[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

ایستادگی شهر هوشمند علیه فساد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس کمیسیون هوشمندسازی، فناوری نوین و اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شفاف سازی در ارائه خدمات موجب عدالت در میان شهروندان می‌شود. دکتر مهدی نصیری صبح دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در ساختمان شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد، با اشاره به ارائه فعالیت‌های بخش هوشمندسازی شهر شیراز گفت: در کمیسیون هوشمندسازی چند موضوع جدی را در دستور کار قرار داده ایم که مهم‌ترین هدف آن ارائه خدماتی است که سطح زندگی مردم را در فضای شهری بهبود بخشد.
 پرهیز از دخالت تصمیمات سلیقه‌ای
وی همچنین در خصوص سامانه شفافیت سازی نیز اعلام کرد: عدم شفاف سازی نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آن دخالت سلیقه است. به گفته رئیس کمیسیون هوشمندسازی شورای شهر شیراز، در کمیسیون چالش‌های مدیریت شهری را رصد می‌کنیم و سعی می‌کنیم با استفاده از زیرساخت‌های هوشمندسازی، پیشنهاد‌هایی را ارائه دهیم. مهم‌ترین فعالیتی که می‌توان در حوزه کمیسیون انجام داد، در بخش شهرداری الکترونیک است که باید سرعت بیشتری به آن بخشید تا موجب شود مراجعات مردمی به حداقل برسد. نصیری خاطرنشان کرد: برخی قوانین در حوزه شهرسازی وجود دارد که شاید مردم اطلاعی ندارند. اگر بتوانیم این خدمات را اطلاع رسانی کنیم، کمک مطلوبی به شهروندان خواهد بود. زیرساخت‌های فناوری اطلاعات شهر را باید جدی تر پیگیری و عملیاتی کنیم. علاقه مندی ما در این است که شیراز به قطب فناوری و اطلاعات جنوب کشور تبدیل شود و در مرحله دوم به استان‌های برتر کشور ارتقا یابد؛ به همین دلیل زیرساخت‌هایی از قبیل مرکز داده نیاز است.
 رشد ارتباطات هوشمند در پهنه کلان‌شهر
وی همچنین با اشاره به قرارداد فیبر نوری گفت: در حال حاضر در شیراز بیش از 200 کیلومتر فیبر نوری قرار دارد که قطعاً این روند افزایش خواهد داشت. اگر اینترنت 5 جی راه اندازی شود، استفاده از فیبر نوری نیز ضرورت دارد. علاقه مند هستیم تا 2 برابر ظرفیت فعلی فیبر نوری توسعه پیدا کند. یکی از اهدافی که در شهرداری دنبال می‌کنیم، این است که یک شبکه اختصاصی به ادارات اختصاص داده شود. در ارتباط با مرکز داده شیراز می‌تواند خدماتی را به جنوب کشور ارائه دهد.
رئیس کمیسیون هوشمندسازی شورای شهر شیراز افزود: ایجاد زیرساخت اطلاعات مکانی از جمله دیگر فعالیت‌هایی است که به دنبال آن هستیم. مشکلی که در سطح شهر وجود دارد، این است که نقشه‌های شبکه ای که ادارات مختلف دارند، یکپارچه نیست؛ از این رو این کار کمک می‌کند تا نقشه یکپارچه داشته باشیم. وی مطرح کرد: با توجه به اینکه اسناد کاغذی عمر محدودی دارند، یک چالش جدی دیگر مراجعه به این اسناد است که برای پیدا کردن مشکل ساز است؛ از این رو سامانه یکپارچه مدیریت اسناد را در دستور کار قرار داده ایم. کلیه اسناد در شهرداری با اولویت اسناد حقوقی و املاک اسکن می‌شوند و در مرحله دوم با استفاده از تبدیل تصویر به متن، اطلاعات ثبت خواهد شد. در این زمینه کار آغاز شده و در قسمت نخست یک تعداد اسکنر خرید شده است؛ اما قسمت‌های دوم و سوم هنوز پیمانکاری مشخص نشده است. وی خاطرنشان کرد: به اعلام تعداد مسافر‌ها از سوی شرکت‌ها اعتماد ندارم؛ چراکه شرکت‌هایی که اعلام می‌کنند سهیم هستند، حاکمیت داده باید در قرارداد جدید اصلاح شود.
 اهمیت نقش نظارتی شهرداری و شورا
نصیری در خصوص سامانه مدیریت اتوبوس و تاکسی تأکید کرد: سامانه مدیریت تاکسی عملیاتی شده است که بتوان غیرنقدی کرایه‌ها را پرداخت کرد. در خصوص اتوبوس نیز موارد بسیار مهمی وجود دارد که شهروندان بدانند اتوبوس کجا می‌ایستد. رئیس کمیسیون هوشمندسازی شهرداری شیراز بیان داشت: شهروندان می‌توانند در سامانه سرو اکثر خدمات شهرداری را انجام دهند؛ همچنین دوربین‌های کنترل سرعت و پارکینگ‌های هوشمند دیگر فعالیت‌هایی است که در حال پیگیری هستیم. وی اجرای طرح کیف پول را زیرساختی بسیار مهم برشمرد و گفت: راه اندازی کیف پول کار سختی نیست؛ در واقع اجرای تمام پروژه‌های مصوب شده دشوار نیست؛ ناراحتی من از این است که اجرای پروژه برای بار هفتم لغو شده است. هرچقدر خوش‌بینانه فکر کنیم، نمی‌توان فکر کرد که منفعتی در آن برای لغوکنندگان وجود ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی