[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

مشاهده پلنگ در پارک ملی بختگان ، روزنامه شیراز نوین

سرپرست  اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از مشاهده یک قلاده پلنگ ، در ارتفاعات پارک ملی بختگان و ثبت تصویر آن برای نخستین بار در این منطقه خبر داد.
مهندس مرادی در این رابطه گفت: با نصب دوربین تله ای بر روی یکی از چشمه‌های دایمی پارک ملی بختگان که محیط بانان احتمال وجود پلنگ را با توجه به علایم و آثار مشاهده شده همچون خراش بر روی درختان و رد پا می‌دادند برای اولین بار موفق به گرفتن چند عکس از یک قلاده پلنگ در ارتفاع 2600 متری این پارک ملی شدیم.
وی افزود: گونه نادر پلنگ ایرانی یکی از 9 زیرگونه پلنگ دنیا است که از نظر جثه بزرگترین آنها به شمار می‌رود و در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در زمره جانوران در معرض خطر انقراض است. پلنگ ایرانی بومی غرب آسیا است و ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه می‌باشد.گفتنی است: در سال‌های اخیر کاهش جمعیت پلنگ به دنبال شکار غیرقانونی و استفاده از طعمه مسموم، تخریب زیستگاه‌های این گونه و تصادفات جاده‌ای، سازمان حفاظت محیط زیست را بر آن داشته است تا برنامه جامع مدیریت و حفاظت پلنگ ایرانی را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی ایرانی تدوین نماید. بیمه پلنگ ایرانی یکی از فصول برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی است که به منظور مدیریت تعارض این گونه با دامداران در اواخر سال ۱۳۹۴ توسط ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی