[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

افزایش نرخ متناسب با قیمت‌های منطقه‌بندی ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز گفت: مبنای محاسبه عوارض در شهرداری قیمت روز و منطقه‌بندی شده املاک در شهر است که توسط کارشناسان رسمی دادگستری تعیین می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، امید گشتاسبی با نظر به بروز حواشی اخیر در خصوص ادعاهایی پیرامون نرخ عوارض ساخت‌وساز در کلان‌شهر شیراز، با توصیه به رعایت انصاف و تأکید ویژه به رعایت قوانین جاری در حوزه مدیریت شهری مواردی را جهت استحضار شهروندان بیان کرد. 
وی گفت: شهرداری شیراز در خصوص دریافت کلیه عوارض قانونی مطابق با مصوبه شورای اسلامی شهر که به تأیید هیئت حل اختلاف استانداری رسیده، عمل کرده و هیچ خلافی در محاسبه و دریافت عوارض صورت نگرفته است.
مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز افزود: این امر در راستای تحقق مفاد طرح تفصیلی مصوب و به عنوان ابزار و سیاست‌های انقباضی در سامان‌دهی به وضع موجود کمبود پارکینگ و حفظ باغات ارزشمند شهر شیراز است.
گشتاسبی ادامه داد: در صورتی‌ که شهروندان عزیز نگرانی بابت میزان عوارض صدور پروانه خود دارند، می‌توانند به اداره کل تشخیص، وصول درآمد و مطالبات شهرداری شیراز واقع در بلوار شهید چمران مراجعه کنند. وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز و تأیید هیئت حل اختلاف استانداری، نرخ عوارض سال جاری ۱۴۰۱ نهایتاً تا سقف ۵۰ درصد در حوزه ساخت‌وساز نسبت به سال گذشته و متناسب با قیمت‌های منطقه‌بندی افزایش داشته است.
به گفته این مدیر شهری، بر اساس ضوابط و مقررات طرح تفصیلی شهر شیراز که به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور رسیده است، هر سازنده واحد مسکونی یا تجاری باید نسبت به تأمین پارکینگ برای هر واحد ساخته شده در همان پلاک اقدام کند.
وی افزود: مالک در صورت عدم تأمین پارکینگ، موظف است در شعاع ۱۵۰ متری نسبت به ملک خود ضمن خرید زمین، پارکینگ استاندارد احداث کند. مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز اضافه کرد: در غیر این صورت باید سازنده محترم‌ نسبت به کاهش زیربنای ساخت‌وساز اقدام کند. گشتاسبی گفت: در واقع به عبارتی، شهرداری صرفاً مجاز است این مبالغ را صرف احداث پارکینگ گروهی در مقابل نقاط مختلف شهر کرده و امکان صرف این درآمد در موارد دیگر از جمله حقوق و دستمزد وجود ندارد. گشتاسبی با یادآوری اینکه مبنای محاسبه عوارض در شهرداری، قیمت روز و منطقه‌بندی‌شده املاک در شهر است که توسط کارشناسان رسمی دادگستری تعیین می‌شود، گفت: طبیعی است که با افزایش قیمت زمین، هزینه تأمین و احداث هر پارکینگ برابر با ۱۵ مترمربع نیز افزایش یابد. وی خاطرنشان کرد: در نتیجه، این افزایش نرخ پارکینگ ناشی از شرایط اقتصادی حاکم بر بازار مسکن و املاک است که شهرداری در آن تصرفی ندارد. مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز در ادامه سخنان خود به نکته دیگری در مبحث افزایش عوارض اشاره و بیان داشت: این موضوع مربوط به بحث اراضی و املاکی است که بدون پرداخت حقوق قانونی شهر و عدم‌ اخذ استعلام از شهرداری مبادرت به تفکیک اراضی کرده‌اند یا فاقد سند بوده یا مالکان آنها قصد تفکیک و افراز سند دارند.
مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز در پایان سخنان خود تصریح کرد: به شهروندان گرامی اطمینان خاطر می‌دهیم که هیچ‌گونه تخلف یا محاسبه عوارضی خلاف مقررات و مصوبات شورای اسلامی شهر شیراز امسال در بحث عوارض صورت نگرفته است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی