[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۹
  • دوره جدید

مخالف گران‌فروشی هستیم ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس در جلسه کمیسیون صنعت و رونق تولید اتاق بازرگانی فارس گفت: اقدام دولت در حوزه اقتصاد کشور و حذف ارز ۴۲۰۰تومانی از خواسته‌های بخش خصوصی بوده و از آن استقبال می‌کنیم؛ اما این درحالی است که در پی این اقدام همه نهاده‌های تولید دچار افزایش قیمت شده ولی کالای تولیدی با همان قیمت قبلی به بازار عرضه می‌شود. جمال رازقی با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده‌های تولید به ویژه در واحدهای صنعت غذا واحدهای ما را دچار مشکل کرده است، افزود: واحدهای صنعت غذا نهاده‌های تولید را گران تهیه می‌کنند اما کالاهای تولیدی را با قیمت شهریور سال گذشته به بازار عرضه می‌کنند که این عدم تعادل واحدها را با مشکل روبه‌رو کرده است.
او با تأکید بر اینکه مخالف گران‌فروشی هستیم، اظهار کرد: واحدهای تولیدی ما مجبور به افزایش قیمت کالا هستند؛ در غیر این صورت رو به تعطیلی خواهند رفت. اما موضوع مهم این است که چرا سازمان حمایت از مصرف کننده قیمت‌ها را مصوب نمی‌کند؟ رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: با آزادسازی و نرخ دستوری نمی‌توان بازار را مدیریت کرد و با ادامه این روند واحدهای تولیدی رو به تعطیلی خواهند رفت و اگر افزایش قیمت کالاها هرچه سریع‌تر لحاظ نشود، ادامه تولید امکان پذیر نیست؛ ضمن اینکه واحدهای تولیدی ما در سردرگمی بازار داخلی و صادراتی هستند. رازقی ادامه داد: از اردیبهشت سال ۹۷ که ارز ۴۲۰۰تومانی مطرح شد، اتاق بازرگانی فارس مکاتباتی با مسئولان استان و کشور و ارائه راهکارهایی برای کاهش آسیب به اقشار جامعه ارائه کرد، اما اراده کشور بر انجام آن بود و حاصل آن ایجاد رانت، فساد، خارج شدن منابع از کشور و تحمیل فشار به اقشار آسیب پذیر شد. سرپرست هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز اقدام دولت در اصلاح اقتصاد را حرکتی شجاعانه توصیف و تأکید کرد که به نتیجه رسیدن این اقدام، نیازمند همراهی همگانی است.
محسن ربانی‌زاده گفت: همه اقشار مختلف در کشور اذعان داشتند که ارز ۴۲۰۰تومانی رانت و فساد و مخل بازار است و بر اساس نظر اقتصاددانان بخشی از تورم چند سال اخیر کشور حاصل وجود ارز ۴۲۰۰تومانی بوده است و در این دولت جسارتی پیدا شد تا اقتصاد جراحی شود و کشور در حوزه اقتصاد روی مسیر شکوفایی قرار گیرد. ربانی‌زاده عنوان کرد: باور داریم اقتصادی خوب است که بتواند در بازار تعادل ایجاد کند و کشور در شرایط موجود پس از حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، نیازمند مدیریت به ویژه مدیریت بازار و سامان‌دهی است تا به سرانجام مطلوب برسد. ربانی‌زاده اضافه کرد: جراحی اقتصادی در کشور آغاز شده است و دوره سختی را برای رسیدن به شکوفایی اقتصادی خواهیم گذراند که این دوره گذار و شکوفایی اقتصاد در کشورهای توسعه یافته وجود داشته، لذا همه باید کمک کنند تا دوران گذار و روند اقتصاد پویا با کمترین هزینه برای عموم مردم و کشور طی شود. او افزود: نکته حائز اهمیت در رسیدن به اقتصاد صحیح و پویا تشریک مساعی، دیگرنگری و حرکت جمعی مردم برای عبور از دوره گذار و رسیدن به نقطه مطلوب است. ربانی‌زاده با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد در اختیار دولت‌ها باشد، توسعه ایجاد نمی‌شود و دخالت دولت‌ها در اقتصاد باید کم شود، گفت: در این دوران همه اقشار ما از جمله تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مطالباتی دارند که تا اقتصاد ما درست نشود، احقاق حق نمی‌شود. سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار فارس خاطرنشان کرد: اقدام شجاعانه دولت در حوزه اقتصاد نویدبخش اتفاق‌های خوب در آینده برای کشور است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی