[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

شیراز به استقبال سرمایه‌گذاران رفت، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اولین همایش ملی توسعه سرمایه‌گذاری در شهر شیراز به همت سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز برگزار شد. این مراسم صبح چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت با حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، استاندار فارس، رئیس کل دادگستری فارس، اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار شیراز و جمعی از شهرداران کلان‌شهرهای کشور به همراه جمعی از مسئولان و با همراهی اصحاب رسانه در مجتمع فرهنگی و رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.
 تعاون راه‌حل مشکلات اقتصادی است
آیت‌الله دژکام گفت: بستر فرهنگی و امنیتی اقدامات اقتصادی باید در ایران و شیراز ایجاد شود. آیت‌الله لطف‌الله دژکام در مراسم افتتاحیه اولین همایش ملی توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز با تصریح بر عزتمندی اظهار کرد: عزتمندی یک کشور همان‌گونه که قوای نظامی و سیاسی وابسته است، به توانمندی اقتصادی آن کشور هم ربط دارد و تا مسئله توانمندی اقتصادی را در حدی که شایسته ایران است، بالا نبریم، مسلماً مابقی تلاش‌ها ناکام خواهد ماند. وی با اشاره به موضوع جنگ و جهاد اقتصادی افزود: امروز به همان میزان که جهاد نظامی یا جهاد در عرصه سیاسی دارای اهمیت است، به همان میزان هم جهاد در عرصه اقتصاد ضرورت دارد. آیت‌الله‌ دژکام تصریح کرد: تلاش شورای اسلامی و شهرداری شیراز در راستای زمینه‌سازی برای سرمایه‌گذاری به مثابه گوشه‌ای از جهاد عظیمی است که در سراسر کشور باید شکل گیرد. وی با ابراز تأسف ادامه داد: در یکی دو سده گذشته نه آنچه خود داشته‌ایم را رشد داده‌ایم و نه آنچه که دیگران داشته‌اند را خوب یاد گرفته‌ایم. وی تصریح کرد: باید بتوانیم در پرتو میثاق‌نامه‌ای که در این همایش رونمایی شد، تعاون و برادری و همکاری را برای رونق‌بخشی به اقتصاد به نمایش بگذاریم و رقابت‌های غیراخلاقی را تبدیل به همیاری‌های ارزشمند کنیم و نتیجه هم رشد شیراز و ایران و ایرانی در عرصه اقتصاد و پیشرفت کشور باشد.
 تشکیل کارگروه ویژه برای حمایت از سرمایه‌گذاران
استاندار فارس در این مراسم گفت: برای حمایت از سرمایه‌گذاران تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ افزایش پیدا کرده و بانک‌ها نیز حاضر شدند که از سپرده‌های خود تسهیلات با سود کم در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند. محمدهادی ایمانیه اظهار کرد: آبادانی‌ها به دست مردم است و دولت‌ها نقش تسهیلگری دارند که برای حمایت از سرمایه‌گذاری تک تک پرونده‌ها را در کارگروه ویژه سرمایه‌گذاری، شخصاً بررسی می‌کنم.وی افزود: ۸۱ درصد از مصوبات کارگروه ویژه سرمایه‌گذاری اجرایی شده است که هر سه ماه دوباره مواردی که منجر به نتیجه نشده، بررسی می‌شود و پنجره واحد سرمایه‌گذاری راه‌اندازی شده است‌. استاندار فارس گفت: فردی را در دفتر استانداری برای حل مشکلات سرمایه‌گذاران قرار داده‌ام که ظرف ۲۴ ساعت با سرمایه‌گذاران دیدار و برای حل مشکل ورود می‌کنم و دستگاه قضایی نیز همکاری خوبی برای حل مشکلات سرمایه‌گذاران داشته است. وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های شیراز برای سرمایه‌گذاری گفت: شیراز بیشترین زیارتگاه‌ها را دارد و سرمایه‌گذاری در این زمینه سودآور است و آمادگی داریم که برای احداث زائرسرا و پروازها کمک کنیم.نماینده عالی دولت در فارس با بیان اینکه شیراز در گردشگری سلامت سرآمد است، اظهار کرد: بیماران زیادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای درمان به شیراز مراجعه می‌کنند. شهر سلامت برای اولین بار در کشور در شیراز مطرح شد و هزار هکتار زمین و زیرساخت‌‌ها برای سرمایه‌گذاری آماده است. ایمانیه گفت: پروژه سعدیه و حافظیه و گسترش آن از دیگر زمینه‌های سرمایه‌گذاری است که در دیدار با وزیر میراث فرهنگی، آب رکنی که حافظ در اشعارش به آن اشاره کرده با همکاری شهرداری احیا می‌شود.استاندار فارس تصریح کرد: بناست که قصر ابونصر تبدیل به ایران کوچک شود و همین امروز نیز از سرمایه‌گذار حمایت می‌کنیم و در این محدوده، مینیاتوری از ایران و جاذبه‌های دیگر استان‌ها به مساحت ۵۰ هکتار اولیه تهیه می‌شود.
 حکم‌فرمایی امنیت برای افزایش سرمایه‌گذاری
رئیس کل دادگستری فارس نیز به عنوان دیگر سخنران این جلسه با اشاره به رفع موانع سرمایه‌گذاری طی چند سال اخیر در فارس گفت: از شورا و شهرداری شیراز برای اجرای این برنامه بسیار خوب که هم برای شهر و هم استان واجب و لازم بود، تقدیر می‌کنم؛ چراکه با توجه به خشک‌سالی‌های مکرر امروز، دیگر چاره ای جز سرمایه‌گذاری و توجه به امور دانش‌بنیان نداریم. حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری دارای متغیرهای زیادی است که مهم‌تر از همه امنیت است و امروز در جای جای فارس امنیت برقرار است؛ به ویژه در شهر شیراز. اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید، اولین نیاز این حوزه یعنی امنیت در استان و شهر برقرار است. وی افزود: بالاتر از امنیت، احساس امنیت نیاز این حوزه است که در فارس احساس امنیت هم بالاست و در این زمینه خیلی کار انجام شده و زمینه سرمایه‌گذاری فراهم است. سرمایه‌ها را به فارس سرازیر کنید. حجت السلام موسوی خطاب به سرمایه‌گذاران هم‌ گفت: امروز هم مردم و هم مسئولان استان همدل و همراه به دنبال رونق حوزه سرمایه‌گذاری هستند؛ پس قدم‌ها را محکم بگذارید. ما داریم با پارتی بازی و‌ مفسدان برخورد می‌کنیم. دادگستری در کنار شماست. وی اظهار داشت: اگر کسی بخواهد فساد کند، دادگستری بالای سرشان است و اگر کسی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های دانش‌بنیان کاری دارد، ما یک هفته‌ای کار او را انجام می‌دهیم. دادگستری تمام قد کنار شماست و بهترین حمایت از شما حمایت در حوزه امنیت سرمایه‌گذاری است. رئیس کل دادگستری فارس خواستار توجه سرمایه‌گذاران به راه اندازی پروژه‌های تعطیل و نیمه تعطیل شد و‌ اظهار داشت: ما در استان شرکت‌های نیمه تعطیل و تعطیلی داریم که سرمایه‌گذار آنها با مشکل مواجه شده و با کمک یک سرمایه‌گذار این شرکت‌ها می‌توانند مجدداً احیا شوند. در این ارتباط بیش‌ از ۵۰ شرکت تعطیل و نیمه تعطیل را شناسایی کردیم. اگر برای احیای اینها هم کاری بشود، خوب است. وی با اشاره به راه اندازی واحدی برای رسیدگی به مشکلات واحد‌های راکد و نیمه تعطیل در دادگستری گفت: سال گذشته ما توانستیم مشکل ۱۸۹ شرکت را حل کنیم که اگر ورود نمی‌کردیم این شرکت‌ها تعطیل می‌شدند.
 شیراز بهشت سرمایه‌گذاری شود
در ادامه این مراسم رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: سومین حرم اهل بیت(ع) برای اینکه به مرزهای حقیقی خود برسد، باید از مرزهای توسعه عبور کند و گام‌های استواری برای شکوفایی استعداد و رونق سرمایه‌گذاری در شیراز برداشته شود.مهدی طاهری در مراسم افتتاحیه اولین همایش ملی توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز، ظرفیت‌های این کلان‌شهر را بی‌نظیر ارزیابی و اظهار کرد: زمان و منابع محدودی برای توسعه در اختیار داریم و توقعاتی که از عملکرد ما می‌رود، به درستی بالا هستند. با وجود این شرایط، مهم‌ترین راهکار، استفاده از منابع و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری است. وی خواستار برداشتن قدم‌های استواری برای شکوفایی استعدادهای سومین حرم اهل بیت(ع) شد و افزود: برای آنکه درک درستی از شرایط داشته باشیم، باید در جایگاه سرمایه‌گذاران قرار گرفته و مشکلات آن‌ها را درک کنیم. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنان خود فاصله کلان‌شهر شیراز را تا بهشت سرمایه‌گذاری طولانی ارزیابی کرد و گفت: تحلیل ریسک و مدیریت داده مهم‌ترین عواملی هستند که به جذب سرمایه‌گذار و توسعه منجر می‌شود و باید با نگاه راهبردی به خطرات سرمایه‌گذاری نگریست. وی با بیان اینکه گستراندن فرش قرمز ملزوماتی دارد، عنوان کرد: «شیراز بهشت سرمایه‌گذاران است» می‌تواند شعار اولین همایش ملی توسعه سرمایه‌گذاری شیراز باشد و در همین راستا در هفته شیراز هر سال باید همایش سرمایه‌گذاری برگزار شود و عملکرد آن در ادوار پیشین مورد بررسی قرار گیرد.
 عزم جدی برای حمایت از سرمایه‌گذاران
شهردار شیراز از عزم جزم مجموعه مدیریت شهری و استانی بر حمایت از سرمایه‌گذاران خبر داد و گفت: برای تحقق تسهیل در سرمایه‌گذاری تدابیری اندیشیده شده است.
سید احسان اصنافی شهردار شیراز اظهار داشت: شیراز با امامزادگان واجب‌التعظیم و لقب سومین حرم اهل بیت(ع)، سومین مقصد زیارتی در ایران اسلامی است که در کنار آن گردشگری تاریخی و میراثی با اماکن چندهزارساله بر پیشانی شهر متبلور است. وی ادامه داد: با داشتن شعرای بزرگی همچون حافظ و سعدی، گردشگری ادبی و وجود صنایع دستی و هنرمندان شهیر، گردشگری هنری در کنار گردشگری طبیعی خودنمایی می‌کند. شهر شیراز به‌عنوان قطب پزشکی در تمامی ابعاد این حوزه حرف‌های بسیاری داشته و نه تنها در سطح کشور، بلکه در سطح منطقه و دنیا 
شناخته‌شده است.
اصنافی در ادامه گفت: موقعیت جغرافیایی شهر شیراز، مجاورت با آب‌های آزاد، دسترسی به فلات مرکزی ایران و...، سبب شده این شهر از دیرباز به‌عنوان بارانداز کشور دیده شود. وی افزود: در این همایش در راستای تسهیل سرمایه‌گذاری به ویژه در حوزه شهری به گفت‌وگو خواهیم نشست و فرصت‌ها و موانع را در کنار هم دیده تا شاهد بهبود سرمایه‌گذاری در شهر باشیم. ایجاد پنجره واحد مدیریت شهری در راستای تسهیل فرایند سرمایه‌گذاری، بررسی نقش مراکز دانش‌بنیان در توسعه سرمایه‌گذاری و شاخص‌های ترویج فرهنگ سرمایه‌گذاری در شیراز از مهم‌ترین موضوعات و محورهای اولین همایش ملی توسعه سرمایه‌گذاری در شیراز است.
وی در پایان متذکر شد: امیدوارم منشأ خدمت به مردم و توسعه روزافزون ساختارهای مختلف از جمله اقتصادی باشیم و در پایان عمر مسئولیتی که مثل برق و باد می‌گذرد، سرافراز و سربلند باشیم.
 جذب سرمایه‌گذار از پنجره جام جهانی
رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: عزم مدیریت شهری برای رونق سرمایه‌گذاری جدی است. محمدحسن اسدی در اولین همایش ملی توسعه سرمایه‌گذاری شیراز با بیان اینکه این همایش به عنوان تکلیف شورای اسلامی شهر برای شهرداری تعیین شده، اظهار داشت: این همایش به دلیل شیوع سویه اُمیکرون با چندماه تأخیر در اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد. البته در بهمن ماه سال گذشته هم میزبان جمعی از سرمایه‌گذاران در قالب پنل‌های تخصصی و آسیب شناسی چالش‌های این حوزه با حضور جمعی از اساتید و کارشناسان بودیم.وی با بیان اینکه یکی از رویکردهای شورای شهر برگزاری پنل‌های تخصصی و همایش ملی توسعه و جذب سرمایه‌گذاری در شهر شیراز به صورت سالانه است، اظهار داشت: وضعیت اقتصادی کشور ما رضایت بخش نیست و این در حالی است که مقام معظم رهبری همواره نسبت به مدیریت و سامان‌دهی مسائل اقتصادی تأکید ویژه داشته و اقتصاد را مسئله اول کشور ارزیابی نمودند. این مقام مسئول در ادامه چالش‌های حوزه سرمایه‌گذاری که در پنل‌های تخصصی بهمن ماه احصا شده را تشریح کرد و افزود: تزلزل و غیرقابل پیش‌بینی بودن رویه‌ها، عدم ثبات و ناامنی‌های اقتصادی، مشکلات انتقال پول به کشور، جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه، نبود پنجره واحد سرمایه‌گذاری، بوروکراسی و تشریفات زائد، کمبود حمایت‌های حقوقی و قضایی از جمله مواردی است که در پنل‌های چهارگانه سرمایه‌گذاری در بهمن ماه سال گذشته مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت. او با اشاره به این موضوع که بسته‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه دارای جذابیت‌های بیشتری است، اظهار داشت: برای شهرداری‌ها خدمات چندصدگانه‌ای تعیین شده که وظایف خدماتی در کف آن قرار گرفته و توسعه شهر مهم‌ترین رسالت مدیریت شهری است. برای تحقق این مهم باید با نگاهی نو به دنبال تشکیل یک سازمان تخصصی به عنوان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی در شهرداری بود و چالش‌های آن را مورد بررسی قرار داد. او با اشاره به اقدامات شورای شهر در حوزه سرمایه‌گذاری گفت: در سال ۱۴۰۱ تکلیف انعقاد ۱۵هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری با بخش خصوصی برای شهرداری مشخص شده است. وی با تشریح برخی از وظایفی که به شهرداری واگذار شده، اظهار داشت: تهیه بسته‌های جذاب سرمایه‌گذاری، خرید زمین به عنوان راهکاری برای ایجاد ارزش افزوده، تکمیل۱۵ پروژه‌ نیمه تمام به ارزش بیش از ۵هزار میلیارد تومان که با اتمام آن ارزش افزوده ای نزدیک به ۸هزار میلیارد تومان خواهد داشت، بخشی از رسالت‌های شهرداری خواهد بود. اسدی در ادامه از رونمایی شیوه‌نامه ابلاغیه وزارت کشور در خصوص نحوه سرمایه‌گذاری برای اولین بار در کلان‌شهر شیراز خبر داد و گفت: ایجاد دفتر نمایندگی شهرداری شیراز برای جذب سرمایه‌گذاری در طول برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر یکی از اقداماتی است که می‌تواند در رونق سرمایه‌گذاری نقش ارزنده ای داشته باشد. وی در پایان با تقدیر از همراهی استاندار فارس برای جذب سرمایه‌گذار، گفت: حضور مسئولان ارشد شهر در این همایش مایه امیدواری است و امیدواریم موجب دلگرمی بخش خصوصی شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی