[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۷
  • دوره جدید

ممانعت از معلولیت ، روزنامه شیراز نوین

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی اعلام کرد که با اجرای طرح غربالگری بینایی، از معلولیت ۳۶۰هزار کودک پیشگیری شده است. به گزارش دریافتی شیرازنوین، افروز صفاری‌فرد در آیین افتتاحیه برنامه کشوری غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در فارس، بیان کرد: هرچند در دو سال گذشته مهدهای کودک را نداشته‌ایم، اما با آموزش به مراکز مثبت زندگی تحت نظارت بهزیستی و استفاده از پایگاه آنان گامی مهم در غربالگری برداشته‌ شده است.
معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی در خصوص اثربخشی این طرح گفت: با اجرای طرح فوق از معلولیت ۳۶۰هزار کودک در کشور جلوگیری شده که کمک زیادی به تحکیم بنیان خانواده کرده است. سرپرست اداره کل بهزیستی فارس نیز در این مراسم بیان کرد: سن طلایی تشخیص و درمان تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶سالگی است. در این بیماری چشم‌های کودک کاملاً سالم به نظر می‌رسد، اما دید کافی وجود ندارد و عدم تشخیص و درمان منجر به نابینایی و کم بینایی کودک خواهد شد.
محمدرضا هوشیار در ادامه پشتوانه طرح غربالگری را اجتماع عنوان کرد و افزود: باید مشارکت حداکثری خانواده‌ها برای شرکت در این طرح جلب شود تا از ایجاد معلولیت بینایی در کودکان پیشگیری شود.
هوشیار ادامه داد: این برنامه کشوری در سراسر فارس اجرا می‌شود و در حال حاضر ۲۹۰ پایگاه ثابت و سیار برای مراجعه والدین و کودکان در نظر گرفته‌ایم. والدین کودکان ۳ تا ۶ سال با مراجعه به مراکز مثبت زندگی در بهزیستی فارس می‌توانند کودکان خود را مورد غربالگری بینایی قرار دهند. او همچنین میزان شیوع جهانی تنبلی چشم را ۲ تا ۷ درصد عنوان کرد و گفت: میزان شیوع این بیماری در کشور ما ۱.۴ درصد است. سرپرست بهزیستی فارس اظهار کرد: در مراکز مثبت زندگی بهزیستی فارس معاینه چشم با Eچارت و دستگاه اپتیک پلاس انجام می‌شود و در صورت نیاز، کودک به بینایی‌سنج و در مرحله بعد چشم‌پزشک ارجاع خواهد شد. در ادامه این مراسم، زهرا اثنی عشری، سرپرست معاونت امور توسعه پیشگیری بهزیستی فارس نیز گفت: سال‌ گذشته ۱۲۸هزار کودک در ۱۸۶ پایگاه غربال شدند که قریب به ۳۰۰۰ مورد مشکوک بررسی شدند.
او با اشاره به اینکه روز ۲۵ اردیبهشت روز خانواده است، عنوان کرد: همزمانی آیین افتتاحیه برنامه کشوری غربالگری بینایی با این روز را به فال نیک می‌گیریم؛ چراکه نقش والدین در همراهی کودکان به منظور اجرای طرح تنبلی چشم بسیار عمیق و گسترده است.
سرپرست بهزیستی شهرستان شیراز نیز در خصوص سابقه اجرای این برنامه عنوان کرد: با وجود پیشینه موجود این طرح به بلوغ رسیده و امیدواریم به بالندگی برسد.
محسنی گفت: لزوم انجام این طرح در سازمان بهزیستی اثبات شده و امیدواریم در سایر دستگاه‌ها این امر محقق شود؛ ضمن اینکه در حوزه پیشگیری باید فراتر از وظیفه گام برداشته و مسئولانه فعالیت کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی