[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا انجام شد، روزنامه شیراز نوین

  حسین فرزانه - گروه خبر
به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی آیین عطرافشانی و گلباران قبور مطهر شهدای گمنام به همت شهرداری صدرا برگزار شد. این مراسم با حضور امام جمعه صدرا، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر صدرا، شهردار شهر جدید، معاون هماهنگ کننده سپاه فجر استان فارس، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج امیرالمؤمنین(ع)، رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس به همراه جمعی از هنرمندان و مقامات مسئول در آرامگاه مطهر شهدای گمنام برگزار شد.

امام جمعه شهر جدیدصدرا در این مراسم گفت: بالاترین و افضل‌ترین هنرها نزد پروردگار متعال است و هنر یک مدیر انقلابی در برقراری ارتباط و تعامل مؤثر با مردم خواهد بود.
حجت الاسلام والمسلمین حسین نژادیان با تبریک به‌مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان به اهمیت هفته هنر انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب به مقوله هنر همواره توجه ویژه‌ای داشته‌اند و به‌مناسبت‌های مختلف ساعاتی را با شاعران و اهالی هنر می‌گذرانند که این امر بیانگر اهمیت موضوع است.
وی افزود: هنر از جذابیت و جهان‌شمولی فراوانی برخوردار است و این مسئله سبب می‌شود تا قشر گسترده‌ای از مخاطبان را در بر بگیرد و خوشا به حال هنرمندانی که خدمات آن‌ها در راه پروردگار متعال و مردم صرف شود.
امام جمعه صدرا با انتقاد نسبت به معدود افراد خائنی که توانمندی‌های خود را در راه شیطان و دشمنان مردم صرف می‌کنند، اظهار داشت: مدیران انقلابی در جامعه اسلامی باید بدانند که خدمتگزاری به مردم و برقراری تعامل سازنده با تمامی اقشار جامعه از مهم‌ترین رسالت‌هایی است که به آن‌ها واگذار شده است.

معاون هماهنگ کننده سپاه فجر استان فارس از دیگر سخنرانان این مراسم بود که از شهرداری صدرا به منظور برپایی چنین مراسم‌های ارزشی در هفته هنر انقلاب و ماه مبارک رمضان قدردانی کرد.
سرهنگ قاسم علیپور با نکوداشت مجاهدت‌های شهید آوینی که مؤلفه‌های هنری را در بطن دفاع مقدس نهادینه کرد، اظهار داشت: دشمنان پس از ناامیدی از جنگ‌های فیزیکی، راه نفوذ به انقلاب را در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی دنبال می‌کنند.
وی افزود: بدعهدی دشمنان در تاریخ به یادگار مانده است و کشورهایی پیروز و سربلند می‌مانند که با تکیه بر پروردگار متعال، به مردم خود تکیه کرده‌اند.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش به بیانات رهبرمعظم انقلاب در زمینه ایجاد و تقویت تمدن اسلامی اشاره کرد و بیان کرد: بزرگ‌ترین امر به معروف امیدواری مردم است و هنرمندان در این زمینه با تولید آثار فاخر رسالت سنگینی بر دوش دارند. خوشبختانه جامعه ایران مردمانی هنر دوست هستند و آثاری که با محتوای فاخر دینی ارایه شود را می‌پسندند.
 سرهنگ علیپور در ادامه افزود: این رسالت جامعه، مسئولان و رسانه‌ها است که هنرمندان را از دورترین نقاط استان شناسایی کرده و برای تولید آثار فاخر بر آن‌ها سرمایه گذاری کنند.

در حاشیه این مراسم شهردار صدرا خبر از اعلام فراخوان‌هایی برای شناسایی هنرمندان و بهره‌مندی از توانمندی‌های آنان در اجرای پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی داد.
دکتر بهزاد پرنیان افزود: هفته هنر انقلاب اسلامی به‌مناسبت بزرگداشت یاد و خاطره سیدالشهدای اهل قلم شهید مرتضی آوینی، نام‌گذاری شده و این مراسم با هماهنگی سازمان بسیج هنرمندان استان فارس و ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین (ع) به منظور پاسداشت هنرهای انقلابی و تجلیل از هنرمندان برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اقداماتی که برای شناسایی هنرمندان در پهنه شهر جدید انجام شده، اظهار داشت: تاکنون دو فراخوان در شهر جدید صدرا برای شناسایی هنرمندان انجام شده که مورد استقبال جامعه هنری قرار گرفته است. خوشبختانه ارتباط خوبی میان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا و جامعه هنرمندان برقرار شده است و از ظرفیت‌های اهالی فرهنگ و هنر برای پیشبرد پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی در مناسبت‌های مختلف بهره‌مند می‌شویم.
این مقام عالی شهرداری صدرا ابراز امیدواری کرد که این ارتباط دوسویه به اعتلای هنر انقلابی بینجامد و اظهار داشت: سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری صدرا دومین سازمانی است که در استان فارس از وزارت کشور مجوزهای لازم برای فعالیت را اخذ کرده است و در این مدت توانسته‌ایم زیرساخت‌های حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی را در شهر جدید توسعه دهیم.
دکتر پرنیان با تشریح برخی از اقدامات انجام شده خاطرنشان کرد: در این مدت ارتباطات مؤثری میان شهرداری صدرا و مجتمع‌های مسکونی، هیئت امنای مساجد، کسبه و به طور کلی تمامی اقشار جامعه برقرار شده است و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های کلان و همه جانبه بتوانیم چالش‌های جامعه را با توسل به ابزارهای فرهنگی به حداقل برسانیم.
شهردار صدرا در بخش دیگری از سخنانش به پروژه‌های مدیریت شهری اشاره کرد و افزود: در سال گذشته با همراهی شورای اسلامی شهر، چند پروژه بزرگ طراحی و تأمین اعتبار شد و در سال جدید عملیات احداث آن‌ها آغاز می‌شود.
وی در این زمینه افزود: مذاکرات مؤثری با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای اجرای پروژه‌های کلان مشتمل بر احداث ساختمان جدید شهرداری، فرهنگ‌سرا در دو طبقه، سالن آمفی تئاتر، پارک‌های بزرگ 9 هکتاری در فازهای اول و دوم صدرا و احداث سایت و مسیر دسترسی آرامستان داشته‌ایم که ارزش ریالی آن بیش از 3000 میلیارد ریال است.
این مقام عالی شهرداری صدرا با اشاره به این موضوع که برای احداث ساختمان شهرداری صدرا بودجه‌ای معادل پنجاه میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: صدرا در مسیر رشد و توسعه قرار دارد و ساختمان کنونی شهرداری پاسخگوی نیازهای شهروندان نیست و عملیات احداث ساختمان جدید به زودی آغاز خواهد شد.
دکتر پرنیان در ادامه به برخی از دشواری‌هایی که اهالی شهر جدید با آن روبه‌رو هستند اشاره کرد و افزود: بیست سال از احداث شهر جدید صدرا می‌گذرد و از آن جایی که این شهر  فاقد آرامستان است، مردم چاره‌ای جز پیمودن مسیر طولانی و مراجعه به کلان‌شهر شیراز برای تدفین اموات ندارند، به همین دلیل احداث آرامستان مجهز در صدرا در دست طراحی و تأمین قرار گرفت و هم اکنون مسیر دسترسی آن در دست اقدام است.
وی در پایان با بیان این که سال 1401 سرآغاز تغییرات بزرگی در عرصه سازندگی و فرهنگی برای شهر جدید خواهد بود، اظهار داشت: تلاش‌های شهرداری بدون همراهی و حمایت‌های شورای اسلامی شهر صدرا به بار نمی‌نشیند و تاکنون شاهد همکاری و حمایت‌های همه جانبه‌ای از سوی اعضای محترم شورای اسلامی شهر بوده‌ایم.

در این مراسم دکتر عباس فرج زاده، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری صدرا به عنوان دبیر ستاد هفته هنر انقلاب اسلامی در شهر صدرا منصوب شد.
دکتر فرج زاده با بیان این که به‌مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی مجموعه برنامه‌های فرهنگی و هنری در شهرداری صدرا آغاز شده و استمرار می‌یابد، اظهار داشت: با اعلام چندین فراخوان، روند شناسایی و ارتباط با هنرمندان از مدت‌ها قبل آغاز شده و تلاش می‌شود از ظرفیت‌های اهالی فرهنگ و هنر در برنامه‌های شهری به نحو مؤثری استفاده شود. 
این مقام فرهنگی به حضور اساتید مجرب و صاحب نامی در زمینه هنر میناکاری در شهر جدید صدرا اشاره کرد و بیان داشت: در وهله اول اقداماتی جهت معرفی صدرا به عنوان شهر مینا صورت پذیرفته و در ادامه تلاش داریم تا جامعه هنرمندان را تحت حمایت قرار داده و با فراهم آوردن بسترهایی، آثار آن‌ها در معرض نمایش جامعه قرار دهیم و نقشی در اعتلای اقتصاد هنر ایفا کنیم.
وی افزود: ایجاد غرفه در بازارهای منطقه‌ای و برپایی نمایشگاه برای ارایه محصولات فرهنگی می‌تواند نقش ارزنده‌ای در حمایت اقتصادی از هنرمندان داشته باشد و در نهایت مزایای اجرای همه این طرح‌ها اشاعه هنر در جامعه و حمایت از هنرمندان و در نهایت کاهش آسیب‌های اجتماعی است.
دکتر فرج زاده در ادامه افزود: امروز شهرداری صدرا حامی تمامی افرادی است که مترصد فعالیت در زمینه فرهنگ و هنر هستند. اگرچه در زمینه زیرساخت‌های فرهنگی با مشکلات عدیده‌ای ناشی از کم کاری‌ها روبه‌رو هستیم؛ اما  تلاش شده است تا امکانات موجود را با مردم در مساجد و مجتمع‌های مسکونی و اصناف به اشتراک بگذاریم.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این موضوع که فقر زیرساخت‌ها و امکانات فرهنگی به غفلت از هنر و فرهنگوران نمی‌انجامد، اظهار داشت: برای تمامی مساجد شهر صدرا رابط فرهنگی فعال شده است و ارتباط با امامان جماعت، پایگاه‌های مقاومت بسیج، هیئت‌های امنای مساجد و هیئت مدیره و ساکنین مجتمع‌های مسکونی پرجمعیت به منظور ارتقاء سطح فرهنگی جامعه در دستور کار قرار گرفته و فعالیت‌ها در مناسبت‌های مذهبی، ملی و انقلابی با مشارکت و همراهی تمامی اقشار جامعه برگزار می‌شود.
او با بیان این که تقویت و پشتیبانی از مشارکت‌های مردمی به تأثیرگزاری برنامه‌ها می‌انجامد اظهار داشت: در سال جدید شهر صدرا به چند منطقه فرهنگی تقسیم بندی خواهد شد و هر مجموعه فرهنگی یک حوزه از شهر را برای برگزاری برنامه‌های فاخر با پشتیبانی شهرداری در اختیار خواهد داشت.
وی در پایان با تقدیر از همکاری‌های ستاد نمازجمعه صدرا، ناحیه مقاومت بسیج سپاه امیرالمؤمنین (ع)، بسیجیان و همه نهادها و دستگاه‌هایی که در برپایی برنامه‌های فرهنگی مشارکت داشتند، افزود: از تمامی آحاد جامعه درخواست داریم تا سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا را با نگاه حمایتی و نقد منصفانه در مسیر دشواری که در پیش داریم، یاری کنند. 

شایان ذکر است تقدیر از وحید ایران پوریان، فرزند شهید والا مقام اله‌قلی ایران پوریان و تجلیل از سرکارخانم مرادی، همسر شهید والا مقام سردار مهدی زارع در این مراسم انجام شد. 
همچنین اجرای گروه تواشیح نورالحرم، نمایش آیینی و سنتی گروه استاد حیدرپور، اجرای گروه سرود خاتم الانبیا ، قدردانی از هنرمندان و عوامل فیلم کوتاه زخمه عشق و رونمایی از پوستر مستند هجرت که توسط سازمان بسیج هنرمندان فارس و سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری صدرا تولید خواهد شد؛ زینت بخش این مراسم بود.در پایان این مراسم هنرمندان، مقامات مسئول و اقشار مختلف جامعه با حضور بر آرامگاه مطهر شهدای گمنام ضمن گلباران، عطرافشانی و قرائت فاتحه به مقام شامخ آنان ادای احترام کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی