[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

اقتصاد معدن با دیپلماسی آفریقایی ، روزنامه شیراز نوین

در دیدار سفیر کشور آفریقای جنوبی در ایران با نماینده عالی دولت در فارس، دکتر ایمانیه بر تشکیل کمیته مشترک بین استان فارس و آفریقای جنوبی برای توسعه همه جانبه همکاری‌ها تأکید کرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، ویکا مازوی کومالو سفیر آفریقای جنوبی در ایران با دکتر محمدهادی ایمانیه استاندار فارس دیدار کرد.
دکتر ایمانیه در این دیدار «کشور آفریقای جنوبی» را در ذهن ایرانی‌ها به عنوان یک کشور ضداستعماری و ضدظلم توصیف کرد و گفت: نلسون ماندلا یکی از شخصیت‌های ماندگار بین المللی بوده که نمادی از مقاومت و مبارزه محسوب می‌شود که در عین حال انسان فهیم و نمونه ای از مردم آفریقای جنوبی است.
نماینده عالی دولت در فارس با اشاره به تحریم استکبار جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: همواره آفریقای جنوبی در کنار ایران بوده است و در مجامع بین المللی این حمایت‌ها مشهود است. 
استاندار فارس نقاط تفاهم مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی مخصوصاً مبارزه برای آزادی را موردتوجه قرار داد و بیان داشت: زمینه همکاری جدی فراوان تری نسبت به قبل، بین این دو کشور وجود دارد.
دکتر ایمانیه تصریح کرد: همکاری مؤثر استان فارس در حوزه پزشکی با آفریقای جنوبی طی سال‌های متمادی در زمینه‌های آموزشی دارویی، درمانی و خدمات شکل گرفته و قابل افزایش است. 
نماینده عالی دولت در فارس بر ارتقای سطح همکاری دو کشور در حوزه‌های گردشگری، طبیعی و تاریخی با توجه به ظرفیت‌های بی‌شمار ایران مخصوصاً استان فارس نیز تأکید کرد.
استاندار فارس افزود: در خصوص صنایع تبدیلی مواد غذایی، الکترونیک، نفت و انرژی قابلیت همکاری گسترده وجود دارد.
وی با بیان اینکه شیراز و استان فارس دارای بهترین دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران است، گفت: آمادگی داریم در زمینه علم، پژوهش و فناوری گام‌های مؤثر خوبی را با کشور آفریقای جنوبی برداریم. دکتر ایمانیه با بیان اینکه کمیته مشترک بین استان فارس و آفریقای جنوبی تشکیل شود، اظهار کرد: با تشکیل این کمیته می‌توان ضمن هدف‌گیری ملموس‌تر، احصای نیازها و توانمندی‌ها گامی مؤثر در راستای رشد و توسعه همه جانبه هر دو کشور برداشت.
استاندار فارس تفاهم نامه‌های بین ایران و آفریقایی جنوبی را مورد اشاره قرار داد و ابراز امیدواری کرد که بتوان با توجه به ظرفیت بسیار مناسب استان، سهم فارس را در این تفاهم نامه‌ها مشخص کرد. 
نماینده عالی دولت در فارس با اشاره به اینکه استان فارس چهارمین رتبه معادن کشور را داراست، بر بهره مندی از تجربه اکتشافات معدنی آفریقای جنوبی و تبادل معلومات و همچنین اهمیت صادرات خدمات مهندسی تأکید کرد.
سفیر آفریقای جنوبی در ایران نیز با اشاره به ظرفیت مناسب استان فارس، موافقت خود را مبنی بر تشکیل کمیته مشترک بین کشور آفریقای جنوبی و استان فارس اعلام کرد.
گفتنی است، استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری در فارس برای اتباع خارجی، صدور روادید برای گردشگران آفریقای جنوبی در شیراز و توسعه زمینه‌های همکاری از دیگر مباحث مطرح شده در این دیدار دوجانبه بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی