[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

علائم و راه تشخیص تیروئید در خانه و بدون آزمایش، روزنامه شیراز نوین

مشکل تیروئید جزو بیماری‌های رایج در جهان است. روش‌های تشخیص رایگان و ساده در منزل به افراد در تشخیص سریع‌تر و پیشگیری از این مشکل کمک بسزایی می‌کند.
به گزارش نمناک، بسیاری از پزشکانِ با تجربه روی مسئله تیروئید تحقیق کرده‌اند و هزاران نفر را مورد آزمایش قرار دادند که به خاطر اختلالات هورمونی؛ به مشکلات تیروئیدی مانند مشکلات قبل و بعد از یائسگی و سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا شده‌اند.
در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم راهکارهایی را برای شما توضیح دهیم که باعث می‌شود بدون اینکه آزمایش دهید، متوجه مشکل تیروئیدتان بشوید.
احساس خستگی
رایج‌ترین علامت مشکل تیروئید، خستگی است. افرادی که تیروئید کم‌کار دارند، معمولاً کل روز احساس خستگی دارند و حتی ممکن است خواب کافی هم داشته باشند اما صبح روز بعد حس راحتی نخواهند داشت. استرس همراه با خستگی هنگام صبح معمولاً برای این افراد زیاد اتفاق می‌افتد.
تغییرات روحی
یکی دیگر از علامت‌های رایج در افراد مبتلا به بیماری تیروئید این است که روحیه و اخلاق آن‌ها مدام تغییر می‌کند. افرادی که تیروئید پر کار دارند، ضربان قلب و تپش قلب‌شان خیلی بالا است که باعث استرس، بی‌قراری و کلافگی می‌شود و مدام روحیه‌شان تغییر پیدا می‌کند.
ورم گردن
یکی دیگر از علامت‌های رایج، ورم گردن یا بزرگ شدن غده تیروئید است. شاید درد زیادی نداشته باشد اما به‌خاطر عفونت رخ می‌دهد که در چنین حالتی غده تیروئید بزرگ شده و التهابی و دردناک می‌گردد و هنگام چرخش سر این درد شدیدتر می‌‌شود.
احساس گرمای زیاد
یکی دیگر از علامت‌های رایج؛ افزایش دمای بدن یا تغییرات دمایی است. این افراد کل روز احساس گرما دارند و ممکن است دچار گُر گرفتگی هم بشوند؛ حتی ممکن است تحمل سرما را هم از دست بدهند‌، یعنی هم به گرما حساس می‌شوند و هم اینکه سرما آن‌ها را اذیت کند.
کُره چشم برآمده
یکی از علامت‌های پر کاری تیروئید، برآمدگی کره چشم است که ممکن است یکی از چشم‌ها یا هر دو چشم را درگیر کند. معمولاً در چنین حالتی خشکی، خارش و حساسیت در کره چشم احساس می‌شود. بافت نرم و ماهیچه‌های اطراف چشم ورم کرده و ملتهب می‌شود؛ در نهایت چشم، قرمز شده و پف کرده به نظر می‌رسد و مشکلات بینایی هم به وجود می‌آید و ممکن است که10 سال هم طول بکشد تا فرد بتواند متوجه این موضوع شود.
اگر این علائم را داشتیم چه کار کنیم؟
تشخیص بیماری تیروئید از طریق آزمایش خون مشخص می‌‌شود. به خاطر همین اگر این علائم را در خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید تا برای‌تان آزمایش تیروئید بنویسد.
چرا باید مراقب تیروئید باشیم؟
از هر 8 نفر یک نفر؛ به تیروئید مبتلا می‌شود‌. این موضوع در کشور‌های بزرگ تقریباً به 20 میلیون نفر رسیده است. یک خانوم در هر جای دنیا ممکن است 5 الی 8 برابر بیش از یک مرد در معرض ابتلا به مشکلات تیروئیدی قرار بگیرد. تیروئید در گردن قرار گرفته و فرایند ایجاد انرژی را در بدن برعهده دارد. مشکلات مربوط به تیروئید روی کل بدن اثر گذار است. تیروئید غده‌ای درون ریز است. بخشی از مجموعه و سیستم هورمونی محسوب می‌ شود و ممکن است از طریق غده درون ریز یا تخمدان تحت تأثیر قرار بگیرد و شما باید علائمش را بشناسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی