[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

هم‌افزایی برای محرومیت‌زدایی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
تفاهم‌نامه سه جانبه شورای شهر، شهرداری شیراز و سپاه فجر استان فارس در حوزه محرومیت زدایی به امضا رسید. این مراسم ظهر چهارشنبه 24 فروردین ماه با حضور فرمانده سپاه فجر استان فارس، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، قائم مقام شهردار شیراز و جمعی دیگر از مقامات مسئول در سالن کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر برگزار شد.
 جهاد سپاه برای خدمت‌رسانی
فرمانده سپاه فجر استان فارس در این مراسم گفت: یکی از مسئولیت‌های شهرداری سامان‌دهی معتادان متجاهر است و در این راستا ظرفیتی از سپاه را کامل و رایگان در اختیار شهر شیراز قرار دادیم. سردار یدالله بوعلی با گرامیداشت یاد شهدا و ماه مبارک رمضان اظهار داشت: باید با تصمیم منسجم، اقداماتی را برای رفع محرومیت‌ها انجام دهیم. وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه در محل شورای شهر و پیام آن گفت: پیامش روشن و مشخص است؛ یعنی ظرفیت سپاه به کمک شورای شهر بیاید و قرارگاه احمد بن‌ موسی(ع) هم تفاهم‌نامه‌ای که می‌نویسد یک تفاهم‌نامه یک طرفه است؛ یعنی قرار نیست برای سپاه از امکانات شورا و شهرداری بهر‌ه‌ای ببرد. او با بیان اینکه قرارگاه احمد بن‌ موسی(ع) هیچ مسئولیت و مأموریتی در قبال برنامه‌های سپاه خارج از این جغرافیا ندارد، افزود: صددرصد مأموریت و رسالت این قرارگاه رفع محرومیت و کمک به رفع محرومیت در شهر شیراز است و هیچ مسئولیتی ندارد. سردار بوعلی با بیان اینکه قرارگاه به کمک شورا برای رفع محرومیت آمده و نیامدیم تفاهم‌نامه‌ای بنویسیم که معامله‌گونه باشد، بیان کرد: هیچ تقاضایی در مأموریت قرارگاه و این تفاهم نامه نخواهد بود. وی با بیان اینکه گزارش مطرح شده از سوی قرارگاه قابل راستی‌آزمایی است، تصریح کرد: شورای شهر و شهردار باید از این ظرفیت استفاده کنند؛ تاکنون ۸۰۰میلیارد هزینه شده است. فرمانده سپاه فجر استان فارس با بیان اینکه ۳ قرارگاه در کشور است که تنها مشهد و شیراز اجتماعی است، گفت: یکی از مسئولیت‌های شهرداری سامان‌دهی معتادان متجاهر و کمک به جمع‌آوری آنهاست که در این راستا نیز ظرفیتی از سپاه را کامل و رایگان در اختیار شهر شیراز قرار دادیم. وی با بیان اینکه ۱۶میلیارد برای آماده‌سازی اردوگاه هزینه شده و هیچ ریالی از شهرداری گرفته نشده است، گفت: وظیفه پاسداری خود می‌دانم که اگر کاری از عهده‌ام برآید، انجام دهم و در این راه یک ریال هم از سپاه مرکز نگرفتم؛ قول گرفتم اما هنوز پول نگرفتم.
 شیراز نماد کشور است
سردار بوعلی با بیان اینکه ظرفیت استانداری و ستاد مبارزه با مواد مخدر و خیران پای کار آمده، گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که به عنوان سپاه از ظرفیت سایران برای کمک به شورای شهر استفاده کنیم؛ چراکه شهر شیراز نماد استان و کشور است؛ خوب نیست که چنین باشد. 
وی با بیان اینکه همه برای صیانت از سومین حرم وظیفه دارند، نه فقط شهرداری شیراز، افزود: تاکنون ۴- ۵ قرارگاه تشکیل شده است تا سایر ظرفیت‌ها پای کار بیاید. قرارگاه احمد بن ‌موسی(ع) که نواحی سپاه و مناطق شهرداری مجری تصمیمات این قرارگاه هستند، یک قرارگاه صیانت از سومین حرم در سطح فرمانداری شیراز و یک قرارگاه با همین عنوان در سطح استان تشکیل شده است. فرمانده سپاه فجر افزود: باید این واقعیت را بپذیریم و از حق مردم دفاع کنیم که شیراز شهری مهاجرپذیر است که جمعیت آن تصاعدی و غیرطبیعی رو به افزایش است. البته این می‌تواند فرصت باشد، ولی آیا سرانه خدمات برابر همین به شهرداری داده می‌شود؟ وی افزود: باید از نمایندگان مطالبه شود برای شهرهایی که افزایش غیرطبیعی دارند هزینه مضاعف ببینند تا شهردار از درآمدی که حق مردم آن شهر است، در امور دیگر هزینه نکند؛ شورای شهر شیراز نیز این امر را مطالبه کند و نمایندگان هم دفاع کنند تا اعتباری اضافه داده شود و پاسخ‌گوی ظرفیت توسعه شهر باشد.
سردار بوعلی با بیان اینکه همه نقاط شیراز باید درخور نام این شهر باشد، گفت: باید از محل اعتبارات محرومیت‌زدایی اعتباری به سمت مناطق محروم بیاوریم تا تعدیل در هزینه‌کرد برای دیگر نقاط برقرار شود و هنر شورای شهر و شهردار این باشد که از ظرفیت‌هایی که توجیه دارد، استفاده کند. وی در پایان عنوان کرد: همه باید دست به دست هم دهند و کمک کنند تا اتفاقی مثبت رخ دهد و مردم نیز به این امر اذعان کنند؛ باید در حوزه میدانی و عملیاتی اتفاقی بیفتد و آنچه مهم است این است که گرهی از مشکلات مردم باز شود.
 برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار
در ادامه این مراسم رئیس شورای شهر شیراز گفت: امنیت و توسعه مثل دو بال عمل می‌کنند و به عنوان پایه اصلی توسعه پایدار است.
مهدی طاهری با بیان اینکه این تفاهم نامه باید در روزهای ابتدای فعالیت شورا منعقد می‌شد، چون شعار محوری این دوره از شورا محرومیت‌زدایی است، گفت: محرومیت زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست و این مطلب همواره مورد توجه رهبران انقلاب 
بوده است. 
وی با بیان اینکه نباید بعد از ۴ دهه اسم محرومیت به ویژه در کلان‌شهر شیراز آورده شود، افزود: کالبدشکافی گذشته دردی را دوا نمی‌کند و فرصت کوتاه است. باید اقدامی برای رفع محرومیت انجام شود. طاهری با بیان اینکه با جلسات مستمر با همکاری شهرداری یک پلن قدرتمند تعریف شده تا با همراهی قرارگاه این امر محقق شود، بیان کرد: در راستای محرومیت‌زدایی باید طرح‌های جامعی تعریف شود؛ چراکه محرومیت یک موضوع فرابخشی است و دستگاه‌های عمومی دولتی و کشوری و لشکری باید در این طرح شرکت کنند. 
رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه قرارگاه محرومیت‌زدایی بهترین فرصت بود تا از آن به عنوان قرارگاه مقدم استفاده کنیم، افزود: در این حرکت باید دستگاه‌های مختلف مأموریت بگیرند و کارها را انجام دهند تا طبق برنامه شاهد رفع محرومیت باشیم. طاهری با بیان اینکه رابطه امنیت و توسعه یک رابطه مفهوم شده است، گفت: امنیت و توسعه مثل دو بال عمل می‌کنند و به عنوان پایه اصلی توسعه پایدار است. امیدوارم این تفاهم نامه ۳جانبه مقدمه کار بزرگ باشد.
 نبرد در جبهه فرهنگی و اجتماعی
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون سامان‌دهی حاشیه‌نشینی و رفع محرومیت شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شورای دوره ششم عزم خود را جزم کرده که با محرومیت‌ها مبارزه کند.
مریم حسینی با اشاره به دهه پنجم تشکیل سپاه اظهار داشت: امروز دشمن از برخورد انسانی و فیزیکی و رودرروی علنی ناتوان مانده، اما عرصه فرهنگی، تربیتی و اجتماعی را به جد هدف گرفته است. وی با بیان اینکه محرومیت فکری برخی از مدیران، عرصه را به مردم تنگ کرده است، گفت: شورای دوره ششم عزم خود را جزم کرده که با محرومیت‌ها مبارزه کند و پیش از هر اقدامی کمیسیون سامان‌دهی حاشیه‌نشینی و رفع محرومیت را تشکیل داد. حسینی با بیان اینکه در اختصاص بودجه و اولویت برنامه‌های محلات هدف محرومیت‌زدایی یک کلیدواژه مهم است، افزود: آنچه سبب ورود ما به این عرصه شده، فرامین مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم و همراهی امام جمعه شیراز و استاندار فارس و از همه جدی‌تر قرارگاه محرومیت‌زدایی و گروه‌های جهادی مخلص است. رئیس کمیسیون سامان‌دهی حاشیه‌نشینی و رفع محرومیت‌ها با تأکید بر اینکه زیبنده شیراز نیست که در آن شاهد فقر باشیم، افزود: برای این منظور بر خود واجب دیدیم که تفاهم نامه سه‌جانبه و توزیع عدالت اجتماعی در دست کار قرار بگیرد. حسینی با بیان اینکه محرومیت‌زدایی و برقراری عدالت از اهداف امامین انقلاب بوده است، بیان کرد: با تفکر جدیدی که در مدیریت شهری و همکاری‌ها صورت گرفته، امیدواریم که به رفع محرومیت برسیم.
 ورود به چالش‌های بافت فرسوده
قائم مقام شهردار شیراز در این مراسم گفت: امروز توانمندترین دستگاه‌ها کنار هم قرار گرفتند و بسیار خوش‌بین به این تفاهم‌نامه و اجرای آن هستم. آرش فرج‌زاده نیز با بیان اینکه امید است که این اقدام با نگاه مثبت شورا و سپاه منجر به اقدامی درخور شود، گفت: شهرداری باید در عمل کار خود را نشان دهد و امیدوارم که محکم پای کار باشیم تا تغییرات محسوس را شاهد باشیم. وی با بیان اینکه ۱۸۰۰ هکتار‌ بافت فرسوده در شهر شیراز وجود دارد، افزود: هزار هکتار از این میزان سکونتگاه‌های غیررسمی، ۳۰۰ هکتار در بافت تاریخی و فرهنگی و ۵۰۰ هکتار بافتی است که امکان صدور پروانه دارد. فرج‌زاده با بیان اینکه در این بافت‌ها در نیازهای انسانی امنیت به عنوان اصلی‌ترین بحث مطرح می‌شود، گفت: در بافت‌های مسئله‌دار عدم دسترسی سبب عدم امنیت شده که در کنار آن نبود امکان ارائه خدمات شهری نیز رخ داده است. قائم مقام شهردار شیراز با بیان اینکه فرسودگی و محرومیت به همراه هم در این نقاط دیده می‌شود، افزود: باید حرکت‌ها به صورت تجمعی باشد تا همه به یک مسیر و یک هدف برسیم. فرج‌زاده در پایان بیان کرد: شهرداری تا پایان سال به اهداف عمل خواهد کرد؛ چراکه از منطقه یک تا منطقه‌های جنوبی نقاط محروم وجود دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی