[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۷
  • دوره جدید

سفرا ارزیابی اقتصادی می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

در ادامه این جلسه مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز گفت: هدف‌گذاری ۷۰ درصد افزایش صادرات در سال جاری را برنامه ریزی کرده ایم که در این زمینه یکی از اولویت‌های مدنظر ما تقویت حوزه گردشگری است و این موضوع را در استان فارس از طریق نمایندگی وزارت امور خارجه استان دنبال می‌کنیم. 
وی افزود: برای تقویت صادرات و به دلیل مسائل داخلی، مجبور شدیم وزارتخانه‌ها را برای تسریع در جواب دهی و همکاری بیشتر تحت فشار بگذاریم و سفرای جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف موظف به همکاری در مباحث اقتصادی شدند.
صفری بیان کرد: وظیفه نمایندگی‌های وزارت امور خارجه، تلاش برای رفع مشکلات در حوزه بین الملل است که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی سفرا، افزایش صادرات قرار داده شده است.
وی اظهار داشت: تا آخر امسال، مشکلات 5 محصول کشاورزی کشورمان را حل خواهیم کرد و در حال حاضر تمرکز ما بر تسهیل صادرات خشکبار است و محصولاتی مانند عسل، سیب، پرتقال، نارنگی و آبزیان در اولویت صادرات رایزنان ما است.
صفری در خصوص صادرات به کشور چین اضافه کرد: به زودی صادرات عسل به چین انجام خواهد شد و همچنین اگر بتوانیم مجوز صادرات سیب به این کشور را داشته باشیم، از صادرات این محصول به دیگر کشورها بی‌نیاز خواهیم شد.
وی در خصوص صادرات محصولات دانش‌بنیان کشورمان ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان توسط وزارت‌های مرتبط تأیید و معرفی می‌شوند و ما از طریق سایت وزارت امور خارجه برای تسهیل صادرات و برقراری ارتباط کشورهای خارجی با شرکت‌های ایرانی اطلاع رسانی انجام می‌دهیم. معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی خواست تا در صورت بروز هرگونه مشکل در حوزه صادرات، به وزارت خارجه اطلاع دهند.
صفری با تأکید بر اینکه در حال تلاش برای وارد شدن به منطقه آزاد اوراسیا و تقویت تجارت بین الملل کشورمان هستیم، عنوان داشت: با انتصاب تجار و بازرگانان به عنوان متخصصان برقراری و تقویت حوزه اقتصادی، به عنوان رایزن اقتصادی در کشورها به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.
وی تصریح کرد: جام جهانی قطر بازار هدف خوبی برای تجار و بازرگان ایرانی خواهد بود؛ بنابراین باید از این فرصت به صورت مناسب بهره برد و در این زمینه به دلیل برخورداری شهر شیراز در بخش‌های مختلف، این شهر را به عنوان هفته گردشگری تماشاگران جام جهانی قطر پیشنهاد داده ایم.
صفری با تأکید بر اینکه توان تاجران و بازرگانان استان فارس از طریق اتاق بازرگانی استان به وزارت امور خارجه اعلام شود، افزود: پیگیری مطالبات پیمانکاران ایرانی در خارج از کشور را دنبال می‌کنیم. 
در این جلسه، فعالان بخش خصوصی و بازرگانان و صادرکنندگان استان فارس در حوزه‌های مختلف به بیان مسائل و مشکلات موجود در حوزه صادرات پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی