[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

تکرار سناریوی برق رفت ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در جلسه گذر از پیک مصرف برق در راستای مدیریت تولید و مصرف در تابستان سال‌ جاری در استان بر ضرورت صرفه جویی و مدیریت مصرف برق در استان تأکید کرد و گفت: مدیران حوزه برق رسانی باید از تجربیات و سنوات گذشته برای ارائه راهکارهای عملیاتی جهت گذر از پیک بار مصرف در تابستان استفاده کنند. 
محمود رضایی در جلسه گذر از پیک مصرف برق که در راستای مدیریت تولید و مصرف در تابستان سال‌جاری در استان تشکیل شد، عنوان کرد: موضوع ناترازی و ناهماهنگی تولید و مصرف برق قصه‌ای کهنه است که برای داشتن بهترین عملکرد در این زمینه باید برنامه‌هایی در سطح ملی و استانی تدوین شود. 
وی با اشاره به اینکه بخشی از خط مشی کلی در حوزه مدیریت مصرف برق توسط وزارتخانه اعلام می‌شود، گفت: در این زمینه باید پروژه‌های استانی نیز تعریف و تدابیر ویژه اندیشیده شود. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با تأکید بر ضرورت بررسی سهم استان از برق کشور در حوزه مصارف عمومی، کشاورزی و صنایع اظهار کرد: مدیران حوزه برق رسانی در فارس در اسرع وقت داده‌ها و تجربیات گذشته در بخش کشاورزی و‌ صنعتی را مطابق با اقتضائات استان استخراج و اعلام نمایند. 
به گفته رضایی، مکتوبات و مستندات به همراه برنامه‌های جدید مدیران، تلفیق و تکمیل شده و‌ برای تصمیم گیری در تمام استان مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
وی با اشاره به اینکه ما به دنبال ایجاد عدالت استانی هستیم، گفت: این عدالت با رصد و پیگیری برنامه بخش‌های عمومی، صنعت یا کشاورزی تنظیم و اعمال می‌شود؛ در این راستا در برنامه نهایی وزارتخانه، باید قدرالسهم فارس با رعایت عدالت مشخص شود؛ در همین زمینه در مقیاس استانی و‌ در شهرستان‌ها نیز باید برنامه مدیریت مصرف برق بر اساس تفاوت‌های موجود در بخش‌های مرکزی، جنوبی و شمالی استان تعریف و تدوین شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تأکید کرد: در برنامه‌های مدیریت مصرف برق باید اولویت‌ها بر اساس اقتضائات، موضوعات استراتژیکی و معیشتی در نظر گرفته شده و چالش‌های موجود در این حوزه رصد و پایش شود. 
رضایی در ادامه به اهمیت بحث اقناع سازی جامعه در حوزه مدیریت مصرف برق اشاره کرد و گفت: باید مردم در جریان واقعیت‌های موجود اقتصادی و اجتماعی، میزان بالای مصرف سرانه و آمار پایین صرفه‌جویی قرار بگیرند و این اقناع افکار عمومی بایستی از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی انجام شود. در این حوزه باید هماهنگی و هم‌آوایی در استان وجود داشته باشد و شرایط به گونه ای تعریف شود که تبعیضات احتمالی، نارضایتی مردم را باعث نشود. 
وی اظهار کرد: در بحث برنامه ریزی برای کنترل مصرف برق و اعمال خاموشی‌ها به ویژه در حوزه صنعت و کشاورزی، از برنامه‌های سنتی و تجربه شده استفاده شود؛ چراکه این برنامه‌ها روان تر هستند و در ضمن تولید و اجرای برنامه جدید ممکن است جامعه را دچار شوک نماید. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس البته تولید برنامه‌های جدید و تجربه نشده را هم به شرطی که همراه با خلاقیت بوده و حرکت رو به جلو در آنها محسوس باشد، 
مثمر ثمر دانست.
رضایی با یادآوری اینکه در سال‌های اخیر در حوزه برق رسانی کارهای بسیار زیادی انجام شده و امروز بیش از ۹۵ درصد از مردم فارس از نعمت برق برخوردارند، گفت: مخاطبان ما در این حوزه پرتعداد هستند و از این رو برنامه ریزی برای مدیریت مصرف و در عین حال رضایت خاطر مشترکان، مهم و ضروری است.  
رضایی در ادامه بر ضرورت تعامل پیوسته با فرمانداری‌های شهرستان‌ها، محدود کردن مصرف مشترکان خانگی و تجاری پرمصرف، پایش بار ادارات و مکان‌های عمومی، تغییر ساعت کار ادارات دولتی، مدیریت بار اضطراری پست‌های توزیع، ایجاد زیرساخت مدیریت تمام کنتورهای هوشمند، برنامه تعمیرات و بهینه سازی پست‌ها و خطوط توزیع و وارد کردن انرژی نهفته آنها به مدار، کاهش تلفات شبکه، اطلاع رسانی و آگاه سازی مشترکان در بستر شبکه‌های استانی و فضاهای مجازی و شناسایی مراکز غیرمجاز رمزارز و جمع آوری آنها را از جمله موارد مؤثر در صرفه جویی، مدیریت مصرف برق و کاهش خاموشی‌ها 
اعلام کرد.
وی با اعلام اینکه بر اساس سیاست‌های وزارت نیرو خاموشی‌های احتمالی در سطح استان فارس از شنبه و البته از بخش صنایع آغاز و بعد از آن در حوزه‌های دیگر اعمال می‌شود، گفت: فعلاً و تا اطلاع ثانوی برنامه اعمال خاموشی در بخش خانگی تعریف 
نشده است. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس خاطرنشان کرد: برنامه خاموشی برای صنایع به ویژه در ساعات پیک مصرف باید به شکل نوبت بندی و بر اساس اولویت‌های تعریف شده و استراتژی‌های مشخص انجام شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی