[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

مرمت و بازسازی قنات شعبانی در سپیدان به پایان رسید، روزنامه شیراز نوین

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سپیدان از پایان عملیات احیا و مرمت قنات «شعبانی» در منطقه ابنو بخش همایجان این شهرستان خبر داد و گفت: این قنات در سال گذشته کاملاً خشک بوده است که با اجرای عملیات احیا به بهره برداری رسید. به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سپیدان، شهاب الدین صالحی با اشاره به طول 420 متری این رشته قنات اظهار کرد: کار بازسازی قنات «شعبانی» با هزینه 3050میلیون ریالی از محل اعتبارات خشک‌سالی در قالب اسناد خزانه اسلامی (اخزا 007) تأمین شده است. 
این مقام مسئول با بیان اینکه به دنبال این اقدام عمرانی 15 هکتار از اراضی پایین دست متعلق به 8 خانوار از نعمت آب بهره مند شده و کشاورزی در آن رونق می‌یابد، تصریح کرد: با مرمت رشته قنات موصوف دبی آب از دهانه خروجی قنات از صفر به ده لیتر بر ثانیه افزایش یافته است. به گفته وی، به منظور احیای رشته قنات شعبانی در طول مسیر، عملیات‌های ریزش برداری، لای‌روبی کانال، کول گذاری و ترمیم میله چاه انجام شده است. 
صالحی با تأکید بر اهمیت کاریز، این کهن ترین سیستم آبیاری جهان به عنوان میراث کهن ایران زمین، بیان کرد: شبکه آبیاری سیستم قنات می‌تواند به طور پایدار، امنیت غذایی و معیشت خانوارهای کشاورزان را فراهم کند و تأمین دائمی آب را از منبع قابل اتکای آبیاری به ارمغان آورد. وی افزود: شهرستان سپیدان با اقلیم سرد و خشک دارای بیش از 45 رشته قنات است که 29 رشته آن فعال است. این شهرستان در 75 کیلومتری شمال غرب شیراز قرار دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی