[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

انتخاب هوشمندانه یک مربی، روزنامه شیراز نوین

وقتی تیم شما به ثروتمندی تیم‌های دیگر نیست،شما به عنوان یک مربی باید به‌دنبال نوآوری و خلاقیت جهت مقابله با حریفان تا بن دندان مسلح از لحاظ امکانات باشید. شما باید در راه‌ها و روش‌های متداول در فوتبال  هوشمندانه عمل کنید تا بتوانید رقابت کنید و پیروز شوید. شما باید از افرادی متخصص، مجرب، نوآور و خلاق در کنار خود استفاده کنید. داشتن «مشاوران خوش فکر و خلاق» یکی از مهمترین کلیدهای موفقیت شما بر حریفان است. در فوتبال امروز که پول و امکانات حرف اول را می‌زند و غالب تیم‌ها در ایران با مشکلات مالی روبه‌رو هستند، داشتن افرادی متخصص که بتوانند گره‌های تاکتیکی شما را باز کنند از هرچیز دیگر لازم و ضروری‌تر است که متأسفانه در کشور ما برخی مربیان به این موضوع توجه چندانی نکرده و غالباً از افراد ضعیف و کم دانش در کادر فنی خود استفاده می‌کنند که نه تنها هیچ کمکی به مربی نکرده بلکه بار اضافه‌ای را روی دوش مربی ایجاد می‌کنند. اگر نگاهی کنیم به تیم‌های متمولی چون منچستر سیتی، بارسلونا و سایر تیم‌ها، در می‌یابیم که آن‌ها از حیث امکانات در جایگاه خوبی در دنیا قرار دارند و تیم‌های دیگر با منابع مالی و امکانات کم  توان رقابت با قدرت‌های فوتبال دنیا را ندارند. 
یکی از مهمترین عواملی که باعث می‌شود تا یک تیم با امکانات پایین‌تر بتواند تا حدودی وارد عرصه رقابت با قدرت‌های فوتبال شود، نوآوری، خلاقیت و داشتن مغزهای متفکر در این خصوص است. اگر نگاهی کنیم به تیم‌های خوب دنیا چون لیورپول به خوبی متوجه این موضوع می‌شویم. جایی که یورگن کلوپ با آنکه یکی از مربیان صاحب سبک در فوتبال دنیاست و همه او را با «گیگن پرسینگ»مشهورش می‌شناسند از دستیاران و مشاوران خبره در کادر فنی خود استفاده می‌کند.
یکی از چهره‌های بسیار گمنام ولی در عین حال بسیار مؤثر باشگاه لیورپول ویلیام اسپیر‌من است؛ فردی که به «سلاح مخفی لیورپول» مشهور است. اسپیرمن یکی از مردان پشت صحنه لیورپول در تجزیه و تحلیل مسابقات و مغز متفکر یورگن کلوپ جهت آنالیز حریفان و روش‌های مقابله با آنان است. یافته‌ها و نتایج تحقیقات اسپیرمن پیچیده و شگفت‌آور است. اسپیرمن با یک ابزار آماری دقیق و عالی به وسیله دوربین‌هایی که هر ۲۵ ثانیه تصاویر و اطلاعات جدیدی می‌دهند، پوشش زمین و ردیابی بازیکنان و حرکاتشان با توپ و بدون توپ را نشان می‌دهد و نیز به کمک منابع دیگر، پکیج آماری و تحلیلی کاملی را ایجاد می‌کند. این ابزار‌ها فاصله بازیکن با توپ و بازیکنان دیگر و دیگر نکات را نشان می‌دهد که برای پرسینگ (که بسیار مورد توجه کلوپ است) ضروری است. لیورپول در این مقطع به یکی از معدود باشگاه‌هایی تبدیل شده که در این موارد یعنی ردیابی و این نوع داده‌ها سرمایه‌گذاری کرده است.
هنگامی‌که اسپیرمن ۳ سال پیش به لیورپول آمد، یکی از بزرگ‌ترین ترس‌هایش این بود که جدی گرفته نشود و به داده‌هایش توجه نشود. دوستانش در باشگاه‌های دیگر با مدل‌ها و داده‌های ناقص و نه‌چندان مطلوب و شفاف به دنبال کسب اعتبار برای خود بودند ولی اسپیرمن از همان ابتدا شفاف و کامل و بی‌نقص کارهایش را به‌پیش می‌برد و داده‌ها و مدل را بیان می‌کرد.
او هر نرم‌افزاری را که حتی دور از ذهن به نظر می‌رسد می‌سازد. به همان اندازه که افراد صاحب‌نظر و مفسران از او می‌آموزند، او نیز درباره حقیقت فوتبال از آن‌ها یاد می‌گیرد. به گفته یکی از منابع، لیورپول پیشتاز است زیرا توانسته تعادل و توازن بین فوتبال و برنامه‌ریزی و اطلاعات را ایجاد کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی