[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۶
  • دوره جدید

مردمی‌سازی پایه تحقق شعار سال است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش ایسنا، نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام‌جمعه شیراز، با اشاره به اهمیت بحث دشمن‌شناسی و توجه به آن در ابعاد مختلف، یادآور شد که وقتی می‌گوییم تمدن رقیب، گاهی اشتباه می‌شود که این تمدن مسیحی است؛ حال آنکه تمدن اروپایی و آمریکایی امروز، تمدن مسیحی نیست و اساس این تمدن کفر است.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه ۱۵ اردیبهشت شیراز، با اشاره به آیه ۱۱۵ سوره مؤمنون، که خداوند در آن فرموده است «آیا چنین پنداشتید که ما شما را به عبث و بازیچه آفریده‌ایم و هرگز به سوی ما بازگردانده نمی‌شوید؟»، بحث خطبه اول را ناظر بر معارف انقلاب اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی، انقلاب بزرگی بود که در ایران پدید آمده، اما همه جهان را تحت‌تأثیر خود قرار داده و می‌دهد و بر پایه یک معارفی بنیاد شده است.
او اضافه کرد: اگر این معارف دقیقاً از جانب خود ما انقلابیون شناخته و پاس داشته نشود، ممکن است دشمنان در جاهایی نفوذ کنند و امر را بر خود ما هم مشتبه کنند؛ این است که جهاد تبیین به فرموده مقام معظم رهبری از واجبات فوری این برهه انقلاب به شمار می‌رود.
امام‌جمعه شیراز با تصریح اینکه همه ما مسلمانان حتی انسان‌های عادی که محقق و مذهبی نیستند، برای این پاسخ دارند، چون از دین اسلام بهره‌مند هستند، گفت: ۳ قرن اروپایی‌ها رسماً گفتند جواب این سؤالات را نمی‌دهیم و پاسخ این سؤالات را نمی‌دانیم. علل و عوامل اینکه چرا اروپا و غرب به این وضع و روز رسیده‌اند را شهید مطهری مطرح کرده است.
او گفت: شما مسلمان و اهل اعتقاد به معاد و روز قیامت هستید و می‌گویید برای این پرسش‌ها پاسخ داریم، هم پاسخ فلسفی در حدی که فلسفه می‌تواند پاسخ بگوید. یکی از جاهایی که ملاصدرا افتخار می‌کند، این است که در مسئله معاد پاسخ به پرسش‌هایی داده که ابن سینا نتوانست جواب بدهد.
آیت‌الله دژکام گفت: اگر بناست در رقابت بین تمدنی به میدان بیاییم، قهرمانان بزرگی مثل ملاصدرا، علامه طباطبایی، علامه مصباح یزدی، آیت‌الله جوادی آملی و... هستند که در مقابل حرف‌های پوسیده تمدن اروپایی و آمریکایی به میدان اندیشه‌ورزی آمدند و حرف‌های عمیق و بزرگ و درست ارائه کردند و علاوه بر آن از وحیِ تحریف‌نشده، یعنی قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و بیانات آنها در راستای مسئله معاد و پس از مرگ برخوردار هستیم که متأسفانه اروپایی‌ها خود را از این هم محروم کردند.
او گفت: نگویید اروپایی‌ها نمی‌دانند که قرآن نازل شده است و سخن اسلام چیست. آنها پس از آنی که دانستند، کافر شدند. در تاریخ ۳۰۰- ۴۰۰ساله اروپا باید بیش از این مطالعه کنیم. دیدند و شنیدند، ولی کافر شدند و این کفر به پای آنها پیچیده است و آنها را زمین می‌زند.
امام‌جمعه شیراز خطاب به مردم ایران گفت: شما که انقلاب اسلامی را برپا کردید، کسانی که پیامبر گرامی اسلام(ص) وعده داد که رجالی از فارس اگر علم در ثریا باشد به آن دست پیدا می‌کنند و رشد می‌دهند و به جهانیان عرضه می‌کنند، امروز به میدان آمده‌اید تا ان‌شاءالله تمدن نوین اسلامی را بر پایه خداباوری، معادباوری و اعتقاد به ولایت و امامت جلو ببرید و جهانی که خدای متعال راضی است به آن تمدن از نو بنیاد کنید و امیدوارم بیش از پیش این مسیر نورانی را خدا توفیق دهد و بتوانیم طی کنیم. آیت‌الله دژکام با بیان اینکه در عرصه نبرد اقتصادی هم مردم باید میدان‌دار شوند، خاطرنشان کرد: این میدان‌داری و مردمی‌سازی اقتصاد متأسفانه گرچه از الزامات شعار امسال است، مورد کم‌لطفی قرار می‌گیرد. شعار امسال مهار تورم و رشد تولید است؛ آقا می‌فرمایند اگر مردمی شد، تولید رشد می‌کند و اگر تولید رشد کرد، تورم مهار می‌شود؛ پس شعار امسال پایه ‌اصلی‌اش به مردمی‌سازی اقتصاد بازمی‌گردد. نماینده ولی‌فقیه در فارس با بیان اینکه برخی مردم‌سازی را به خصوصی‌سازی فروکاسته‌اند، تأکید کرد: اگر قرار بر خصوصی‌سازی باشد، قانون دارد و باید طبق قانون عمل شود؛ ولی یک گوشه مردمی‌سازی اقتصاد است؛ رهبری فرمودند از تولیدات کوچک و بزرگ باید مردم میدان‌دار باشند و این حرکت به برنامه‌ریزی نیاز دارد.
او با بیان اینکه بسیج سازندگی می‌تواند در این راستا نقش‌آفرین باشد، خاطرنشان کرد که بسیج سازندگی باید به عنوان یک وظیفه، اقتصاد مردمی را طراحی کند؛ زیرا اگر این مسیر شروع شد، به دلیل پویایی ذهن جوانان، تا آخر سال راه‌حل‌هایی برای آن یافت خواهد شد.
او با اشاره به برگزاری نشستی در رابطه با معماری اسلامی، آن را کاری ارزشمند دانست و گفت: برای مردمی‌سازی اقتصاد هم باید جوانان نقش‌آفرین باشند. اینکه نحوه مطالبه‌گری رسم شده که انگار صرف نق‌زدن به برخی مدیران است، باید تبدیل شود به ارائه طرح و فکر جدید که ما می‌دانیم در مجموعه دانشجویی ما توان و امکانش وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی