکان برای سال‌های آینده استفاده می‌شود. 
 ساماندهی پروژه‌های نیمه کاره
در ادامه شهردار شیراز پیرامون وضعیت پروژه‌های عمرانی در صحن علنی جلسه گفت: برخی از پروژه‌های عمرانی به‌صورت نیمه کاره رها شده بود و برخی مشکل  طراحی  داشت و تلاش شده که پروژه‌ها سامان یابد تا در اجرا  کمتر مشکل داشته باشیم. او درباره تقاطع مدافعان سلامت در بلوار احمد بن موسی گفت: برخی از پروژه‌ها از برنامه زمانبندی یک سال عقب  بودند مانند تقاطع مدافعان سلامت  اما با تلاش شبانه روزی و  سه شیفت کار کردن در بازه ۶ماه اندازه یک سال کار شده است و از برنامه زمانبندی  جلوتر است.
اصنافی  با بیان اینکه  تمام تلاش‌ها این است تا آخر ۱۴۰۱ جمع‌بندی در مورد پروژه‌ها صورت بگیرد، خاطر نشان کرد: یکی از  اقدامات در حوزه خط دو مترو است که با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا همکاری صورت گرفته است و حجم کار در خط۲ مترو ۴برابر شده است.شهردار شیراز  تصریح کرد:برای بهره برداری یک لاین از خط ۲مترو  با  ۸ماه از برنامه زمانبندی جلوتر هستیم و قرار بوده بود در پایان سال ۱۴۰۲ یک لاین به بهره‌برداری برسد که با این مجموعه اقدامات و تأمین منابع مالی بتوانیم در سال ۱۴۰۱به بهره‌برداری برسد. اصنافی با بیان اینکه کلنگ زنی پروژه اولویت‌دار در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: شورای ترافیک استان در تاریخ ۲۴اسفندماه ۱۴۰۰ مجوز  برخی از پروژه‌های بزرگ مقیاس را صادر کرده است و با توجه به اینکه  فرمانداری شروع عملیات اجرایی را در آستانه نوروز  متوقف کرده، کلنگ زنی برخی پروژه‌ها به بعد از نوروز موکل شده است.او تصریح کرد: طی روزهای آینده عملیات اجرایی دوربرگردان نیایش - چمران  شروع  می‌شود. شهردار شیراز درباره تقاطع جام جم  نیز که قبلاً کلنگ زنی شده بود و عملیات اجرایی آن بعد از اصلاح طرح گفت:آخرین پیگیری‌هایی که داشتم نقشه‌های سازه هنوز مشاوره ارائه نکرده و تا پایان هفته ان‌شاالله اگر نقشه‌های سازه را ارائه کنند نقش‌های شمع‌ها را پیگیری می‌کنیم. شهردار شیراز  با بیان اینکه درباره تقاطع آفرینش  نیز گفت،:نقشه‌ها نیاز به اصلاح دارد و در صورت تأیید شورای ترافیک وارد کار عملیاتی می‌شود.
 استفاده از همه ظرفیت شیراز
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز از تلاش شبانه روزی نیروهای شهرداری شیراز در نوروز 1401 خبر داد.غلامرضا غلامی، در پنجاه‌وپنجمین صحن علنی شورای شهر شیراز به ارائه گزارشی از عملکرد ستاد خدمات سفر شهرداری پرداخت و اظهارداشت: ستاد خدمات سفر نوروز در ۲۷ اسفندماه تشکیل شد و نمایندگان دستگاه‌ها حضور داشتند و مشکلات را برطرف می‌کردند و برای نخستین بار شیراز با این حجم مسافر روبه‌رو بوده است. وی با بیان تلاش‌‌های انجام شده برای امنیت و سلامت مسافران افزود: امسال برای اولین بار یک فوتی نداشتیم و مشکلی برای مهمانان ایجاد نشد، همچنین سرقت، بزه و آسیب‌های اجتماعی رخ نداد. غلامی ‌با بیان اینکه از ظرفیت ۴۰۰ نفر اعضای بسیج، آتش‌نشانان و دیگران برای تأمین امنیت مسافران استفاده شد، عنوان کرد: از ظرفیت مسجد شهدا، حرم سیدعلاالدین حسین، حسینیه رهپویان وصال و حرم علی‌بن‌حمزه نیز بهره گرفته شد و همکاری خوبی در این زمینه انجام گرفت. معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه با هوشیاری آتش‌نشانان ۵۳ نفر از مرگ حتمی ‌نجات یافتند، گفت: ایستگاه‌های استقبال در ورودی‌های شهر شیراز عاملی برای کاهش ترافیک بود، همچنین از ظرفیت مدیریت بحران هم استفاده شد. 
 تحول شهر در آستانه نوروز
غلامی ‌با اشاره به فضاسازی شهر شیراز افزود: ۱۶ کیلومتر رنگ‌آمیزی تک لبه‌ها و ۲۰۰ هزار متر گلکاری شد و معتادان متجاهر و متکدیان با وجود تکمیل ظرفیت اردوگاه‌ها جمع‌آوری شدند؛همچنین دیگر مصادیق آسیب‌‌های اجتماعی نیز ساماندهی شد. وی افزود: ۴۰۰ نفر پا‌کبان در ۳ شیفت و ۴۸۳ نفر آتش نشان نیز همکاری می‌کردند، علاوه بر آن ۲۰۰ عدد کیوسک استقرار پیدا کرد، همچنین ۳۹ بازارچه برای تأمین مایحتاج مسافران تشکیل شد. معاون شهردار شیراز با بیان اینکه ۴۰۰ هزار گلدان، ۱۰ فرش گل که ۳ بار بازسازی شد و نصب ۶۰ المان در سطح شهر از دیگر اقدامات بود، بیان کرد: حمل‌ونقل و ترافیک نیز به خوبی همکاری کردند تا ترافیک مدیریت شود و برنامه‌های فرهنگی نیز برای پر کردن وقت مسافران برنامه‌ریزی شد. وی با بیان اینکه شهرداران مناطق نیز همکاری خوبی داشتند، عنوان کرد: علاوه بر ستاد نظارت شورا، شهرداری نیز ستاد بازرسی را تشکیل داد و این همکاری سبب شد که مسافران احساس سلامت، امنیت و تندرستی کنند و مجموع این اقدامات سبب شد که شهرداری شیراز دستگاه برتر در میان کلان‌شهرها شناخته شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی