[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

هشدار جدی در مورد تلویزیون تماشا کردن کودکان، روزنامه شیراز نوین

یکی از اشتباهات والدین، بی توجهی به تلویزیون تماشا کردن نوزادان است زیرا باعث مشکلات جبران ناپذیری در آن‌ها می‌شود.
به گزارش نمناک، معمولاً تلویزیون برای نوزادان و بچه‌ها جذابیت بسیار زیادی دارد؛ اما باید مراقب باشید که بیش از حد این کار را نکنند. قطعاً در دنیای مدرن امروزی به خاطر این که در همه خانه‌ها تلویزیون وجود دارد، نمی‌توان جلوی بچه‌ها را گرفت و آن‌ها را از تماشای تلویزیون منع کرد. به خاطر همین باید یاد بگیریم که رفتار درست در چنین حالتی چیست و باید چه کار کنیم که کم‌ترین آسیب به کودک وارد نشود.
آیا تماشای تلویزیون توسط نوزاد اشکال دارد؟
طبق مطالعات موجود، افراد متخصص توصیه می‌کنند که کودک قبل از سن 18 ماهگی هرگز در معرض صفحات الکترونیکی مانند صفحه تبلت، گوشی موبایل یا تلویزیون قرار نگیرد؛ بنابراین باید تمامی ‌لوازم را از او دور کنید که تلویزیون هم شاملش می‌شود.
نوزادان بین سن 18 تا 24 ماهگی می‌توانند از بعضی از برنامه‌هایی که مخصوص سن آن‌ها طراحی شده است در داخل تبلت استفاده کنند اما انجام این کار فقط باید به اندازه چند دقیقه در روز باشد و هرگز بیشتر از این زمان را توصیه نمی‌کنیم. کودکان بالای دو سال هم اجازه ندارند که بیش از یک ساعت در روز از اپلیکیشن‌ها استفاده کنند.
تأثیرات تماشای تلویزیون توسط نوزادان و کودکان
مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده و بررسی کرده‌اند که اگر کودکان و نوزادان مدت زمان طولانی تلویزیون تماشا کنند، این موضوع تأثیراتی در جسم و روح و روان آن‌ها خواهد داشت که برخی از آن‌ها عبارتند از:
تأثیر بر رشد مغزی
تماشای تلویزیون هیچ فایده‌‌ای برای نوزادان ندارد. شاید این تصاویر رنگارنگ با ظاهر روشن برایشان جذاب به نظر برسند؛ اما نوزادان هیچ درکی از این موضوع ندارند و به خاطر همین استفاده از اسباب بازی برای آن‌ها خیلی بهتر از تماشای تلویزیون مفید می‌باشد؛ پس فکر نکنید که بچه‌ها با تلویزیون تماشا کردن، باهوش می‌شوند یا هنگام نوزادی چیزی یاد می‌گیرند.
تأخیر در تکلم و یادگیری زبان
طبق مطالعات موجود؛ زمانی که پدر و مادر با نوزادشان بازی می‌کنند، در ساعت 940 کلمه بر زبان می‌آورند اما زمانی که نوزاد شروع به تماشای تلویزیون می‌کند، این تعداد کلمه به 770 مورد کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین زمانی که نوزاد تلویزیون می‌بیند، کم‌تر در معرض شنیدن کلمات و حرف‌های پدر و مادرش قرار می‌گیرد و همین باعث می‌شود که در یادگیری‌اش تأخیر به وجود بیاید و دیرتر زبان باز کند.
تأثیر روی سلامت بینایی
کودکان بینایی کم‌تری نسبت به بزرگ‌سالان دارند. اگر مدام بخواهند به صفحه تلویزیون خیره شوند، به خاطر این که کم پلک می‌زنند، دچار چشم درد، قرمز شدن چشم یا تاری دید می‌شوند، زیرا آن‌ها زمانی که تلویزیون تماشا می‌کنند، چشم‌شان کاملاً روی صفحه تلویزیون متمرکز می‌شود و همان طور هم که بالاتر اشاره کردیم، به خاطر کم‌تر پلک زدن، مشکلات بینایی برای آن‌ها رخ می‌دهد.
تداخل با فعالیت‌های مفید
طبق مطالعات انجام شده، قرار گرفتن در معرض تلویزیون باعث می‌شود که آن‌ها از انجام کارهای مفید دور باشند. به طور مثال دیگر نتوانند با اسباب بازی، کتاب یا حتی با پدر و مادرشان وقت بگذرانند که همین فواید کارهای دیگر را برای‌شان کم می‌کند.
تأثیر روی عادات غذایی
اگر کودک مقابل تلویزیون غذا بخورد، به خاطر این که حواسش پرت جذابیت‌های صفحه تلویزیون است، کم‌تر از حد نیازِ بدنش غذا خواهد خورد و همین باعث می‌شود که اختلال غذایی پیدا کند که قطعاً این مسئله روی جسمش هم اثر منفی خواهد داشت.
تأثیر بر خواب
تماشای تلویزیون به طور منظم، در الگوی خواب کودک مشکل ایجاد می‌کند. روتین خواب او را به هم می‌ریزد؛ مخصوصاً اگر عصرها تلویزیون تماشا کند که باعث می‌شود شب‌ها کم‌تر بخوابد. این تداخل خواب باعث آسیب به چشم خواهد شد و هورمون تنظیم خواب را دچار مشکل می‌کند.
جایگزین‌هایی برای تماشای تلویزیون
برای دور کردن هر گونه عوارض و خطرات ناشی از تماشای تلویزیون در نوزادان و کودکان، می‌توانید از جایگزین‌های پیشنهادی در این بخش از نمناک استفاده کنید.
بازی‌های جذاب
شما می‌توانید بازی‌های جذاب و اسباب بازی‌های متناسب با سن کودک‌تان را خریداری کنید و آن را جایگزین تماشای تلویزیون کنید که فواید زیادی برایش خواهد داشت.
درگیر کردن کودک در کارهای روزانه
لازم نیست که به او کار سختی بدهید؛ می‌توانید هنگام آشپزی، تمیز کردن خانه یا انجام کارهای معمولی در خانه او را با خودتان همراه کنید. به عنوان مثال چند لباس را مقابل او بیاندازید تا برای‌تان تا کند. این کار کاملاً بی‌خطر است؛ به شرطی که در تمام این کارها خودتان کنارش باشید‌.
بازی‌های حسی
شما می‌توانید از بازی‌های حسی استفاده کنید. به طور مثال می‌توانید نقاشی و مداد رنگی مقابلش بگذارید و خودتان هم کنارش باشید تا این کار را انجام دهد یا می‌توانید خمیربازی برایش تهیه کنید که همه این کارها؛ قطعاً بهتر از تماشای تلویزیون است.
کتاب خواندن
می‌توانید برای کودک‌تان کتاب داستان بخوانید که قطعاً به حرف‌‌های شما گوش می‌کند، کلمات زیادی را یاد می‌گیرد و از فواید آن بهره‌مند می‌شود.
لالایی یا آواز خواندن
می‌توانید یک لالایی و آواز را با ریتم مشخصی که دارد؛ برایش بخوانید تا خودش هم کمی ‌از آن را یاد بگیرد و قطعاً از انجام این کار لذت می‌برد.
بازی بیرون از خانه
شما می‌توانید با کودک‌تان به بیرون از منزل بروید. می‌توانید کنار باغچه بنشینید و پرندگان یا گل‌ها را به او نشان دهید و با محیط بیرون از خانه هم او را آشنا کنید.
آیا تماشای تلویزیون باعث اوتیسم می‌شود؟
هیچ شواهد علمی ‌وجود ندارد که نشان دهد تماشای تلویزیون منجر به اوتیسم می‌شود یا تأثیر مستقیمی‌ بر آن دارد. طبق بعضی از مطالعات کودکان زیر دو سال اگر کم‌تر از سه ساعت در طول روز تلویزیون تماشا کنند، ممکن است در معرض مشکلات تکلم قرار بگیرند که این موضوع در کودکان اوتیسم هم رایج است اما نمی‌توان نتیجه گرفت که تلویزیون باعث ایجادِ اوتیسم شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی