[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

شاخصه بنیاد مسکن شفافیت مالی است، روزنامه شیراز نوین

دکتر محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در دیدار با مرتضی بخشی مدیرکل ذی‌حسابی بنیاد مسکن کشور و مدیرکل بنیاد مسکن فارس، با گرامیداشت دهه حساب 100 امام راحل(ره) و تبریک سالروز تأسیس نهاد بنیاد مسکن، بر لزوم تأمین مسکن نیازمندان و اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن به عنوان یکی از اولویت‌های مهم این استان تأکید کرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی بنیاد مسکن استان فارس، دکتر ایمانیه در این دیدار که با حضور عطاءالله زمانی مدیرکل بنیاد مسکن و مرتضی بخشی مدیرکل ذی‌حسابی بنیاد مسکن کشور صورت گرفت، به ایجاد قرارگاه مسکن استان اشاره کرد و گفت: باید زمان بیشتری به رفع مشکلات مسکن در استان اختصاص یابد تا نقاط ضعف، معایب و محاسن طرح‌های ملی تأمین مسکن از جمله مسکن مهر احصا شده و این طرح‌ها تعیین تکلیف شوند.
دکتر ایمانیه با تأکید بر ایجاد رقابت بین شهرستان‌های استان برای اجرای طرح‌های ملی تأمین مسکن و اجرای نهضت ملی مسکن گفت: فضای رقابتی باید بین فرمانداران در زمینه مسکن ایجاد شود تا شاهد تلاش شهرستان‌ها باشیم. نباید مسئولان تنها تمرکز خود را به شهر صدرا معطوف کنند. نباید خود را تنها به یک پروژه منحصر کرد و لازمه حل مشکلات پیدا کردن راه حل‌های دیگر است. 
استاندار فارس ضمن اشاره به فضای رقابتی موجود بین استان‌ها در نهضت ساخت مسکن، بر تلاش هرچه بیشتر مسئولان برای بهبود وضعیت استان فارس تأکید کرد و افزود: در کنار ساخت مسکن مجتمع‌های آموزشی، سلامت، فرهنگی، مساجد و ورزشی نباید مورد فراموشی قرار گیرد. می‌توان از ظرفیت بافت‌های فرسوده در شهرها نیز بهره برد؛ چراکه زیرساخت‌های لازم نظیر آب، برق و گاز در این مناطق فراهم است.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجرای طرح مسکن ملی گفت: تحقق اجرای مسکن ملی یک مأموریت است که شهرداران باید نسبت به اجرای آن با دستگاه‌های متولی اهتمام لازم را داشته باشند. همکاری در اجرای طرح مسکن ملی در شهرستان‌های استان یک مأموریت کلان است که تمامی مدیران دستگاه‌های دولتی و شهرداران مکلف به اجرای آن هستند و باید برای تحقق آن تلاش شبانه روزی داشته باشند.
مرتضی بخشی مدیر کل ذی‌حسابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور نیز به برخی از شاخص‌های توسعه روستایی و محرومیت زدایی اشاره کرد و اظهار داشت: شفافیت مالی از جمله ویژگی‌هایی است که بنیاد مسکن از آن برخوردار است و به رغم اجرای طرح‌های بزرگ از جمله نهضت ملی مسکن، ما شاهد شفافیت مالی در بنیاد مسکن به عنوان یک کار اصولی هستیم. مدیرکل ذی‌حسابی بنیاد مسکن کشور خواستار همراهی و تعامل دستگاه‌های استانی با بنیاد مسکن برای اجرای طرح‌های ملی و استانی شد و با اشاره به محدودیت منابع مالی در بنیاد، افزود: قطعاً تأمین بخشی از هزینه‌های توسعه روستایی و محرومیت زدایی در استان‌ها موجب سرعت بخشیدن به اجرای این طرح‌ها خواهد بود.
عطاءالله زمانی مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس نیز در این دیدار با تقدیر از حمایت‌ها و همراهی استاندار فارس گزارشی از اجرای طرح‌های توسعه در استان فارس ارائه داد و اظهار داشت: از همه ظرفیت‌های پیش رو برای اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن و ایجاد واحد‌های مسکونی در قالب این طرح بهره گیری خواهد شد. استان فارس پیشتاز در اجرای این طرح است و بسیاری از شاخص‌های تأمین مسکن ملی در فارس فراتر از متوسط 
کشوری است.
زمانی با بیان اینکه بنیاد مسکن مسئولیت ساخت مسکن محرومین و مسکن مهر در شهرهای زیر 25هزار نفر و ساخت مسکن اقدام ملی و نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر 100هزار نفر را برعهده دارد، گفت: بنیاد مسکن در حدود 115 شهر فارس فعالیت ساخت مسکن را برعهده دارد.
وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه راهبر ساخت و ساز روستایی در استان فارس، افزود: با راه‌اندازی این سامانه متقاضیان مسکن روستایی برای اخذ پروانه ساختمانی به مرکز شهرستان مراجعه نمی‌کنند و تمام مراحل اخذ پروانه از طریق این سامانه و به صورت غیرحضوری انجام می‌شود که در حال حاضر این سامانه به صورت پایلوت در شهرستان جهرم در حال اجراست.
مدیرکل بنیاد مسکن فارس با بیان اینکه از سال 1382 تاکنون 5هزار و 290 واحد از مجموعه واحدهای مسکن محرومین در شهرهای مختلف فارس ساخته شده است، اظهار داشت: امسال نیز 1211 واحد مسکن محرومین در 7 شهرستان شیراز، لارستان، داراب، نی‌ریز، فسا و... فعال شده است.
زمانی با بیان اینکه در حوزه مسکن مهر ساخت 30هزار و 37 واحد مسکونی برعهده بنیاد مسکن فارس بوده، افزود: 29هزار و 85 واحد تکمیل شده و باقی‌مانده نیز مربوط به تعاونی‌هایی است که از راه و شهرسازی به بنیاد مسکن واگذار شده و عمدتاً نیز پروژه‌هایی با طبقات بالا در شهرهای کوچک است.
وی درمورد طرح نهضت ملی مسکن نیز گفت: این طرح در ادامه طرح اقدام ملی مسکن است اما به شکل قانونمند‌تر با منابع و اعتبارات شفاف‌تر اجرا می‌شود که در مجموع در 122 شهر فارس اجرا می‌شود و تاکنون 119 شهر آن رسمیت پیدا کرده و در حال حاضر در 105 شهر در حوزه راه و شهرسازی فارس و لارستان فعالیت داریم.
زمانی با بیان اینکه در مجموع 174هزار و 417 متقاضی ثبت‌نام کردند که تاکنون 51هزار و 25 متقاضی پالایش شده است، اما در این بین تنها 14هزار و 196 متقاضی برای تأیید نهایی درخواست به بنیاد مسکن مراجعه کرده‌اند، افزود: در تمامی شهرستان‌ها بین یک تا 4 دفتر پیشخوان برای نهایی شدن درخواست متقاضیان فعال کردیم، اما از بین 51هزار متقاضی پالایش شده تنها 14هزار متقاضی 
مراجعه کرده‌اند.
وی با بیان اینکه تاکنون برای 5هزار و 515 واحد مسکونی در این طرح زمین تأمین شده و به بنیاد مسکن تحویل داده شده است، اظهار داشت: 5هزار و 219 متقاضی را به این پروژه‌ها لینک کردیم و نزدیک به 1200 واحد نیز پروانه ساختمانی اخذ کرده‌اند.
مدیرکل بنیاد مسکن فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه 376هزار واحد مسکن روستایی در فارس وجود دارد که تاکنون 250هزار واحد که معادل 66 درصد واحدهای مسکونی روستایی است، مقاوم‌سازی شده، اظهار داشت: سال گذشته 9هزار و 900 واحد مسکونی روستایی به بهره‌برداری رسیده که حدود 500میلیارد تومان وام به آنها پرداخت شده است.
زمانی بیان کرد: در بخش خدمات فنی و مهندسی نیز 550 ناظر و 135 طراح در قالب 53 دفتر خدمات فنی و مهندسی در سطح روستاهای فارس فعالیت دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی