[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

کاهش هزینه‌های درمان، مطالبه مهم کارگران، روزنامه شیراز نوین

یک فعال حوزه کار بهبود معیشت، کاهش هزینه‌های درمان و تأمین امنیت شغلی را از مهم‌ترین مطالبات کارگران عنوان کرد و گفت: اگر قانون در بحث درمان به درستی اجرا شود، درمان کارگران رایگان و وضع معیشت آن‌ها بهتر می‌شود.
رحمت الله پورموسی ضمن تبریک هفته کار و کارگر به بیان دغدغه‌ها و مطالبات جامعه کارگری پرداخت و به ایسنا گفت: مطالبات کارگران تمام نشدنی است و بخش اعظمی ‌از آن‌ها همچنان حل نشده است، با این حال امیدواریم روزی برسد با کمترین مشکلات و دغدغه‌ها در جامعه کارگری روبه‌رو باشیم. وی ادامه داد: مهم‌ترین مشکلات و دغدغه‌هایی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم، بحث معیشت است. علی‌رغم آنکه شورای عالی کار عملکرد بسیار خوبی در بحث تعیین دستمزد  سال  ۱۴۰۱ از خود نشان داد و دستمزد کارگران را اندکی بهبود بخشید اما همچنان وضعیت معیشت کارگران نیازمند رسیدگی بیشتر و توجه دولت است.
این فعال حوزه کار افزود: تورم در کنار افزایش حقوق در حال پیشروی است و این مسئله باعث شده کارگران آن طور که باید از اثرات افزایش مزد بهره‌مند نشوند، لذا انتظار داریم مشکلات معیشتی جامعه کارگری با اقدامات مناسب برطرف شود.
پورموسی، با بیان اینکه هزینه‌های درمان کارگران بسیار است، اظهار کرد: علاوه بر هزینه‌های مسکن، مواد خوراکی و غذایی، کارگران با هزینه‌های بالای بهداشت و درمان روبه‌رو هستند. علی‌رغم اینکه به سازمان تأمین اجتماعی بیمه پردازی می‌کنند و می‌توانند به صورت ۱۰۰ درصد رایگان از خدمات درمانی استفاده کنند ولی متأسفانه آن چه که امروز شاهد هستیم در عمل محقق نشده است؛ حتی داروهایی هم که تا چند سال قبل در سبد درمان کارگران بود آن‌ها هم حذف شده است.
وی گفت: کارگران علاوه بر بیمه تأمین اجتماعی مجبورند بیمه مکمل درمان هم داشته باشند تا بتوانند از عهده هزینه‌های بهداشت و درمان برآیند که خدمات آن هم صد درصد نیست و خیلی از بیمه‌های تکمیلی، هزینه‌های دندان، ویزیت و عینک و سمعک را پوشش نمی‌دهند لذا اگر قانون در بحث درمان به درستی اجرا شود، درمان کارگران رایگان و وضع معیشت آن‌ها بهتر می‌شود.
این فعال حوزه کار از امنیت شغلی به عنوان یکی دیگر از مطالبات کارگران نام برد و گفت: رئیس جمهور اعلام کردند که باید امنیت شغلی کارگران تأمین شود و تأکید ما این است که در کارهایی که ماهیت مستمر و دائم دارد، قرارداد موقت کار نباید منعقد شود چرا که نبود امنیت شغلی بر تولیدات داخلی اثر گذار است و باعث می‌شود از نظر کمی‌ و کیفی نتوانیم آن طور که باید با بازارهای جهانی رقابت کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی