[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

نماینده ولی‌فقیه در فارس: آموزش قرآن در آموزش‌ و پرورش جدی گرفته شود، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در فارس با بیان اینکه تحول در آموزش و پرورش باید به این سمت باشد که آموزش قرآن را جدی بگیرد، گفت: تعداد بسیار زیادی دانش‌آموز داریم که فارغ‌التحصیل می‌شوند اما نمی‌توانند قرآن بخوانند، بعد توقع داریم ۱۰میلیون حافظ تربیت کنیم.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در دیدار با جامعه قرآنی فارس که به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد، گفت: جامعه قرآنی در حرم کسی گرد هم آمده‌اند که هزار قرآن را تدوین کرد و نوشت و باید از جایگاه عظیم قرآنی این امامزاده واجب‌التعظیم نهایت استفاده را ببریم.
او بیان کرد: تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) سلسله‌جنبانی حرکت قرآنی استان فارس را به عهده گرفتند و همه ما موظف هستیم تا کمک دهیم این حرکت ارزشمند قرآنی در فارس به‌خوبی شکل گیرد و پیگیر کارهای قرآنی با اشراف و مدیریت حرم شاهچراغ(ع) باشیم.
آیت‌الله دژکام خواستار اعتلای جایگاه قرآنی استان فارس شد و گفت: این را در جلسه با استاندار فارس هم مطرح کردیم که استان فارس در زمینه فعالیت‌های قرآنی جایگاه خود را پیدا کند.
امام‌جمعه شیراز در ادامه سخنان خود با یادآوری منویات رهبر معظم انقلاب که فرمودند تلاوت قرآن هنر است، بیان کرد: در این عرصه یک محتوا داریم که می‌خواهد در قالب یک هنر ارائه شود؛ اگر هنر بر محتوا افزون شد، یعنی اگر در دل و درون قاری صناعت، هنر، جاه و جلال بر اصل معنا و محتوا افزون شد، آن تأثیری که می‌خواهیم نمی‌گذارد. استاد در قرائت کسی است که معنا و محتوا و عظمت قرآن و اینکه در محضر قرآن است را به دیگران القا کند.
او با بیان اینکه در کرسی قرائت قرآن نشستن آداب دارد و عظمت این کار را قاری باید به دیگران القا کند، یادآور شد: آیت‌الله بهجت وقتی در محراب می‌نشست، تا وقتی تکبیرة‌الاحرام می‌گفت آنقدر که احساس می‌شد آداب را به‌ جا می‌آورد، خود به خود دیگران را آماده می‌کرد؛ این حال باید در جلسات قرآن زنده شود. برای اینکه قرائت را مقدمه فهم، تدبر و در نهایت عمل به آیات قرآن کریم می‌دانیم.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه در زمینه سیاست‌های قرآنی جامعه ایران باید یک سری کارها انجام دهیم، اظهار کرد: تربیت ۱۰میلیون حافظ یکی از سیاست‌گذاری‌های مقام معظم رهبری است؛ در باب قرآن، مقام معظم رهبری فقط این سیاست را نداشته و ما باید بسته سیاست‌های ایشان را در نظر بگیریم بعد ببینیم چه کاری باید انجام دهیم.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با تأکید بر اینکه مسلماً اگر بخواهیم کشوری با ۱۰میلیون حافظ داشته باشیم متولی این کار آموزش و پرورش است و اوقاف، ارشاد و سازمان تبلیغات نیست، گفت: متولی چنین کاری غیر از آموزش و پرورش نمی‌تواند باشد.
او با بیان اینکه تحول در آموزش و پرورش باید به این سمت باشد که آموزش قرآن را جدی بگیرد، ادامه داد: اکنون تعداد بسیار زیادی دانش‌آموز داریم که فارغ‌التحصیل می‌شوند اما نمی‌توانند قرآن بخوانند؛ بعد توقع داریم ۱۰میلیون حافظ تربیت کنیم. آموزش و پرورش باید متحول شود.
آیت‌الله دژکام تصریح کرد: امیدواریم در مجموعه استان فارس به واسطه اینکه زیر پرچم احمد بن موسی(ع) هستیم، بتوانیم مجموعه‌ای از سیاست‌های قرآنی را ذیل سند مهندسی فرهنگی به‌طور منسجم و مشخص تدوین کنیم؛ چون در آن سند به این مسئله اشاره شده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری اینکه رئیس‌جمهور به استان فارس به‌عنوان اولین استان در تحول آموزش و پرورش دستور داده است، اظهار کرد: اراده مسئولان دولت جمهوری اسلامی باید بر آن قرار بگیرد که در این استان بحث تحول آموزش و پرورش به‌صورت ویژه رقم خورد و همه کمک دهیم تا به این افق 
نورانی برسیم.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه برای افزایش تعداد قاریان و حافظان باید زمان‌بندی مناسب داشته باشیم، بیان کرد: کارهایی که کردیم و هدف بزرگی را که گذاشتیم، باید واضح کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی