[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

انتظار از مربیان، مسئولان و ورزشکاران استان فارس: درخشش در هانگژو فراتر از جاکارتا، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش 
درست 150 روز تا آغاز بازی‌های آسیایی 2022 باقی مانده است. این بازی‌ها در شهر هانگژو چین برگزار خواهد شد و ورزشکاران در 40 رشته ورزشی به رقابت می‌پردازند.
با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته، سه رشته ورزشی کاراته، ورزش‌های صعودی و بیس‌بال/سافت‌بال نیز به برنامه بازی‌های 2022 اضافه شدند تا تعداد رشته‌های این دوره نسبت به ادوار قبل، افزایش یابد..
 ورزش‌های آبی، تیراندازی با کمان، دوومیدانی، بدمینتون،بسکتبال، بوکس، قایقرانی، دوچرخه‌سواری، سوارکاری، شمشیربازی، فوتبال، گلف، ژیمناستیک، هندبال، هاکی، جودو، پنج‌گانه مدرن، رویینگ، راگبی هفت‌نفره، قایقرانی بادبانی، تیراندازی، تنیس روی میز، تکواندو، تنیس، سه‌گانه، وزنه‌برداری، کشتی، والیبال، ورزش‌های اسکیتی، ورزش‌های صفحه‌ای، کریکت، جوجیتسو، کوراش، سپک‌تاکرا، ووشو، اسکواش، کبدی، بیس‌بال/سافت‌بال، کاراته و ورزش‌های صعودی، رشته‌هایی هستند که در این رقابت‌ها حضور خواهند داشت.
پس از بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا، برخی مسئولان ورزش فارس عملکرد ورزشکاران استان را مطلوب توصیف کردند، اما مدیرکل وقت ورزش استان، گفت: انتظار ما از رشته‌هایی همچون تکواندو، ووشو، رزمی، کاراته و جودو، دو و میدانی، تیر و کمان، دوچرخه سواری، تیراندازی و به ویژه شنا با وجود استعدادها بسیار زیاد است و از اینکه آن‌ها ملی پوش در بازی‌های آسیایی ندارند جای سؤال دارد و باید در برنامه‌های خود تجدید نظر کنند.
کاروان ورزشی فارس که متشکل از 13 ورزشکار در هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا حضور داشت با کسب سه مدال طلا، یک نقره و 2 برنز به کار خود پایان داد و کارنامه خوبی نسبت به دوره‌های قبل داشت اما قطعاً جای کار بیشتری وجود دارد و توقعات بیشتری نیز در این زمینه وجود خواهد داشت.
حبیب رنجبر و مهران ستار در رشته جوجیتسو، محمدعلی و محمدرضا گرایی در کشتی فرنگی، سعیده جعفری و راحله نادری در کبدی، فرزاد رستمی ‌و علی رحیمی ‌در هندبال، سعیدرضا کیخا در ژیمناستیک و فرانک پرتو آذر در رشته دوچرخه سواری و محمد بهروز کارگران، محمد حسن زاده در بسکتبال پنج نفره و علی الله وردی در بسکتبال سه نفره 13 ورزشکار استان فارس بودند که در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا حضور داشتند.
در این رقابت‌ها، محمدعلی گرایی در کشتی فرنگی مدال طلا گرفت و برادرش محمدرضا در همین رشته مدال برنز را از آن خود کرد.
سعیده جعفری و راحله نادری، دیگر ورزشکاران شرکت کننده از فارس بودند که مدال پُر افتخار تیمی ‌طلا را در ورزش کبدی بانوان کسب کردند.
علی الله وردی از فارس در رشته بسکتبال سه نفره نیز مدال برنز تیمی ‌را بر گردن آویخت و محمد حسن‌زاده دیگر ورزشکار این استان در بسکتبال پنج نفره مدال نقره گرفت.
سعیدرضا کیخا ورزشکار شیرازی که امید زیادی برای کسب مدال در خرک حلقه داشت سرانجام به عنوان چهارمی ‌بسنده کرد.
فرانک پرتو آذر، بانوی دوچرخه سوار شیرازی که از امیدهای کسب مدال طلا بود هنگام مسابقه، زنجیر چرخش پاره شد و با پنج دقیقه تأخیر و با مقاومت توانست به مقام چهارم دست یابد.
حبیب رنجبر و مهران ستار در رشته جوجیتسو دیگر ورزشکاران فارس بودند که نتوانستند مقامی‌کسب کنند و از دور مسابقات حذف شدند و در تنیس هم محمد بهروز کارگران، حذف شد.
تیم ملی هندبال ایران نیز با فرزاد رستمی ‌و علی رحیمی ‌از استان فارس به مقام پنجم آسیا دست یافت.
بدین ترتیب، کاروان ورزشی فارس متشکل از 13 نفر در این بازی‌ها موفق شدند در مجموع رقابت‌های تیمی‌ و انفرادی، سه مدال طلا، یک نقره و 2 برنز کسب کنند.
محمدعلی چمیانی از شیراز به عنوان مربی تیم ملی کشتی فرنگی در این رقابت‌ها حضور داشت و فاطمه اسدپور از شیراز هم سرمربی تیم ملی تکواندو بانوان در بازی‌های آسیایی بود.
مهدی منظری داور شیرازی هم قضاوت چندین دیدار از رقابت‌های سپک تاکرا در بازی‌های آسیا را برعهده داشت و مهدی مختاری داور شیرازی بازی‌های اسکواش را قضاوت کرد.
همچنین عباس رضایی، رئیس هیئت کبدی استان فارس به‌عنوان نماینده فدراسیون در بازی‌های آسیایی حضور داشت.
با نگاهی به تعداد اسامی ‌نفرات فارسی شرکت کننده در دوره قبل بزرگ‌ترین رویداد ورزشی قاره کهن، این انتظار به وجود می‌آید که چه از نظر تعداد نفرات در شاخه‌های مختلف و چه از لحاظ کسب موفقیت، عملکرد بهتری را در هانگژو شاهد باشیم و باید دید مسئولان ورزش استان و همچنین هیئت‌های ورزشی، چه تمهیداتی را برای پیشبرد این اهداف، اندیشیده‌اند.
بازی‌های آسیایی 2022 روزهای 10 تا 15 سپتامبر سال 2022 در هانگژو و برای نخستین بار، ورزشکارانی از قاره اقیانوسیه نیز در آن حضور خواهند داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی