[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

اختصاص ۲۷هزار میلیارد ریال به راه‌های روستایی کشور، روزنامه شیراز نوین

 معاون ساخت و نگهداری راه‌های روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: امسال و در بودجه ۱۴۰۱ مبلغ ۲۷هزار میلیارد ریال از طریق دفتر توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای سامان‌دهی راه‌های روستایی کشور اختصاص یافته است.
خداداد مقبلی روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار داشت: سال گذشته نیز از محل‌های مختلف و در قالب اعتبارات ملی و استانی رقمی افزون بر ۵۰هزار میلیارد ریال برای آسفالت راه‌های روستایی تخصیص یافت که توزیع این میزان اعتبارات از سوی شوراهای برنامه ریزی و با اختیارات استانداران توزیع شد. مقبلی یادآور شد: همچنین مبلغ سه‌هزار و ۶۰۰میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پیمانکاران در بودجه امسال مصوب شده است که بر اساس آخرین برآوردها، میزان مطالبات پیمانکاران در حوزه راه‌های روستایی افزون بر ۳۸هزار میلیارد 
ریال است.
هفت‌هزار روستا جاده مناسب ندارند
وی با اشاره به آخرین وضعیت راه‌های روستایی نیز گفت: هفت‌هزار و ۲۲۲ روستای دارای سکنه و بالای ۲۰ خانوار در ایران جاده دسترسی مناسب ندارند و راه روستایی این روستاها یا خاکی یا شوسه است.
معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: برای این تعداد روستا نیز ۳۲هزار کیلومتر راه روستایی نیاز است که ساخته شود. وی یادآور شد: همچنین برآوردها نشان می‌دهد که برای ساخت این ۳۲هزار کیلومتر راه روستایی، رقمی افزون بر ۲۲۰هزار میلیارد تومان بر اساس فهرست بهای سال ۱۴۰۱ نیاز است که پیش بینی می‌شود طی بازه زمانی هفت‌ساله، این میزان راه و البته به شرط تأمین اعتبار سامان‌دهی و آسفالت شود. مقبلی یادآور شد: شناسایی این تعداد روستای فاقد راه دسترسی مناسب بر اساس یک کار تحقیقاتی و میدانی از سوی وزارت راه و شهرسازی و برخی نهادهای ذی‌ربط و همچنین تهیه اطلس راه‌های روستایی ظرف سه سال گذشته بوده است.
وی تصریح کرد: بر اساس این اطلس راه‌های روستایی از مجموع ۹۷هزار روستای دارای سکنه، ۴۰هزار روستا از این تعداد جمعیتی بالای ۲۰ خانوار دارند.
مقبلی اظهار داشت: بر این اساس بالای ۸۵ درصد روستاهای دارای سکنه و بالای ۲۰ خانوار در کشور هم از راه روستایی مناسب برخوردارند. مقبلی ادامه داد: عملیات اجرایی برای سامان‌دهی آسفالت حدود پنج‌هزار کیلومتر از این میزان ۳۲هزار کیلومتر راه روستایی موردنیاز نیز از دو سال گذشته در کشور آغاز شده که بخش عمده ای از این پروژه‌ها در حال اتمام است. وی بیان کرد: همچنین از مجموع ۴۶۷ شهرستان در سطح کشور ۷۲ مورد ضریب برخورداری آنها از راه دسترسی مناسب زیر ۷۰ درصد است که البته استاندارد و شاخص برخورداری شهرها در بهره مندی از راه مناسب ۸۲ درصد است.
معاون توسعه، ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری کشور همچنین یادآور شد: هر سال حدود ۱۶هزار نفر در کشورمان بر اثر تصادف جان خود را از دست می‌دهند که علاوه بر ضربات روحی و روانی بر خانواده‌های داغدار آنها و بر اساس برآوردهای کارشناسی سالانه رقمی افزون بر ۳۲هزار میلیارد تومان نیز هزینه‌های مالی برای کشور و دولت به همراه دارد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی