[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

امید نوروزی: تعـداد مدال‌های المپیـکی فــارس افزایش پیدا می‌کند، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش 
ظهور امید نوروزی به عنوان اولین طلایی تاریخ ورزش فارس در رقابت‌های المپیک، زمینه ساز رشد یا دست کم سرعت گرفتن رشد کشتی فرنگی در استان فارس شد. فارس سال گذشته صاحب دومین طلای المپیک خود در همین رشته شده و حالا نیمی‌ از فرنگی‌کاران را بچه‌های استان فارس تشکیل می‌دهند.
نوروزی می‌گوید: کشتی استان فارس نتایج بسیار خوبی را چه در عرصه کشوری و چه در عرصه بین‌المللی رقم زده. در چند سال اخیر حدود صد مدال آسیایی، جهانی، المپیکی و سایر مسابقات بین‌المللی در رده‌های سنی مختلف توسط کشتی‌گیران استان فارس به دست آمد، به شکلی که هیئت فارس به عنوان هیئت برتر کشور برگزیده شد و در اردوهای تیم‌های ملی همواره چهار یا پنج نماینده از استان فارس وجود دارد. 
وی افزود: کشتی فرنگی کشور  روند رو به رشدی را طی می‌کند و البته این پیشرفت را مدیون زحمات تمام مربیان سازنده تمام نقاط کشور هستیم. کسانی که با فداکاری و شبانه روزی تلاش کردند که نتیجه‌اش شده همین مدال‌هایی که مردم را خوشحال می‌کند. با آمدن آقایان دبیر و سوریان به فدراسیون که اتفاق بسیارخوبی برای ورزش اول کشور بود، الحق و والانصاف برنامه‌ریزی‌هایی در این مدت انجام شده که نتایج خوب سال گذشته نیز حاصل همان برنامه‌هاست. 
قهرمان المپیک 2012 لندن ادامه داد: همه می‌دانند که مازندران مهد کشتی آزاد است اما فارس و خوزستان مهد کشتی فرنگی هستند. خوشحالم که پس از سال‌ها زحمت و تلاش شبانه روزی، توانستیم آن بستر را مهیا کنیم که اعتماد به‌نفس و خودباوری در بین بچه‌های علاقه‌مند به این رشته شکل بگیرد و با تلاش زیاد، چند نفر دیگر هم توانستند به رده ملی و بازی‌های بین‌المللی برسند. حالا هم شکر خدا نوجوانان و جوانانی داریم که در چند سال گذشته خود من با آن‌ها صحبت کرده‌ام، کشتی‌هایشان را دیده‌ام و حالا شده‌اند قهرمانان بزرگ امروز. برادران گرایی، امیررضا ده بزرگی و فرنگی‌کاران دیگری مثل آقایان مختاری، شعبانی، ارجمند، آذردخت، قنبری و خیلی‌های دیگر.
وی افزود: خوشحالم که کشتی فارس به عنوان قطب کشتی فرنگی کشور شناخته شده و دوست داریم با برنامه‌ریزی‌هایی که در تمام استان‌ها و فدراسیون می‌شود، بتوانیم مدال‌های بیشتری در المپیک‌ها کسب کنیم. المپیک برای ما از لحاظ رنکینگ، جایگاه ورزش کشورمان خیلی پر اهمیت است و ان‌شاالله اتفاق می‌افتد در المپیک‌های بعدی و تعداد مدال‌های المپیکی فارس نیز افزایش پیدا می‌کند.
امید نوروزی که هم اکنون مشاور عالی فدراسیون کشتی است، می‌گوید : من سعی می‌کنم دینی که به گردن دارم را ادا کرده و به کشتی کمک کنم. هر کاری از دستم بر می‌آید برای پیشبرد برنامه‌های کشتی و کشتی‌گیران انجام می‌دهم.ما در امر پشتوانه سازی خوب عمل کرده‌ایم و توانسته‌ایم جای هر قهرمانی را با کشتی‌گیر خوب دیگری پر کنیم که بتوانند آن قهرمانی‌ها را تکرار کنند.
نوروزی همچنین گفت: ما توانایی این را داریم که در هر المپیک چند مدال طلا کسب کنیم و این نیازمند برنامه‌ریزی خوب و البته پشتوانه مالی مناسب است که باید از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک صورت گیرد.
به گزارش شیرازنوین، امید نوروزی در سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز به دنیا آمد. وی از جمله قهرمانان رشته کشتی فرنگی است که در مقایسه با اغلب ملی پوشان این رشته، دیر به دوبنده تیم ملی رسید اما خیلی زود درخشید.
نوروزی سابقه چشمگیری در رده‌های نوجوانان و جوانان نداشت، اما به محض عضویت در تیم ملی چنان خوش درخشید که طی چهار سال و در مقایسه با سایر اوزان، تثبیت شده‌ترین جایگاه را در تیم ملی کشتی فرنگی ایران به دست آورد.
امید نوروزی در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک، موفق شد رقبای اهل چین و بلغارستان را شکست دهد اما دیداری پر از ابهام در داوری، باعث حذف او از گردونه مسابقات شد. وی کمتر از 5 ماه بعد در جام جهانی ارمنستان در رده بندی مجازی، عنوان نخست را نصیب خود کرد.
چهار ماه بعد در جام جایزه بزرگ به میزبانی تفلیس، پیروزمندانه تا فینال پیش رفت اما با قبول شکست مقابل حریفی از قزاقستان به مدال نقره دست یافت. نوروزی در جهانی ۲۰۰۹ به مقام دهم رسید اما سال بعد در مسکو نهم شد. وی در مسابقات سال 2011 استانبول همه رقبای خود را شکست داد و روی سکوی نخست جهان قرار گرفت.نوروزی در جام جهانی ۲۰۱۲ در سارانسک روسیه نیز حضور داشت و پنج بار روی تشک رفت و پنج پیروزی را رقم زد.
اما اوج درخشش این پهلوان شیرازی در مردادماه سال 1391 رقم خورد، جایی که او با کسب مدال طلای المپیک لندن، نام خود را در تاریخ ورزش شیراز، ایران و جهان جاودانه کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی