[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

راهکار‌هایی فوری برای ارتقای روابط زن و شوهری ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- احسان فرازمند

farazmand68@yahoo.com

گل، شکلات و هدایای فانتزی حداقل کاری است که می‌توانید برای همسرتان انجام دهید. اگر می‌خواهید عشقی ابدی در کنار همسر خود داشته باشید، لازم نیست کار بزرگی انجام دهید، فقط نکات کوچک زیر را هرگز از یاد نبرید.
قدردان لحظات تکراری باشید
همه زوج‌ها دیر یا زود به جایی خواهند رسید که زندگی شان رنگ و بوی تکرار می‌گیرد. اما در این لحظات آشنا و پرتکرار اگر همسرتان کنار شما نباشد، آن‌ها را بسیار خسته کننده و طاقت فرسا خواهید دید. باید زندگی روزانه را به گونه‌ای طراحی کرد که سرگرم کنند و قابل ستایش باشد. رویدادهای خاص نظیر جشن عروسی یا تعطیلات، نباید تنها زمانی باشد که ما از زندگی خود لذت می‌بریم. ما باید از لحظه لحظه زندگی خود خشنود باشیم. برای مثال اگر از شستن لباس‌ها متنفر هستید، لازم است طرز فکر خود را به گونه‌ای متحول سازید که روابط زناشویی شما بهبود یابد. به عنوان مثال هنگام شستن لباس‌ها یا تا کردن آن‌ها می‌تواند زمان مناسبی باشد تا به دور از چشم بچه‌ها با یکدیگر خلوت کرده و 10دقیقه آن چه را امروز رخ داده است، با هم در میان بگذارید. این هدف را باید روزانه دنبال کنید و کارهایی را پیدا کنید که هر دوی شما از آن لذت می‌برید. به جای این که امور روزمره را وظایفی تکراری تلقی کنید، آن‌ها را فرصتی بدانید که پیوند میان شما و همسرتان را استحکام می‌بخشد.
بار وظایف روزمره را از دوش همسرتان بردارید
اکثر ما چنان سرگرم وظایف خود هستیم که فراموش می‌کنیم چقدر استرس را تحمل می‌کنیم. اگر احساس می‌کنید که این فشار‌ها شریک زندگی شما را از پای در آورده است، پیش از این که او از شما امداد بخواهد، به یاری او بشتابید. گاهی فقط کسی که از بیرون به شما می‌نگرد درک خواهد کرد که تا چه حد تحت فشار هستید. ما چنان به مسئولیت‌های خود عادت کرده ایم که لحظه‌ای نمی‌اندیشیم که اگر اندکی از وظایف ما کاسته شود، چقدر آسوده‌تر خواهیم شد. باید برای کاستن از وظایف همسرتان گامی بردارید. اقداماتی کوچک نظیر رساندن بچه‌ها به کلاس ورزش یا شستن ظرف‌ها می‌تواند به همسرتان اطمینان دهد که می‌تواند روی کمک بی دریغ شما حساب کند. 
فعالیتی انجام دهید که همسرتان مایل به انجام آن است 
مصالحه و بده بستان اساس هر رابطه‌ای است. گاهی اوقات لازم است وارد دنیای همسرتان شوید و کاری را انجام دهید که او دوست دارد؛ هر چقدر هم که این کار برای شما بیهوده و نامطلوب به نظر برسد. اگر واقعاً خالصانه و صرفاً برای خشنودی همسرتان کاری را انجام دهید، این واقعاً به رابطه شما کمک خواهد کرد، زیرا شما چیزی به همسرتان می‌دهید که به او احساس باارزش بودن را القا می‌کند، احساس صمیمیت و امنیت. فکر کنید که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید، به کنسرتی که او دوست دارد بروید، فیلم مورد علاقه او را با هم ببینید، مجله یا کتاب محبوب او را با هم بخوانید و مواردی از این دست. 
«متشکرم» بگویید
تصور کنید بدون همسرتان زندگی شما چه طور خواهد بود. لیستی از اموری تهیه کنید که اگر او نبود، شما باید آن‌ها را انجام می‌دادید. اگر لیست شما خیلی عریض و طویل شده است، ضروری است که از همسرتان به خاطر بیرون گذاشتن زباله‌ها، پختن غذا، مراقبت از بچه‌ها، تعمیر خودرو و... تشکر کنید. «از تو سپاسگزارم» جمله‌ای جادویی است که به همسر شما این باور را می‌دهد که نزد شما از ارزش و اعتباری بالا برخوردار است. دو چیزی که همه ما از رابطه زناشویی انتظار داریم. تشکر کردن می‌تواند از اهدای گل و شیرینی بسیار عاشقانه‌تر و صمیمانه‌تر باشد. برای داشتن رابطه‌ای شاد‌تر علاوه بر «متشکرم»، «صبح بخیر» و «شب خوش» هم عباراتی کلیدی هستند.
به طرق مختلف با هم در ارتباط باشید
به لطف فناوری، در دنیای امروز زوجین به روش‌های فراوانی می‌توانند با محبوب خود در ارتباط باشند. با این حال هنوز هم سدی در برابر تحقق چنین ارتباطی وجود دارد: شخصیت خودمان. شما و همسرتان احتمالاً جزو یکی از این سه دسته هستید: از ابراز عشق در برابر دوربین خجالت می‌کشید، در نوشتن پیامک ضعیف هستید یا از صحبت‌های رمانتیک پشت گوشی تلفن وحشت دارید. آنچه اهمیت دارد این است که راهی بیابید تا زمان‌هایی که در کنار هم نیستید، هم چنان ارتباط با یکدیگر را حفظ کنید. زنگ هشداری روی گوشی خود تعیین کنید تا به شما یادآوری کند که باید جویای احوال همسرتان شوید. برای همسرتان که سر کار است یک ایمیل ارسال کنید. اما برای مسائل مهمی مانند لغو قرار ملاقات با همسرتان هرگز از پیامک استفاده نکنید.
یک شکلک برای همسر خود ارسال نمایید
هیچ چیزی به اندازه این نمی‌تواند رابطه شما را قوت بخشد، که با ارسال چیزی کوچک برای همسرتان، به او اجازه دهید بداند که به یادش بوده اید؛ چیزی شبیه به یک پیامک، ایمیل، ایموجی، استیکر، عکس و... . این‌ها نامه‌های عاشقانه در عصر دیجیتال هستند. ارسال یک سلفی با هر پیام دیگری در طول روز چیزی نیست که به بهانه مشغله زیاد بتوانید از زیر آن در بروید. این کار به همسرتان یادآوری می‌کند که شما به یکدیگر گره خورده اید. با این کار جرئت، جسارت و توانایی هر دو شما در مواجهه با دنیای امروز افزایش می‌یابد. 
برای خوشی‌کردن برنامه داشته باشید
به جای اینکه طبق معمول همیشه جلوی تلویزیون بنشینید یا درکوچه‌های اطراف قدمی بزنید، ابتدا در مورد آن با یکدیگر گفت‌وگو کنید. از هم بپرسید «می خواهی چه چیزی را تماشا کنی؟» یا «دوست داری کجا قدم بزنی؟» وقتی که با هم تصمیم بگیرید، هر دو از آن لذت خواهید برد. به علاوه فرصتی ایجاد می‌شود تا شناخت خود از یکدیگر را وسعت بخشید.
برای هم تیپ بزنید
وقتی زندگی زناشویی به سطحی از آرامش می‌رسد، زوجین فراموش می‌کنند که در ابتدا چقدر به ظاهر خود می‌رسیدند. مسلماً مردی که از سر کار برگشته و زنی که تمام روز را در آشپزخانه بوده و هر دو غرق در عرق و خستگی هستند و به تلویزیون خیره شده اند، هیچ رفتار عاشقانه‌ای از خود بروز نخواهند داد. مثل اولین ملاقات‌هایی که با هم داشتید لباس بپوشید. با هم به خرید بروید و برای یکدیگر تیپ‌هایی که می‌پسندید را خریداری کنید. این کار سبب نزدیکی بیش‌تر زوجین می‌شود.
از او تعریف کنید
هرگز از اهمیت یک تمجید صادقانه غافل نشوید. هیچ احساسی با این برابری می‌کند که همسرتان از مو، لباس یا حتی چشم‌های شما تعریف کند. این ستایش‌ها تأثیری عمیق بر رابطه شما داشته و ارزشمند بودن را به یک باور تبدیل می‌کنند. پس به تعریف و تمجید یکدیگر بپردازید.
با هم بخندید
به قول معروف «خنده بر هر درد بی درمان دواست». کاهش استرس، بهبود خلق و خو و حتی ساختن رابطه‌ای سالم از خواص درمانی خنده است. تحقیقات نشان داده است که تمام افراد در همسر ایدئال خود به دنبال درجه‌ای از شوخ طبعی می‌گردند. اما تحقیقی از دانشگاه کانزاس نشان می‌دهد که برای رضایت از زندگی مشترک شوخی‌های مشترک و دونفره لازم است. قرار نیست شما یکدیگر را بخندانید. آن چه مهم است این است که هر دو شما در برابر نوع خاصی از شوخ طبعی تاب مقاومت نداشته باشید و از خنده منفجر شوید. اگر یک موضوع برای هر دو شما خنده دار باشد، این تأییدی بر شما و بر رابطه‌ای است که شکل داده اید. 
تعطیلات را در خانه سپری کنید
لازم نیست ریخت و پاش کنید و هزینه‌های سنگین صبحانه خوردن در یک هتل رؤیایی را متحمل شوید. شما می‌توانید چنین لذتی را در خانه خلق کنید. با همکاری دیگر خانه را به هتلی پنج ستاره تبدیل کنید: ملافه‌های نو روی تخت بکشید، کنار بالش شکلات قایم کنید، در وان حمام گلبرگ رز بریزید و شامی بپزید فوق العاده و آن را زیر نور شمع‌هایی سوزان میل کنید. بیش‌ترین همبستگی و صمیمیت زمانی ایجاد می‌شود که کاری را با هم انجام دهید. در این شرایط آسان‌تر می‌توان کسی را شناخت یا عاشقش 
شد. 
جعبه سحرآمیز بسازید
فعالیت‌هایی که دوست دارید با هم انجام دهید را روی تکه‌هایی از کاغذ نوشته، تا زده و در جعبه بیاندازید. هر گاه فرصت داشتید، سراغ جعبه رفته و یکی از کاغذها را بردارید و آن رؤیا را تحقق بخشید. از آنجا که این کار غافلگیرکننده است، هیجان زیادی به زندگی شما خواهد داد.
به چشم‌های یکدیگر خیره شوید
برای 5دقیقه رو در روی یکدیگر بنشینید و مشتاقانه به چشم‌های یکدیگر خیره شوید و به جزئیات چهره یکدیگر توجه کنید. شاید این کار قدری شما را آشفته کند اما هندوها و بودایی‌های باستان بر این باور بوده اند که چشم راه ارتباط با روح است. این کار را عشق صامت می‌نامند؛ حس بودن با کسی که دوستش داری.
کاری غیرمعمول انجام دهید
تازگی نمک زندگی است. به چیزهایی فکر کنید که تاکنون امتحان نکرده اید مانند قدم زدن در باغی که تاکنون به آنجا نرفته اید یا بازدید از موزه‌ای که تاکنون فرصت تماشای آن را نداشته اید. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی زوجین کاری جدید را انجام می‌دهند، احساس رضایت و صمیمیت آنان از زندگی به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد. 
یادآوری خاطرات ثمربخش است
15دقیقه از زمان خود را به این اختصاص دهید که آلبوم کاغذی یا دیجیتال عکس‌های خود را ورق زده و خاطرات شیرینی که در کنار یکدیگر داشته اید را مرور کنید. خاطراتی از اولین ملاقات‌ها، اولین سفری که با هم داشتید، اولین پارکی که با هم در آن قدم زده اید. این خاطرات سبب می‌شود که با به خاطر آوردن گذشته، معنای در کنار هم بودن خود را عمیقاً درک کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی