[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

هواایست چینی‌ها رکورد جدیدی را ثبت کرد، روزنامه شیراز نوین

دانشمندان چینی اخیراً آخرین مدل «هوا ایست» خود با نام 
«Jimu-۱» که یک کشتی هوایی غول‌پیکر پر از هلیوم است را آزمایش کرده‌اند.
به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، چینی‌ها دیروز این هوا ایست خود را به هوا پرتاب کردند تا این هواایست بتواند در ارتفاع ۹ هزار و ۳۲ متر و بر فراز فلات چینگهای تبت به جمع‌آوری داده درباره آب و هوا بپردازد. هواایست‌ها(aerostat)، هواگردهای سبکتر از هوا هستند.
این اولین باری بود که یک هواایست در این اندازه، به چنین ارتفاعی رسیده بود چرا که این هوا ایست حتی توانست از قله هشت هزار و ۸۴۹ متری کوه قومولانگما(Qomolangma) که در غرب به عنوان کوه اورست شناخته می‌شود، عبور کند.
طبق گفته مؤسسه تحقیقات فلات تبت آکادمی ‌علوم چین، سطح این کشتی هوایی از پارچه کامپوزیتی پیشرفته ساخته شده است که می‌تواند تا دمای منفی ۷۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. حجم آن ۹۰۶۰ متر مکعب و وزن آن حدود ۲.۶ متریک تن است.
کشتی هوایی نوعی هواگرد در کلاس هواایست می‌باشد که موتور هم دارد. مدل‌های پیشرفته آن برای شناور ماندن در هوا با گاز هلیم پر می‌شوند. موتورهایی که پروانه‌ها را می‌چرخانند تا کشتی هوایی را به جلو ببرند به این اتاقک متصل می‌شوند. بر خلاف بالون، حرکت کشتی‌های هوایی به باد بستگی ندارد.
این کشتی هوایی می‌تواند ابزارهای علمی‌ متعددی را حمل کند که این امر به دانشمندان اجازه می‌دهد داده‌های مرتبط با جو را جمع‌آوری کرده و فرایند انتقال رطوبت را مطالعه کنند و تغییرات کربن سیاه، غبار، متان، دی‌اکسید کربن و سایر مواد در ارتفاع بسیار زیاد را بررسی کنند.
دانشمندان امیدوارند که این داده‌ها بتواند بینش‌های مهمی ‌در مورد اینکه چگونه غرب وزان(حرکت بادهای غرب به سمت شرق در عرض‌های جغرافیایی میانی)، می‌تواند بر محیط ‌زیست فلات چینگهای-تبت تأثیر بگذارد، در اختیار آن‌ها قرار دهد.
هواایست Jimu-۱ مدل ۳(Jimu-۱ Model III ) جدیدترین کشتی از سه کشتی هوایی است که با هدف جمع‌آوری داده‌های جوی کلیدی در فلات به منظور مشاهده اثرات تغییرات آب و هوایی پرتاب می‌شود. اولین مدل این هواایست در سال ۲۰۱۹ پرتاب شد و به ارتفاع ۷۰۰۳ متر رسید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی