[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

ظرفیت‌های علمی در خدمت شهرسازی، روزنامه شیراز نوین

اختتامیه همایش ملی جلوه‌های هنر و معماری مکتب زند و قاجار شیراز سه شنبه سوم خردادماه در شیراز برگزار می‌شود. این همایش که با تأکید بر هویت و اصالت در طرح و روایتگری تاریخ و فرهنگ شیراز، توجه به وجوه زیبایی شناختی طرح در اجزا، گویایی و توان برقراری ارتباط با مخاطب، برخورداری از حس شکوفایی، طراوت و تنوع، خلاقیت نو در فرم و محتوا، نگاهی به سنت و مدرنیته، نگاه کاربردی در طراحی و ساخت و نگاه کاربردی در بستر طراحی داخلی، طراحی شهری و طراحی محیطی است، به همت مؤسسه فرهنگی هنری نواآفرین سرور مهر، شورای شهر و دانشگاه شیراز برگزار شده است. شایان ذکر است مجوز برگزاری همایش از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در سال ۹۹ گرفته 
شده است.
در یک نشست خبری که در خصوص این همایش برگزار شد، مهندس غلامعلی ترابی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز به عنوان دبیر اختتامیه، دکتر سید جواد ظفرمند دبیر علمی، دبیر هنری دکتر جمشید آراسته، دکتر خیام جوکار دبیر هماهنگی، دکتر نازنین دهناد دبیر اجرایی، ندا دهناد مدیر مؤسسه نواآفرین (مدیر همایش)، دکتر هادی خباز و مهندس علی اژدری عضو اجرایی همایش، به بیان جزئیات این 
اختتامیه پرداختند.
 استفاده از ظرفیت‌های علمی در حوزه شهرسازی
در این نشست خبری ابتدا رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز با اشاره به برگزاری همایش ملی جلوه‌های هنر و معماری مکتب زند و قاجار، گفت: امروز سرگردانی در معماری شهر دیده می‌شود و امید است نتیجه این همایش در معماری و شهرسازی شیراز استفاده شود. غلامعلی ترابی پیرامون این همایش با بیان اینکه سیاست‌گذاری شورا این است که از ظرفیت‌های علمی در حوزه شهرسازی حمایت کند، اظهار داشت: بهره بردن از ظرفیت‌های علمی دلیل برگزاری چنین همایش‌هایی است که البته این همایش مربوط به قبل از شورای ششم بوده، اما شورا هم حمایت می‌کند و هم از ظرفیت‌های علمی همایش بهره می‌برد. او با بیان اینکه ارتباطات خوبی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داریم، گفت: استفاده از این ظرفیت‌ها در کنار مدیریت شهری منجر می‌شود که تصمیم‌گیری‌ها علمی باشد و از این حیث درخواست ما از مجامع علمی این است که بیشتر با شورا ارتباط بگیرند. رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز با بیان اینکه یکی از چالش کلان‌شهرها این است که تصمیمات مدیران بر مبنای علمی صورت نمی‌گیرد که باید این رویه تغییر کند، افزود: عدم توجه به مبنای علمی در تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف است؛ در صورتی که اقدامات آینده مدیریت شهری باید بر اساس مبانی علمی باشد و پروژه‌های گذشته نیز نقد و بررسی شود. ترابی با بیان اینکه شورای شهر شیراز وظیفه خود می‌داند که این اتفاق رقم بخورد، عنوان کرد: امروز سرگردانی در معماری شهر دیده می‌شود و به دلیل این است که در عصر جدیدی از تولید علم قرار گرفتیم و ارتباطات زیاد شده است. برخی نیز تقابل فرهنگی را مطرح می‌کنند، اما امید داریم که ماحصل و نتیجه این همایش در معماری و شهرسازی شیراز مورد استفاده قرار گیرد. او با بیان اینکه امروز اگر بحث حفظ بافت تاریخی شهر مطرح است، با توجه به برگزاری این همایش‌هاست، تصریح کرد: باید نسبت به عملیاتی کردن موضوعاتی که قابلیت اجرا دارند و حاصل این نوع همایش‌ها هستند، اهتمام جدی داشت.
 ضرورت تشکیل انجمن معماری مکتب زند و قاجار
در ادامه دکتر هادی خباز، عضو اجرایی همایش نیز در سخنانی اظهار داشت: با توجه به جایگاه و اهمیت معماری مکتب شیراز در دوره زندیه و قاجار از یک سو و از طرفی به سبب هماهنگی و انسجام بیشتر نهادهای مختلف فعال در این زمینه، تشکیل «انجمن معماری مکتب زند و قاجار» با همکاری شورا، شهرداری، دانشگاه و استادان این حوزه ضرورت یافته است.
 پذیرش 106 مقاله
همچنین نازنین دهناد دبیر اجرایی همایش با اشاره به روند برگزاری این همایش از سال 99، گفت: همایش در سطح ملی و با داوری استادان دانشگاه‌های استان فارس و خارج از استان انجام شده است. او با اشاره به ارسال مقالات در مدت زمان ذکر شده، افزود: در مجموع 106 مقاله پذیرفته شده که 45 مقاله به صورت سخنرانی و 61 مقاله در بخش پوستر در روز برگزاری همایش ارائه شده است. دهناد هدف از این همایش را بازنگری و استفاده از هویت و اصالت و حیات اجتماعی شهرها در ساختار نظری عنوان کرد و گفت: باید نوآوری و خلاقیتی در هنر امروز ایجاد کرد که با استفاده از مکتب‌های اصیل معماری باشد. او با بیان اینکه این همایش با همکاری دانشگاه شیراز برگزار شده است، افزود: اعتبار پژوهشی این همایش پایگاه جهان اسلام است که کد آی اس سی دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی