[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

معماران به شهر هویت می‌دهند، روزنامه شیراز نوین

پرنیان شهردار صدرا در جلسه تقدیر از معماران گفت: آثار معماران می‌تواند به شهر هویت دهد. به گزارش روابط عمومی شهرداری صدرا، به مناسبت سوم اردیبهشت روز معمار، جلسه تقدیر از مهندسین معمار شهرداری و شهر صدرا با حضور سرهنگ امیر جاهدی جانشین فرمانده سپاه فجر فارس در بسیج اقشار، نیما زارع مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری سپاه فجر فارس، اعضای شورای شهر صدرا، معاونان و برخی کارکنان شهرداری صدرا و معاون نظام مهندسی صدرا برگزار شد.
سرهنگ جاهدی جانشین فرمانده سپاه در بسیج اقشار با اشاره به اینکه شیخ بهایی یک فیلسوف در همه زمینه‌های علمی زمان خود بود، گفت: بسیج نماد یک تفکر و اندیشه است؛ نماد غلبه تفکر جهادی بر تفکری است که تلاش کرده با اندیشه‌های دیگران خود را بالا بکشد. اما بسیج با توان خود، استعدادها و اندیشه جهادی خود بن‌بست‌شکن خواهد بود و امروز بایستی تلاش کنیم این تفکر را در تمامی بدنه جامعه جاری نماییم. وی افزود: همچنین نقش مهندسین معمار در شکل‌دهی شخصیت فرهنگی شهر بسیار تأثیرگذار است. در گذشته دروازه قرآن نمادی از فرهنگ، هنر، معماری و عقاید اسلامی مردم شیراز بود، اما متأسفانه اکنون به حاشیه راندن شده و دیگر نمی‌توان نمادهای ایرانی اسلامی را در شیراز که مهد علم، تمدن و مأمن بسیاری از بزرگان اسلام است، در شهر شیراز به چشم دید و این در شأن سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی نیست.
سرهنگ جاهد خاطرنشان شد: در شهری که رو به رشد است، نقش مهندسین معمار در فضاسازی بصری بسیار تأثیرگذار می‌تواند باشد و باید از فرصت‌ها به خوبی استفاده کرد و امیدواریم با محوریت پرنیان شهردار صدرا و هدایت‌های شورای اسلامی شهر، با بهره گیری از اندیشه‌هایی که در مهندسین معمار وجود دارد، بتوان کارهای فاخری را در شهر صدرا شاهد باشیم که تبدیل به نمادهای ایرانی، اسلامی و هویت این شهر جدید شوند و برای آیندگان به یادگار بماند.
پرنیان شهردار صدرا نیز ضمن تبریک روز معمار گفت: به دلیل محدودیت‌های کرونایی و برخی تعطیلات و سایر مشکلات، نتوانستیم در موعد مقرر مراسم ویژه روز معمار را برگزار نماییم، اما اکنون با حضور جانشین فرماندهی سپاه در اقشار بسیج، مسئول بسیج مهندسین استان، اعضای شورای شهر و مهندسین و معماران عزیز شهر صدرا و شهرداری از تلاش‌های این عزیزان قدردانی خواهد شد.
شهردار صدرا بیان کرد: بناهایی که ساخته می‌شود، بر مبنای ایده‌های ذهن یک معمار است و هرچقدر ذوق و هنر معمار در طراحی سازه بیشتر به کار گرفته شود، در ماندگاری آن تأثیرگذاری بیشتری دارد؛ برخی از بناها در بدو ساخت کیفیتی از نظر معماری و سازه‌ای ندارند و پس از مدتی دیگر جذابیتی نداشته، اما بسیاری از بناها پس از گذشت سال‌ها همچنان پابرجا هستند و برای مردم جذاب و باارزش هستند. این موضوعات ارزش کار و هنر در معماری را نشان می‌دهد. در کشور ما آثار تاریخی بیانگر این پویایی و فعالیت معماران در دوره‌های مختلف، خصوصاً در دوره‌های اسلامی را نشان می‌هد که معماران چگونه هنر اسلامی را با معماری درآمیخته و آثار بسیار فاخر، زیبا، مهندسی و استواری را طراحی کرده و ساخته اند که با گذشت صدها سال همچنان برای مردم و خصوصاً معماران 
جذاب هستند.
شهردار صدرا گفت: در شهرداری نیز تفکر و هدف ما مجموعه شورای شهر این است که در طراحی فضاهای شهری و بناها از معماری اصیل ایرانی‌اسلامی در کنار پیشرفت‌های مهندسی و معماری استفاده کرده تا ضمن هویت بخشی به شهر جدید، تلاش نماییم این آثار برای آیندگان نیز به یادگار بماند و قطعاً آثار معماران می‌تواند به شهر هویت دهد.
در پایان این مراسم از چندین نفر از بسیجیان معمار شهر صدرا با اهدای لوح، تقدیر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی