[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۷
  • دوره جدید

معاون بهداشت علوم‌پزشکی شیراز: موردی از تب دانگ در فارس مشاهده نشده است، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به بروز نشانه‌هایی از وجود پشه آئدس در برخی استان‌های مرزی نظیر هرمزگان و خراسان، اعلام کرد که موردی از بیماری تب دانگ که به دلیل گزش این نوع از پشه بروز می‌کند، در فارس مشاهده نشده است.
عباس رضاییان زاده در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت مناسبت‌های اردیبهشت از جمله هفته سلامت و هفته ملی جمعیت، بیان کرد: این نام‌گذاری‌ها و توجه ویژه به این مناسبت‌ها به دلیل اهمیت مقوله بهداشت و پیشگیری و لزوم پرداختن هرچه بیشتر به این مسائل است.
معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز تأکید کرد: باید نگاه اصلی ما در عرصه سلامت پیشگیری باشد، اما در کشورهای در حال توسعه این نگاه تبیین نشده و شاید بحث درمان ارجحیت بیشتری دارد.
رضاییان‌زاده با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به بیماری‌های مزمن و غیرواگیر شده است، به دلیل آنکه این بیماری‌ها علت اصلی مرگ در جوامع مختلف محسوب می‌شوند، گفت: این دلیل فراموش کردن بیماری‌های واگیر نیست و پاندمی کرونا هم مصداق این موضوع است؛ اگرچه بعد از ۲ سال از بروز کرونا، هم عادت کرده‌ایم و هم راه مبارزه با آن را فرا گرفته‌ایم.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: درست است که نباید بیماری‌های عفونی و واگیر را فراموش کنیم که می‌توانند معضلات جدی داشته باشند، اما ٨٥ درصد از بیماری‌ها در دنیا غیرعفونی است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه دسته قابل‌توجهی از بیماری‌های مزمن را می‌توان با دقت و مراقبت پیشگیری کرد یا در صورت رخداد از عوارض آنها کاست، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز مصر است که بیش از پیش با برنامه ریزی دقیق‌تر در زمینه پیشگیری از بیماری‌های مزمن و واگیر و غیرواگیر دقت لازم را اعمال کند. رضاییان‌زاده به روز ملی فشار خون (۲۷ اردیبهشت) هم اشاره کرد و ضمن تأکید بر لزوم پایش وضعیت فشار خون افراد جامعه به شکل روتین و مداوم، به اجرای پیمایش اختلالات روان هم اشاره و عنوان کرد: هرچقدر جلوتر می‌رویم، با صنعتی‌تر شدن جوامع، مشکلات اختلالات روان بیشتر هم می‌شود و لذا لزوم انجام این پیمایش، بیش از پیش مشخص می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین به بیماری‌های منتقله از طریق ناقلان و بروز نشانه‌هایی از پشه آئدس در استان‌های مرزی از جمله هرمزگان و خراسان هم اشاره و بیان کرد: کارگاه آموزشی برای پرسنل و سایر دانشکده‌ها در فارس در این باره برپا شده است. به گفته رضاییان‌زاده، این پشه عفونی و ویروسی است و بیماری تب زرد را منتقل می‌کند، اما تاکنون در فارس مشاهده نشده است.
او همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا در خصوص آخرین وضعیت شیوع کرونا در فارس، گفت: از فروردین ماه شاهد روند نزولی در موارد مثبت ابتلا به کرونا در استان هستیم. پیش از آغاز سال جدید روزانه تا ٤٠٠ نفر مورد مثبت هم داشتیم و مجدداً پس از ١٣ فروردین‌ماه امسال شاهد یک روند افزایش ناگهانی و کوچک بودیم، اما بیش از ٤ تا ٥ روز طول نکشید و سیر نزولی تاکنون ادامه داشته است.
رضاییان‌زاده گفت: موارد مثبت روزانه به ٤٠ تا ٦٠ نفر رسیده و حدود ١٢ روز هم فوتی ناشی از این بیماری نداشتیم. در حال حاضر ۱۲۶ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ١٤ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت قرار دارند. او ادامه داد: سیر نزولی علی‌رغم بازگشایی مدارس در جریان است اما نمی‌توانیم علی‌رغم اینکه سیر نزولی داریم و شیراز هم در وضعیت آبی به سر می‌برد، توصیه‌ای برای رعایت پروتکل‌ها نداشته باشیم. باید یک زمان قابل توجهی بگذرد و تا افت شیوع این بیماری به ثبات نرسد، نمی‌توانیم اعلام کنیم که پروتکل‌ها برداشته شود. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه آمادگی وجود دارد که در صورت بروز جهش دیگری به موقع مقابله کنیم، عنوان کرد: برخی از کشورها به دنبال سیاست مورد مثبت صفر نرفتند و با آن موافق نبودند. چین در برخی ایالت‌ها به گونه‌ای عمل کرد که حتی یک مورد هم مشاهده نشد. در ایران هم با واکسیناسیون و ابتلای تعداد زیادی از افراد به یک ایمنی 
نسبی رسیدیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی