[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

تولید بلندگوی بسیار نازک به اندازه کاغذ دیواری، روزنامه شیراز نوین

مهندسان MIT یک بلندگوی بسیار نازک ابداع کرده‌اند که می‌توان با استفاده از آن کاری کرد تا کل یک سطح صدا تولید کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس،‌این طراحی خارق‌العاده از لحاظ انرژی کارآمد است و می‌توان آن را در مقیاس وسیع تولید کرد. به بیان ساده‌تر ‌این بلندگو به وسیله یک غشای ارتعاشی کار می‌کند که هوای بالای آن را دستکاری می‌کند تا امواج صوتی بسازد. در بلندگوهایی که به طور معمول در سیستم‌های صوتی یا هدفون‌ها وجود دارد،‌این عملیات با استفاده از جریان الکتریکی و میدان مغناطیسی انجام می‌شود.
اما در سال‌های اخیر محققان روش‌هایی برای دستیابی به نتایج مشابه در دستگاه‌هایی نازک‌تر یافته‌اند. بلندگوهای بسیار نازک ورقه‌ای شکل با استفاده از مواد پیزوالکتریک کار می‌کنند که در واکنش به ولتاژ برق مرتعش می‌شود.
از ‌این بلندگوها قبلاً در موبایل و تلویزیون و حتی برای ساخت بلندگو از اشیایی غیرمعمول مانند پرچم استفاده شده است.
مشکل آنجاست که ‌این بلندگوهای نازک باید به نوعی از سطح دیگر جدا باشند. قرار دادن بلندگو روی سطح توانایی‌اش برای ارتعاش و ‌ایجاد صوت را کاهش می‌دهد.
اما در تحقیق جدید، محققان MIT بلندگوهای نازکی ابداع کرده‌اند که می‌توان آن‌ها را روی سطوح مختلفی به کار برد. محققان به جای آنکه کاری کنند کل غشا مرتعش شود، آن‌ها ماده را به شکل یک شبکه‌ای از برجستگی‌های گنبدی شکل ساختند که هرکدام به طور جداگانه مرتعش می‌شدند. برای ‌این منظور یک لایه از مواد پیزوالکتریک با ضخامت ۸ میکرومتر بین دو لایه پلاستیک PET قرار داشتند. یک لایه از PET شبکه‌ای از سوراخ‌های ریز داشت که از طریق آن‌ها ماده پیزوالکتریک بیرون زده بود.
لایه زیرین PET از غشا محافظت می‌کرد و سبب می‌شد بلندگو روی سطح باقی بماند.
جینچای هان مؤلف ارشد پژوهش می‌گوید:‌این فرایند بسیار ساده است. با کمک ‌این فناوری می‌توان بلندگویی در مقیاس وسیع مانند کاغذ دیواری برای پوشاندن دیوارها، اتومبیل‌ها یا فضای داخلی هواپیما ساخت.
بلندگوی حاصل ۱۲۰ میلی‌متر ضخامت و ۲ گرم وزن دارد، همچنین هزاران برجستگی کوچک با ارتفاع ۱۵ میکرومتر روی آن دیده می‌شود. محققان برای تست دستگاه آن را روی دیوار نصب کردند و بازده آن را با میکروفونی در فاصله ۳۰ سانتی‌متری اندازه گرفتند.
این دستگاه در مصرف انرژی نیز صرفه جو است و به ازای هر سانتی‌متر مربع از بلندگو فقط ۱۰۰ میلی وات برق استفاده می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی