[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۵
  • دوره جدید

کشف گونه‌ جدید مارها در پاراگوئه، روزنامه شیراز نوین

یک مار زیبای غیرسمی‌که پیش از این در دنیای علم ناشناخته بود، در پاراگوئه کشف شده است.
به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، این گونه‌ جدید توسط محققان سازمان غیر دولتی «پارا لا تیرا» (Para La Tierra)  با همکاری سازمان «Guyra Paraguay» و مؤسسه تحقیقات بیولوژیکی پاراگوئه توصیف شده است. به گفته‌ آن‌ها این مار متعلق به سرده «فالوتریس» (Phalotris) بوده که دارای ۱۵ گونه نیمه‌زیرزمینی است که در مرکز آمریکای جنوبی پراکنده شده‌اند. این گروه از مارها به دلیل ترکیب رنگ چشمگیرشان که شامل الگوهای قرمز، سیاه و زرد است، ‌ مورد توجه قرار گرفته‌اند.  
«ژان پل بروارد» (Jean-Paul Brouard)، یکی از محققین این تحقیقات هنگامی‌که در حال حفر چاله‌ای در منطقه «رانچو لاگونا بلانکا» (Rancho Laguna Blanca) در سال ۲۰۱۴ بود به طور تصادفی با یک مورد از این گونه‌های جدید برخورد کرد.
او به همراه همکارانش «پل اسمیت» (Paul Smith) و «پیر کاچیالی» (Pier Cacciali) این کشف را در مجله‌ دسترسی آزاد «Zoosystematics and Evolution» توضیح داد و این گونه جدید را به افتخار «شاون آریل اسمیت فرناندز»  و «الا بتانی اتکینسون» ، دو کودکی که همزمان با تأسیس سازمان «پارا لا تیرا» در سال ۲۰۰۸ متولد شدند، «فالوتریس شاونلا»  نامیدند.
آن‌ها الهام‌بخش بنیان‌گذاران این سازمان شدند تا برای حفاظت از حیات وحش پاراگوئه تلاش کنند، به این امید که برای فرزندانشان دنیای بهتری به ارث بگذارند.
مار «فالوتریس» جدید جذابیت خاصی دارد و با سر قرمزش در ترکیب با یقه زردرنگ، نوار جانبی سیاه و فلس‌های شکمی‌ نارنجی با لکه‌های سیاه نامنظم از سایر گونه‌های سرده خود قابل تشخیص است. این مار، بومی‌جنگل‌های «سرادو» (Cerrado) در شرق پاراگوئه است.
نادر بودن شدید این گونه، نویسندگان را بر آن داشت تا با توجه به دسته‌بندی‌های حفاظتی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) آن را به عنوان گونه‌ای «در خطر انقراض» در نظر بگیرند که به این معنی است که در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از آن، این گونه در معرض خطر انقراض قریب الوقوع قرار دارد.
این گونه را تنها می‌توان در مقصد گردشگری معروف «لاگونا بلانکا» یافت،منطقه‌ای که به عنوان مکانی مهم برای حفاظت از دوزیستان و خزندگان اعلام شده است.
نویسندگان این مقاله می‌گویند:کشف این گونه بار دیگر نیاز به حفاظت از محیط طبیعی در این منطقه از پاراگوئه را نشان می‌دهد.«لاگونا بلانکا» برای مدت ۵ سال به عنوان ذخیره‌گاه‌ طبیعی در نظر گرفته شده بود، اما در حال حاضر هیچ حفاظتی از آن نمی‌شود.حفظ این مکان باید به عنوان یک اولویت ملی در نظر گرفته شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی