[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

غلام پیروانی : فجر سقوط کرد، چون کارخانه بازیکن سازی شیراز تعطیل شده است، روزنامه شیراز نوین

غلامحسین پیروانی گفت:کارخانه بازیکن سازی استان فارس متوقف شده است و اثری از درخشش فوتبال ‌این استان وجود ندارد.
وقتی فجری‌ها با کلانتری به لیگ برتر رسیدند، امیدها برای درخشش دوباره فوتبال استان فارس بیشتر شد، استانی که بازیکنان زیادی را به فوتبال معرفی کرد و الماس فوتبال ‌ایران بود. زمانی فجرشهیدسپاسی و برق شیراز با هواداران پر شور خود تب و تاب لیگ برتر را به اوج خود رسانده بودند اما اکنون نه اثری از برق شیراز است، نه فجرشهیدسپاسی آن صلابت سابق را دارد.
به گزارش ‌ایسنا مرکز تهران، فجری‌ها تیمی ‌بودند که حتی اگر تمام بازیکنانشان را به  تیم‌های دیگر می‌فروختند اما باز هم بازیکنان ارزشمندی در تیم خود داشتند و در مقابل حریفان پرقدرت خود کم نمی‌آورند. آن‌ها بازیکنانی از جمله مهرزاد معدنچی، داود سیدعباسی، سیاوش اکبرپور، مهدی رحمتی، غلامرضا رضایی، امید روانخواه و مجتبی زارعی را به فوتبال معرفی کردند و سابقه قهرمانی در جام حذفی و صعود به لیگ قهرمانان آسیا را دارند.
فجرشهیدسپاسی در لیگ بیست‌ویکم تنها دو پیروزی کسب کرده است و به لیگ یک سقوط کرده است. سقوط فوتبال شیراز و شرایط نامساعد ‌این استان باعث شد تا با غلامحسین پیروانی، پیشکسوت ‌این استان گفت‌وگو کنیم.
این پیشکسوت فوتبال در گفت‌وگو با‌ ایسنا، درباره روند نزولی فوتبال شیراز و سقوط فجرشهیدسپاسی به لیگ دسته یک، اظهار کرد: در زمان ما فجر یک تیم امید داشت و بازیکن می‌ساخت. هر سال هم تیم‌های امیدش در کشور مقام می‌آورد. نمی‌دانم چه کسی تیم‌های امید فجر را نابود کرد. برای جلوگیری از هزینه‌های زیاد ‌این کار را کردند که اشتباه بزرگی بود. متأسفانه ‌این تیم رها شد و در تیم بزرگ‌سالان فعلی به جز یکی دو نفر دیگر بازیکن بومی ‌ندارند.
او ادامه داد: فجرشهیدسپاسی در گذشته حتی اگر بازیکنانش را به تیم‌های دیگر می‌داد، باز هم از امیدهایش بازیکن می‌گرفت و باز هم می‌درخشید. تیم ما ورودی نداشت و فقط خروجی داشت. چندین سال سرهنگ جعفری بالای سر ‌این تیم بود و خودش فوتبالیست بود. من با او کار کردم و نتایج خوبی گرفتیم. همه برای موفقیت ‌این تیم زحمت می‌کشیدند اما تیم کنونی رها شده است. معنویات از بین رفته و مادیات آمده است.
پیروانی با بیان‌ این‌که فجر در ۱۱ سال فقط ۶ میلیارد هزینه کرده بود، گفت: اکنون نمی‌شود از آن کارها انجام دهیم اما می‌خواهم از تفاوت‌ها بگویم. امسال مسئولان باشگاه خوب به ‌این تیم رسیدند. سردار سلامی‌ و سردار بوعلی به ‌این تیم کمک کردند. اگر سردار بوعلی نبود ‌این تیم به لیگ برتر نمی‌آمد. با‌ این حال دل‌ها یکی نیست و اختلاف بین سرمربی و رئیس باشگاه دست به دست هم داده است.
او درباره سرنوشت برق شیراز بیان کرد:‌این تیم را نابود کردند. برق دست کسانی افتاد که عاشق نبودند و کاسب بودند. برق هیچ تیمی‌ ندارد و در دسته سه یا زیر گروه هم اثری از ‌این تیم نیست. اگر روی تیم فجرشهیدسپاسی هم درست کار نشود و‌ این روند نزولی ادامه پیدا کند،‌این تیم هم نابود می‌شود. البته امسال نسبت به همه سال‌ها به ‌این تیم خوب کمک شد اما متأسفانه نتیجه نگرفت. در برخی استان‌ها پول خرج می‌شود و بازیکن خوب می‌آورند اما بازیکن‌سازی وجود ندارد.
سرمربی سابق فجرشهیدسپاسی اضافه کرد: قبلاً در استان فارس بازیکن سازی وجود داشت اما امروز حتی ‌این بازیکن‌سازی وجود ندارد. شرایط فوتبال تغییر کرده است. نه مدیرعامل در حاشیه امنیت است و نه مربی ماندگاری دارد.‌این مسائل باعث مشکلات فراوانی می‌شود. من به سرآسیایی احترام می‌گذارم اما او هم نتوانست کاری برای فجر انجام دهد. سرآسیایی گفت مرا با زور به فجر آوردند. کسی را که با زور آوردند می‌تواند نتیجه بگیرد؟
او درباره آینده فجرشهیدسپاسی عنوان کرد: آینده خوبی برای‌ این تیم نمی‌بینم.‌ این تیم در جام حذفی قهرمان شده و در سال ۸۰ به جام باشگاه‌های آسیا رفت. من کمک مربی محمود یاوری بودم و با  ‌این تیم سوم ‌ایران بودم. در جهان فقط یک تیم شهید وجود دارد و حیف است تیم شهید سپاسی به ‌این حال و روز در بیاید.
پیشکسوت فوتبال استان فارس در پایان گفت: اختلافات داخلی بین سرمربی و مدیر پدر فجر را در آورد. شخص سردار بوعلی می‌توانست همه چیز را درست کند اما نمی‌دانم چرا ‌این کار را نکرد. نوش دارو بعد از مرگ سهراب فایده‌ای ندارد. باید بیایند عیب‌یابی کنند. هم کلانتری و هم سرآسیایی مربیان خوبی هستند. کلانتری تیم را به لیگ برتر آورد و همه او را تحسین می‌کردند. ساختار و زمین بد و جذب بازیکنان محدود هم دلیل چنین شرایطی شد. همه چیز دست به دست هم داد تا فجر سقوط کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی