[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۵
  • دوره جدید

نوع جدید مبدل‌های بازیافت حرارت طراحی و ساخته شد، روزنامه شیراز نوین

یک شرکت دانش بنیان نوع جدیدی از مبدل‌های بازیافت حرارت را طراحی و ساخته که در آن از فناوری لوله‌های حرارتی استفاده شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری؛ در صنایع،کوره‌ها،گلخانه‌ها،موتورخانه‌ها و...،بخش زیادی از انرژی حرارتی از طریق دودکش تجهیزات به محیط تلف می‌شود، این تلفات،هزینه‌های زیادی از نظر اقتصادی و محیط زیست تحمیل می‌کند که برای جلوگیری بخشی از تلفات حرارتی، از مبدل‌های بازیافت حرارت استفاده می‌شود.
این مبدل‌های حرارتی، بازیافت سوختی است که بدون استفاده هدر می‌رود و در ازای آن،هزینه‌ای پرداخت شده است.
بازیافت انرژی حرارتی تلف‌شده
به گفته رضا خدامی،‌ مدیرعامل شرکت دانش بنیان، مبدل‌های تولیدشده توسط این شرکت، بخشی از حرارت را به سیستم بازمی‌گرداند و سبب کاهش مصرف انرژی می‌شود.
این شرکت، نوع جدیدی از مبدل‌های بازیافت حرارت را طراحی و ساخته که در آن از فناوری لوله‌های حرارتی استفاده شده است.باتوجه به نوع انتقال حرارت در این مبدل‌ها، راندمان حرارتی به‌شدت افزایش یافته و این مزیت باعث کوچک شدن مبدل و در نهایت، کاهش هزینه ساخت و هزینه نگهداری شده است.
هم‌اکنون چند نمونه از این مبدل‌ها در چند گلخانه نصب شده است و شرکت در حال بهینه کردن خدمات آن است.
این دستاورد، نخستین نمونه از این مدل ابتکارات در کشور به حساب می‌آید. اینکه این ابتکار در مبدل‌های بازیافت طراحی شود و به صورت یک کالای تجاری دربیاید، اتفاقی است که تاکنون تنها در انحصار کشورمان قرار دارد.
طرح ساخت مبدل‌های بازیافت حرارت، با حمایت‌های معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی ‌و فناوری ریاست ‌جمهوری، به مرحله تولید و توسعه رسیده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی