[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

جام جهانی قطر؛ ظرفیتی که برای لارستان فارس مغفول ماند، روزنامه شیراز نوین

بهره‌مندی از ظرفیت جام جهانی قطر برای لارستان جنوب فارس با توجه به شاخص‌ها و ظرفیت‌های خاص این مناطق و مراودات و سابقه دیرینه تجارت مردمان این دیار با کشورهای حوزه خلیج فارس می‌توانست بهترین فرصت برای تحول و پویایی اقتصادی منطقه باشد، اما گویا فرصت تا حدودی از دست رفته است.
باید پذیرفت که برنامه‌ریزی و تلاش برای بهره‌وری و سرمایه‌گذاری در این راستا از سوی متولیان امر و مسئولان این شهرستان و استان بسیار دیر انجام شده و زمانی به فکر افتاده‌ایم که دیگران گوی سبقت را از ما ربوده‌اند.
در حالی که برخی مشکلات و چالش‌های موجود در لارستان از قبیل نبود سامانه حمل بار در فرودگاه بین‌المللی این شهر، نبود صرافی‌های مجوزدار از بانک مرکزی، نداشتن برنامه‌ریزی صحیح برای گرفتن بازارهای بین‌المللی قطر و ضعف در بسته بندی‌های مواد غذایی و نبود سردخانه برای نگهداری محصولات زراعی و باغی نشان می‌دهد که افق روشن و یا عزم راسخی برای استفاده مطلوب از این ظرفیت کم نظیر وجود نداشت.
نخستین جلسه هماهنگی برای استفاده از ظرفیت جام جهانی قطر در لارستان در حالی برگزار شد که برخی چالش‌ها و مشکلات زیرساختی همچنان فراروی صادرکنندگان، فعالان اقتصادی و تجار این منطقه برای سرمایه‌گذاری در بازارهای قطری وجود دارد.
برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی به قطر باید در زمینه بسته ‌بندی محصولات به ‌نحوی ‌که قابلیت عرضه در کشورهای عربی را داشته باشد فعال باشیم اما آن‌گونه که فعالان اقتصادی و صادرکنندگان منطقه می‌گویند در زمینه پذیرش محصولات با معضل بسته بندی مناسب مواجه هستیم و نتیجه آن هم از دست دادن بازارهای بین‌المللی و منطقه‌ای بوده است.
حسام آسوده یکی از فعالان اقتصادی و صادرکننده مواد غذایی در لارستان معتقد است که برای استفاده از فرصت کم نظیر جام جهانی قطر بسیار دیر برنامه‌ریزی کردیم.
وی گفت: تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در لارستان و شهرهای جنوبی فارس در حالی انجام شده که بسیاری از کشورهای دیگر و حتی برخی شهرهای کشورمان از جمله جزایر قشم و کیش گوی سبقت را ربوده‌اند و هم اینک هم حلاوت این برنامه‌ریزی صحیح و به موقع را می‌چشند.
او بیان کرد که برخی زیرساخت‌ها همچون هتل و یا ساخت ورزشگاه‌ها برای قبل از شروع جام جهانی و برای انجام اردوی  تمرینات تیم‌های راه یافته در منطقه وجود ندارد و چنانچه موجود باشد هم به نسبت سرمایه‌گذاری‌ها و داشته‌های دیگر کشورها و شهرهایی که از مدت‌ها پیش در اندیشه سرمایه‌گذاری و بهره‌مندی از این فرصت طلایی بودند، نیست.
صادرکننده مواد غذایی در لارستان گفت: همچنین در زمینه ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی برای محصولات باغی و کشاورزی در منطقه به شدت ضعف و کمبود داریم و برای رفع این مشکل هم باید از سالیان قبل برنامه‌ریزی می‌شد.
آسوده تصریح کرد: نمی‌شود یکباره و با وجود همه این موانع و مشکلات زیرساختی انتظار سرمایه‌گذاری و ورود به بازارهای بزرگ این کشور ثروتمند و غول اقتصادی را در منطقه و در چنین موقعیتی داشت.
وی  یادآور شد: ما سال‌ها فریاد زدیم و با اینکه واقعیت‌های موجود را بارها گوشزد می‌کردیم و خواهان رفع این مشکلات و موانع بر سر راه صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در منطقه می‌شدیم اما حتی ما را به سیاه نمایی محکوم می‌کردند.
صادرکننده مواد غذایی در لارستان گفت: واقعیت‌ها را باید پذیرفت؛ ورود به کشور قطر برای هر مسافر و یا صادرکننده ایرانی هم سخت است و هم بسیار پرهزینه و سخت‌گیری‌هایی که در مورد ایرانیان در فرودگاه‌های قطر می‌شود خود از دیگر معضلات و مشکلات فراروی فعالان اقتصادی است.
اسماعیل سحرخیز از دیگر فعالان اقتصادی در لارستان هم گفت: برنامه‌ریزی و تصمیم برای سرمایه‌گذاری و حضور در بازارهای قطری و در آستانه بازی‌های جام جهانی باید از مدت‌ها قبل انجام می‌شد.
وی بیان کرد: درست است که لارستان و فارس قطب کشاورزی و بسیاری از محصولات باغی است اما به همان میزان در زمینه بسته‌بندی و سردخانه و صنایع تبدیلی نیز با ضعف محسوس مواجه هستیم و همین امر هم توان رقابت و ماندن در بازارهای بین‌المللی به ویژه در چنین شرایطی را از ما گرفته است.
سحرخیز همچنین به نبود هتل‌های بالای پنج ستاره در لارستان و دیگر شهرهای جنوبی فارس اشاره کرد و گفت: این‌ها شرایط و شاخص پذیرش سرمایه‌گذار و تجار است و نمی‌توان با وجود این موانع و ایجاد این زیرساخت‌ها هم انتظار توان رقابت داشت.
او اضافه کرد: برخی پروازها و شرکت‌های هواپیمایی داخلی هم آنچنان توان رقابت با هواپیماهای پیشرفته قطری را ندارند و یکی از وجوه تمایز آن‌ها هم وجود سردخانه برای نگهداری محصولات و مواد غذایی صادراتی است که باید این مهم یعنی برقراری پروازهای خارجی قطری در فرودگاه بین‌المللی لار نیز به طور جد در دستور کار مسئولان قرار گیرد.
صادرکننده مواد غذایی در لارستان با بیان اینکه شرایط سخت مسافرت به کشور قطر مسیر را برای بسیاری از ایرانیان ناهموار ساخته، افزود: یک سفر کوتاه به قطر در کمترین برآورد آن بالای ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برای هر نفر است.
وی بیان کرد:یکی از شرایط سفر به قطر که در همان بدو ورود از مسافر می‌خواهند میزان هزینه سفر است که با واحد پول  کشورمان حداقل وجه موجودی هر مسافر باید حدود ۵۵۰ میلیون ریال باشد.
این صادرکننده مواد غذایی در لارستان گفت: همچنین یکی از مهمترین نیازهای فعالان اقتصادی ایجاد کارگو (حمل و نقل هوایی بار) در فرودگاه بین‌المللی لار است که علاوه بر تسهیل‌گری در روند صادرات می‌تواند مسیر شکوفایی و رونق تولید و صادرات در این منطقه را برای آیندگان نیز هموار کند.
مدیر جهاد کشاورزی لارستان هم با اینکه این منطقه را سرشار از فرصت‌ها و ظرفیت‌های کم نظیر برای سرمایه‌گذاری در حوزه محصولات باغی و کشاورزی دانست اما اذعان کرد که در زمینه بسته‌بندی و فراوری در این بخش ضعف محسوس داریم.
مهدی مظفری تصریح کرد: فارس و به ویژه لارستان و شهرهای جنوبی این استان قطب بسیاری از محصولات باغی، کشاورزی و منابع طبیعی است که می‌توان با سرمایه‌گذاری کلان روی آن رونق تولید و شکوفایی اقتصادی را در این شهرستان رقم زد.
وی با بیان اینکه ظرف همین دو تا سه سال گذشته بیش از ۹۰ مجوز و جواز تأسیس کارخانه و صنایع تبدیلی در حوزه‌های مختلف صادر شده و موافقت‌نامه اولیه نیز از سوی سرمایه‌گذاران و متقاضیان گرفته شده است، گفت: با وجود استقبال و تأکید جهاد کشاورزی مبنی بر حمایت و پشتیبانی از سرمایه‌گذاران و ایجاد شرایط و مشوق‌های لازم و همچنین تأمین زمین اما به نظر می‌رسد هنوز عزمی ‌از سوی سرمایه‌گذاران در این زمینه وجود ندارد.
او گفت: حتی برخی از سرمایه‌گذاران با وجود دریافت همه مجوزهای لازم اما تمایلی به سرمایه‌گذاری و ایجاد سرمایه‌گذاری در این حوزه ندارند.
مظفری، برخی نوسانات بازار و همچنین عدم تناسب بین هزینه‌ها و سرمایه موجود سرمایه‌گذاران را دلیل اصلی در فرار سرمایه‌گذاران و استقبال کم آن‌ها از سرمایه‌گذاری در ایجاد کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی و بسته‌بندی محصولات کشاورزی می‌داند.
استان فارس به عنوان قطب کشاورزی در کشور با بیش از ۱۱ میلیون تن تولید انواع محصولات زراعی و باغی همواره رتبه‌های اول و یا دوم را دارا است که مناطق جنوبی آن از جمله لارستان سهم عمده‌ای در این حوزه دارد.
شهرهای جنوبی فارس به ویژه لارستان در زمینه تولید انواع محصولات باغی و صیفی‌جات از جمله گندم، کلزا و خرما و همچنین سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز بیشترین  سهم تولید را در سطح استان دارد.
فرماندار ویژه لارستان نیز معتقد است که اگرچه برای رقابت‌های جام جهانی قطر تا حدودی برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌ها به عقیده کارشناسان به موقع نبود اما می‌توان برای رقابت‌های المپیک که باز هم در همین کشور برگزار می‌شود از هم اینک نیز برنامه‌ریزی کرد.
داریوش دهقان افزود: تشکیل کارگروه صادرات در لارستان به زودی تشکیل می‌شود و هدف اساسی از راه‌اندازی هموار کردن مسیر و تسهیل‌گری فعالیت تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی منطقه برای سرمایه‌گذاری در کشورهای حوزه خلیج فارس و صادرات است.
به گفته وی، برای بهبود روابط تجاری با قطر می‌توانستیم پیش‌تر و از حدود یک سال پیش پروژه‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری مشترک در دستور کار قرار دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی