[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

صدای نحیف استفاده از پساب، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
تهدیدها همیشه تهدید نمی‌مانند؛ نوع نگاه انسان به تهدید، گذشت زمان و مقتضیات حیات بشر از دل یک تهدید، فرصت طلایی می‌سازد. در گذشته‌‌های نه چندان دور، معضل فاضلاب و نحوه رفع آن مسئله و دغدغه بسیار مهمی بود؛ در شهرها عمدتاً به صورت حفر چاه و در مناطق روستایی در رواناب‌ها و رودخانه‌های محلی رهاسازی می‌شد. حالا گسترش چالش کم‌آبی در بسیاری از مناطق جهان، از جمله شهر 2میلیون نفری شیراز، رویکردها را نسبت به این فاضلاب‌‌ها تغییر داده و جمع‌آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب (که به «طلای خاکستری» معروف شده است)، یک سیاست، یک فرصت مهم و یک منبع پایدار برای تأمین منابع آب، به خصوص برای صنایع به شمار می‌رود. بحران منابع آبی بی تردید بزرگ‌ترین مشکل استان فارس است.از همین رو اهمیت استفاده از پساب‌های تصفیه شده در مواردی که به کیفیت پایین تری از آب نیاز است، می‌تواند یک راهکار مهم برای مقابله با خشک‌سالی و فقر منابع آبی باشد.
تا همین یکی دو سال پیش در شهر شیراز تنها یک تصفیه خانه فاضلاب وجود داشت که حدود 400هزار نفر از مردم شهر از آن منتفع بودند. در کل استان فارس نیز 4 تصفیه خانه فاضلاب بود که به بازچرخانی آب کمک می‌کرد. از سال ۱۳۸۸ با تأمین اعتبار اولیه بانک جهانی، احداث تصفیه خانه شماره 2 فاضلاب شیراز با عنوان پروژه ملی در سال ۸۹ آغاز شد. اما مدتی بعد در اواخر سال ۱۳۹۱ به دلیل تحریم‌ها، این پروژه به مدت سه سال و نیم تعطیل شد و نهایتاً در سال 99 یعنی با 10 سال تأخیر افتتاح شد. با شروع به کار تصفیه ‌خانه شماره ۲ شیراز که در جنوب شرق شهر و در زمینی به وسعت 80 هکتار ساخته شده، عملاً 600چهزار نفر دیگر از مردم تحت پوشش این تصفیه خانه ۴۱میلیون یورویی قرار گرفتند تا سهم مردم شیراز از بهره مندی از تصفیه خانه فاضلاب، به حدود 55 درصد برسد. تصفیه خانه شماره 2 شیراز تنها در فاز اول می‌تواند ۱۰۰هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه‌روز تصفیه کند.
بنا به روایت رسانه‌ها و گفته‌های مسئولان حوزه آب و فاضلاب، اکنون 10 تصفیه خانه فاضلاب شهری و 3 تصفیه خانه فاضلاب روستایی در روستاهای دشتک (مرودشت)، امیرآباد (اقلید) و شهیدآباد (خرم بید) در حال فعالیت هستند تا هیچ پسابی در طبیعت رها نشود و بهداشت عمومی در معرض خطر قرار نگیرد؛ علاوه بر این، منبع پایدار و بسیار مهمی برای تأمین آب صنایع فراهم شود. اما این تعداد از تصفیه خانه فاضلاب برای استانی که روزانه حدود یک‌میلیون مترمکعب آب برای مصرف، تولید می‌کند، بسیار کم است؛ چراکه بیش از ۹۰ درصد آب شرب در شهر‌ها و روستا‌های استان تبدیل به پساب می‌شود!
از سویی رفع بوی مشمئزکننده ورودی شرق شیراز و بالا آمدن و جاری شدن فاضلاب در برخی نقاط حاشیه‌ای شهر شیراز، به خصوص در مناطق شرقی و آبیاری مزارع با فاضلاب با وجود راه اندازی تصفیه خانه شماره 2 فاضلاب شیراز، از جمله سایر موضوعاتی هستند که نیاز این شهر به تصفیه خانه‌های شماره 3 و 4 را بیشتر از همیشه نشان می‌دهد.
اما چرا از پساب تولیدشده همین تعداد اندک تصفیه خانه‌های فاضلاب استفاده صنعتی نمی‌شود؟ به گفته دهقانی مدیرعامل سابق آب منطقه‌ای فارس، از 190میلیون مترمکعب پساب تولیدی در شهرهای مختلف استان فارس، استفاده خاصی نمی‌‌شود. به عنوان مثال از پساب تصفیه خانه فاضلاب شیراز به‌جز آبیاری 100 هکتار مزرعه چوب، استفاده دیگری نمی‌شود. این در حالی است که سال‌ها تأمین آب پایدار چالش اصلی ساخت صنایع آب بر در استان فارس بوده است و همواره به دلیل کمبود منابع آبی بسیاری از پروژه‌های بزرگ صنعتی اشتغال‌زا، مفت از چنگ این استان خارج شده است.
شرکت فولاد مبارکه در استان به شدت خشک همسایه، از سال 1392 به بعد با همکاری شرکت آب و فاضلاب هفت‌هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش اجرای شبکه جمع آوری و احداث تصفیه خانه فاضلاب کرده و پساب شهرهای زرین شهر، چمگردان، زاینده رود، سده، ورنامخواست، مبارکه، کرکوند، دیزیچه و زیباشهر را جمع آوری و پس از تصفیه برای کاربرد در صنعت به مجتمع فولاد مبارکه منتقل می‌کند. همچنین صنایع معدنی و فولاد بافق یزد هم از پساب فاضلاب به عنوان منبع تأمین آب استفاده می‌کند.
در استان فارس اما گفتمان غالب این است که فقط آب دریا می‌تواند صنعت این استان را به حرکت درآورد. البته شنیده می‌شود قرار است شرکت فولاد اقلید پارس و فولاد نی ریز آب مورد نیاز پروژه را از محل تصفیه پساب فاضلاب شهری شهرستان اقلید و نی‌ریز تأمین کنند؛ اما پژواک صدای بلند انتقال آب دریا به استان با هزینه‌های آن چنانی کجا و صدای نحیف استفاده از پساب کجا. چه می‌توان گفت وقتی پساب هست، اما گرد آب چاه می‌گردیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی