[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۷
  • دوره جدید

امشب؛ آخرین تلاش‌های فجر در‌ایستگاه ماقبل پایانی قطعی شدن سقوط یا امیدواری دوباره برای بقا؟، روزنامه شیراز نوین

تا پایان لیگ برتر تنها دو بازی دیگر باقی مانده و فجری‌ها ابتدا امشب(سوم خردادماه) باید در تبریز به مصاف تیم‌تراکتور که در حاشیه امن قرار دارد، بروند و در صورتی که ‌این تیم را شکست دهند و نفت مسجد سلیمان هم در بازی خانگی به صنعت نفت آبادان ببازد آنگاه فجری‌ها شانس بقا در لیگ را خواهند داشت.
به گزارش‌ایرنا، در هفته آخر تیم فجر هشتم خرداد در شیراز به مصاف تیم پرسپولیس تهران  که برای کسب مقام دوم تلاش می‌کند، می‌رود و در همین روز هم  تیم نفت مسجد سلیمان هم با استقلال تهران دیدار می‌کند که ‌این تیم که قهرمانی‌اش مسجل شده اما آن‌ها به  دنبال حفظ رکورد نباختن هستند.
شاید هفته آخر سرنوشت ساز شود
شاید هفته آخرسرنوشت دو تیم سقوط کنند از بین تیم‌های نفت مسجد سلیمان، فجرشهیدسپاسی و شهر خودرو مشهد مشخص شود ضمن‌ اینکه تیم شهرخودرو هم دو بازی سخت با تیم‌های پرسپولیس تهران و فولاد خوزستان دارد؛ به نظر می‌رسد یکی از گزینه‌های سقوط به لیگ دسته یک باشند. ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ بود که تیم فجر شهید سپاسی شیراز با شکست تیم گل ریحان البرز در مسابقات فوتبال دسته یک پس از هشت سال به سر مربیگری علی اصغر کلانتری جواز صعود به لیگ برتر را کسب کرد و موجی از شادی در دل هواداران فوتبال در فارس به راه انداخت، کلانتری یک بار دیگر موفق شده بود تیم فجر را به لیگ برتر بیاورد.
اما ‌اینکه چرا فجری‌ها در آستانه سقوط قرار گرفته‌اند، مسئولان باشگاه باید پاسخگوی ناکامی‌های ‌این تیم باشند.اکنون جناب خان شخصیت عروسکی برنامه تلویزیونی خندوانه هم خواستار حمایت از تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز که در خطر سقوط به دسته یک قرارگرفته،شد هرچند بارها مسئولان استان فارس از ‌این تیم حمایت کرده‌اند.
قانون عدم کمک‌های دولتی به تیم‌های حرفه‌ای  
 به موجب تبصره بند «ب» ماده ۱۳ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ‌ایران مصوب سال ۱۳۸۸ پرداخت هرگونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل به ورزش حرفه‌ای ممنوع شده است و از همه مهمتر در قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی مصوب سال ۱۳۹۴، مفاد تبصره مذکورعیناً و با شدت بیشتری مورد تنفیذ قرار گرفته است.
مصوبه شورای شهر شیراز
اما با ‌این وجود پس از اینکه تیم فجر شهیدسپاسی به لیگ برتر صعود کرد ضمن ‌اینکه مسئولان استان حمایت کردند، شورای شهر شیراز با  طرح دوفوریتی، شهرداری شیراز مکلف شد مبلغ ۲۰ میلیارد ریال از محل شیوه نامه کمک‌های بلاعوض به تیم فوتبال فجر شهیدسپاسی شیراز مساعدت نماید.
همچنین مقرر شد به  ازاء هر بُرد در خانه مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و بابت هر بُرد خارج از خانه مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال پاداش در نظر گرفته شود و  در صورت حضور در جمع شش تیم نخست نیم فصل اول مبلغ ۳۰ میلیارد ریال  و در  صورت حضور در جمع شش تیم نخست نیم فصل دوم مبلغ  ۵۰  میلیارد ریال پاداش در نظر گرفته شود.
حال ‌اینکه چقدر از ‌این مصوبات پرداخت شده است شورای شهر و باشگاه فجر شهیدسپاسی باید پاسخگو باشند.
تیم فجرشخصیت لیگ برتری را نداشت  
به اعتقاد کارشناسان ورزش، ساختار تیمی‌که پس از سال‌ها به لیگ برتر صعود کرده باید طوری  بسته می‌شد که حداقل در نیمه میانی جدول برای سال نخست قرار می‌گرفت، نه‌ اینکه بخواهد برای بقا در لیگ برتر به مصاف حریفان خود آن هم در بازی‌های آخر فصل برود و کار را به اما و اگر بکشد.
به هرحال براساس بضاعتی که باشگاه فجر داشته است آن‌ها اعلام کردند بازیکنان مورد نیاز را گرفته‌اند اما نتوانستند نتایج لازم را بگیرند هر چند علی اصغر کلانتری سر مربی سابق فجر که ‌این تیم را پس از هشت سال به لیگ برتر آورد بارها اعلام کرده است که بازیکنانی که در خواست داده است توسط باشگاه جذب نشده‌اند.      
تیمی‌که در لیگ برتر دوره بیست‌ویکم و تا پایان هفته بیست‌وهشتم تنها ۲ بُرد داشته هنوز نتوانسته است در داخل خانه حتی به یک بُرد دست یابد،هر چند زمین نامناسب ورزشگاه حافظیه بارها مورد انتقاد مربیان لیگ برتر قرار گرفته و عاملی بر عدم نتیجه نگرفتن فجری‌ها می‌دانند که ‌این امر تنها ملاک نیست.
پایان کار سرمربی، فرصت سوزی با انتخاب دستیار          
صاحب نظران فوتبال معتقدند:در حالی که حق هر باشگاهی است که بخواهد به دلیل نتیجه نگرفتن تیم دست به تغییر در کادر فنی بزند اما باید سرمربی را انتخاب کنند که از مربی قبلی چندین برابر سابقه درخشان داشته باشد نه ‌اینکه دستیار او را جایگزین کنند که هیچ سابقه‌ای به عنوان نفر اول کادر فنی نداشته است که ‌این کار هم اشتباه بوده است زیرا قبل از کنار گذاشتن سر مربی باید ابتدا جایگزین بهتری را انتخاب می‌کردند بعد دست به تغییرمی‌زدند که ‌این اتفاق نیفتاده است.      
هجدهم اسفندماه ۱۴۰۰، مدیرعامل باشگاه فجر شهیدسپاسی شیراز به خبرنگار ‌ایرنا اعلام کرد:به دنبال کسب نتایج ضعیف با علی اصغر کلانتری سرمربی تیم قطع همکاری کردیم.
عبدالرسول فلاح افزود:طی جلسه‌ای که با هیئت مدیره داشتیم پس از بررسی با توجه به نتایج ضعیف کسب شده با علی اصغر کلانتری سرمربی باشگاه قطع همکاری کردیم.
وی اضافه کرد:مسئولیت  فنی تیم فجر در ادامه مسابقات لیگ برتر به  مهرزاد معدنچی دستیار سرمربی سابق و کاپیتان اسبق ‌این تیم سپرده شد.
پس از پایان کار کلانتری، فجری‌ها  با مهرزاد معدنچی در حالی که با تیم شهرخودرو در یک دیدار خانگی بازی داشتند به مصاف ‌این تیم قعرجدولی رفتند که ‌این امر موجب شکست تیم فجر شد و فرصت طلایی را ازدست دادند تا شوک حاصله به تیم جواب ندهد.
اما ‌این پایان کار نبود و بازهم فجری‌ها به معدنچی فرصت دادند تا یک بازی دیگر به عنوان نفر اول روی نیمکت تیم فجر بنشیند اما‌ این تیم  ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۰ برابر تیم فولاد در اهواز قرار گرفت و یک بر صفر شکست خورد تا دست اندرکاران باشگاه با مجتبی سر آسیایی کمک مربی تیم گل گهر سیرجان که گفته می‌شود از مدت‌ها قبل گزینه مورد نظر فجر بوده،وارد مذاکره شده و او را به خدمت گرفتند.
فجری‌ها پس از به خدمت گرفتن سرمربی جدید تصمیم گرفتند بازی هفته بیست‌وچهارم را  به جای ورزشگاه حافظیه در ورزشگاه امام رضا (ع) مشهد به مصاف تیم آلومینیوم اراک بروند که ‌این بازی هم  بدون گل مساوی شد تا تغییر ورزشگاه و سرمربی تیم جواب ندهد و دوباره آن‌ها به ورزشگاه حافظیه باز گشتند.اما فجری‌ها پس از بازگشت به ورزشگاه حافظیه به مصاف تیم نفت مسجد سلیمان رفتند که ‌این بازی هم حاصلی به غیر از مساوی که به نفع حریف شد، نداشت و آن‌ها نتوانستند به نخستین پیروزی خود در بازی خانگی  دست یابند چرا که ‌این تیم ابزار لیگ برتری را در اختیار نداشت.     
در حالی که سرآسیایی سرمربی تیم فجر پنج هفته است سکان هدایت ‌این تیم را برعهده گرفته اما هنوز‌ این شوک جواب نداده و آن‌ها در یک اقدام عجیب‌تر یک مربی دیگر را به کادر فنی اضافه کردند و در هفته بیست‌وهشتم مقابل ذوب آهن در ورزشگاه حافظیه یک بر صفر باختند تا امیدهای ‌این تیم برای بقا کمرنگ‌تر شود.
برخی فشارها موجب شد سرمربی تیم فجر شوم
اما مجتبی سرآسیایی سرمربی تیم فجر پس از شکست خانگی  مقابل ذوب آهن اصفهان که بیست‌ونهم اردیبهشت‌ماه برگزارشد در کنفرانس خبری گفت:با وجود علاقه و افتخاری که به تیم فجر شهیدسپاسی شیراز دارم اما برخی از فشارها موجب شد که مسئولیت کادر فنی تیم را قبول کنم و در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفتم.
وی گفت:مدیران باشگاه و دیگرمربیانی که در ‌این تیم حضور داشتند باید پاسخگوی پرسش‌های مردم و رسانه‌ها باشند زیرا‌ این تیم بیمار بود و نتوانست پس از ۲۳ هفته به بُرد برسد.هم‌اینک در جدول رده بندی تیم استقلال تهران با ۶۴ امتیاز قهرمان زود هنگام لیگ شده است و تیم‌های سپاهان اصفهان و پرسپولیس هم برای نایب قهرمانی می‌جنگند.
در رقابت‌های فوتبال لیگ برتر ۱۶ تیم شرکت دارند و پس از انجام ۳۰ بازی دو تیم انتهای جدول راهی مسابقات دسته یک می‌شوند.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی