[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

معاون وزیر کار عنوان کرد: سهم تعاونی‌ها آب رفت ، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر کار از ثبت نام بیش از ۵۰۰۰ تعاونی روستایی در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات خبر داد و گفت: تاکنون ۱۰۰۰میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون به ۹۳۱ طرح تعاونی پرداخت 
شده است.
به گزارش ایسنا، طرح اشتغال روستایی از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در کل کشور کلید خورد. این طرح به دنبال مجوز مجلس در برداشت ۱.۵میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد طرح‌های اشتغال در مناطق روستایی و عشایری به اجرا درآمد و مقرر شد معادل ریالی آن از محل منابع داخلی بانک‌ها به حساب مؤسسات عامل واریز شود.
بر این اساس به  صندوق توسعه ملی اجازه داده شد با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض‌الحسنه نزد بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید در بخش کشاورزی سپرده‌گذاری کند تا این منابع برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری هزینه شود.
مهدی مسکنی معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تازه ترین جزئیات ثبت نام تعاونی‌ها و پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی را اعلام کرد.
وی با اشاره به وجود ۹۷هزار تعاونی روستایی در کشور افزود: از این تعداد ۵۳۵۸ تعاونی در سامانه کارا برای گرفتن تسهیلات ثبت‌نام کرده‌اند که تاکنون به ۹۳۱ طرح رقمی در حدود ۱۰۰۰میلیارد تومان از طریق بانک توسعه تعاون تسهیلات پرداخت شده است.
مسکنی ادامه داد: به طور میانگین ۱۰۷۵میلیون تومان تسهیلات به تعاونی‌ها پرداخت شده و هر تعاونی توانسته در حدود یک‌میلیارد تومان در مسائل روستایی فعالیت کند.
آنطور که معاون وزیر کار گفته، در حوزه اشتغال پایدار سهم تعاونی‌ها حدود ۷ درصد است و برای دستیابی به ۲۵ درصد سهم تولید ناخالص ملی باید سهم ۷ درصدی به ۲۵ درصد افزایش یابد و دستور مقام معظم رهبری در قالب برنامه پنجم توسعه محقق شود.
بسیاری از کارشناسان انجام فعالیت‌های اشتغال روستایی را در کاهش مهاجرت به شهرها مؤثر دانسته و معتقدند ایجاد اشتغال روستایی در قالب تعاونی‌ها علاوه بر گسترش مشارکت جمعی و توسعه آبادانی در روستاها، موجب اشتغال‌زایی و درآمدزایی برای خانوارهای روستایی می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی