[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

کمک هوش مصنوعی در خواندن آزمایشات پوستی، روزنامه شیراز نوین

گروهی از محققان لهستانی موفق به توسعه سیستمی ‌شده‌اند که به واسطه آن انجام آزمایشات حساسیت پوستی به طور بهتری انجام خواهد شد و نتایج به دست آمده نیز قابل اعتمادتر خواهند بود.
به گزارش ایسنا و به نقل از آی او، طی سال‌های اخیر دانشمندان از هوش مصنوعی در طیف گسترده‌ای از موارد استفاده می‌کنند؛ یکی از آن موارد استفاده از هوش مصنوعی برای خواندن آزمایشات پوستی است. اخیراً محققان لهستانی از توسعه پلتفرمی‌خبر داده‌اند که با وجود آن، افرادی که از آلرژی رنج می‌برند، می‌توانند نفس راحتی بکشند چراکه محققان دانشگاه صنعتی ورشو یک راه حل تشخیصی به نام « SkinLogic» توسعه داده‌اند که به واسطه آن انجام آزمایشات آلرژی پوستی بهتر و نتایج نیز قابل اعتمادتر خواهد بود.
تعداد زیادی از کسانی که آلرژی دارند یا مشکوک به آلرژی هستند این الگو را به خوبی می‌دانند که هنگامی که برای آزمایش آلرژی به پزشک مراجعه می‌کنند در ابتدا متخصص با چاقوهای مخصوص بخش‌هایی از ساعد که روی آن قطره‌های آلرژن زده شده است را سوراخ می‌کند و سپس فرد برای گرفتن نتیجه بیست دقیقه منتظر می‌ماند و در نهایت آن بخش‌ها با خط کش اندازه گیری می‌شوند.محققان دانشگاه صنعتی ورشو همراه با پروفسور جک استپنین از مؤسسه پزشکی نظامی ‌لهستان راه حلی ارائه کرده‌اند که قرار است به بهبود این الگو کمک کند.
 SkinLogic یک سیستم پردازش داده است. این سیستم بر اساس دستگاهی متشکل از یک سه پایه و دو دوربین برای فیلم‌برداری و تصویربرداری حرارتی ایجاد شده است.دست بیمار در سه پایه بی‌حرکت قرار می‌گیرد. این دستگاه در همان لحظه در امواج نور مریی و مادون قرمز تصاویری را ثبت می‌کند و تغییرات پوستی آن نواحی از پوست که آلرژن‌ها روی آن قرار گرفته‌اند را اندازه‌گیری می‌کند.
پس از دریافت اطلاعات به صورت دیجیتال، نوبت به استفاده از الگوریتم ایجاد شده در دانشگاه صنعتی ورشو می‌رسد.اندازه‌گیری یک واکنش آلرژیک بر اساس یک روش استاندارد، به صورت دستی انجام می‌شود و کاملاً دقیق نیست.در مورد SkinLogic، این سیستم اندازه گیری را با استفاده از تصاویر دوربین‌ها انجام می‌دهد.
این سیستم نه تنها اندازه واکنش، بلکه پارامترهای دیگر مانند شکل یا واکنش‌های غیر معمول را نیز بررسی می‌کند. در این مرحله، تصویر به دست آمده با استفاده از امواج مادون قرمز دور بسیار مفید خواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی