[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

تزریق آب دریا به صنعت، روزنامه شیراز نوین

 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، با بیان اینکه پروژه انتقال آب دریا به این استان در حال پیشرفت است، گفت: بیشتر حجم آبی که از این طریق به استان منتقل می‌شود، برای مصرف صنعت است و صنایع بزرگ فارس از این آب استفاده خواهند کرد.
محمود رضایی کوچی در گفت و گو با ایرنا، افزود: آنچه از سوی وزارت نیرو به استان تخصیص داده شده، انتقال سالانه ۴۰۰میلیون مترمکعب است که از سه محور شرق، غرب و میانی به استان انتقال داده خواهد شد.
وی ادامه داد: استان‌های کرمان و یزد پیشتر بحث تخصیص آب خلیج فارس به این دو استان را پیگیری کردند و پروژه‌هایی را نیز در قالب انتقال آب دریا برای صنایع معدنی خود اجرایی کردند که الان بخشی از صنایع در حال استفاده از آب انتقال داده شده هستند.
او اظهار داشت: در خصوص انتقال آب به استان فارس، اولین اقدام دریافت مجوز تخصیص بود که در گام نخست یک شرکت خصوصی تقاضای تخصیص حدود ۲۹۰میلیون مترمکعب آب را داشت که این تخصیص به دلیل عدم آغاز اقدامات اجرایی و تکمیل نبودن مطالعات باطل شد و به دنبال آن استان برای تخصیص مجدد با اعداد و ارقام جدید پیگیر شده و اقدامات لازم در این خصوص آغاز شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس بیان کرد: هم اینک یک شرکت خصوصی برای تخصیص سالیانه ۱۴۵میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس مجوز دریافت کرده که این میزان بخشی از ۴٠٠میلیون مترمکعب آب تخصیص یافته به استان است. رضایی ادامه داد: بر این اساس، مقرر شده که ابتدا نسبت به احداث آب‌شیرین‌کن‌هایی در سایت‌های مشخص در کنار ساحل اقدام و سپس آب شیرین شده به شهرستان‌های جنوبی و مرکزی استان منتقل شود.
وی گفت: بنابراین به جز بخش صنعت که عمده آب انتقالی به آن اختصاص داده خواهد شد، این آب در حوزه کشاورزی و به ویژه محصولات کم آب بر و پربازده و همچنین حوزه آشامیدن نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
او ادامه داد: قطعاً با استفاده از آب انتقالی از خلیج فارس به استان فارس، می‌توان مشکلات برخی شهرهای استان در زمینه آب آشامیدنی را که به دلیل خشک‌سالی‌های متوالی ایجاد شده، مرتفع کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: علاوه بر انتقال آب دریا به جنوب فارس، انتقال این آب به شمال این استان نیز از طریق محور تأسیساتی آزادراه شیراز- اصفهان پیش بینی شده و در ادامه امکان انتقال آب به استان اصفهان نیز فراهم خواهد شد. رضایی گفت: با توجه به اینکه آب انتقال یافته از دریا گران خواهد بود، بنابراین آن دسته از صنایعی که از این آب استفاده می‌کنند، باید بهای آن را بپردازند.
او افزود: هزینه بر بودن اجرای طرح انتقال آب دریا سبب شد که هم از طرف استان و هم کمیسیون عمران مجلس پیشنهاداتی برای کمک دولت به این پروژه ارائه شود که امیدواریم دولت بخشی از این هزینه را عهده دار شود.
وی در خصوص زمان بندی اجرای پروژه انتقال آب دریا به استان فارس هم گفت: زمان مورد نیاز، تابع چند متغیر از جمله استقبال صنایع و مصرف کنندگان این آب در مسیر انتقال است که البته در حال حاضر بخش خصوصی و تعدادی از صنایع در این مورد اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی