[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

موازی‌کاری آفت اقتصاد است، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: در برخی از امور مختلف، بخش حاکمیت اقداماتی تعریف می‌کند که موازی با فعالیت‌های بخش خصوصی است که این کار نتیجه خوبی ندارد؛ بلکه اقدامات هر دو بخش باید مکمل یکدیگر باشد. به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در جلسه فعالان اقتصادی استان با انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران در این اتاق، بیان کرد: دولت باید اجازه دهد بخش خصوصی در امور مختلف مانند مسکن و مدرسه سازی فعالیت خودش را داشته باشد و اینکه دولت وارد اموری مانند مدرسه سازی شود مناسب نیست و باید این فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار شود و اموری مانند ساخت و ساز سرانه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی از جمله ساخت ورزشگاه و فرهنگ‌سرا توسط دولت انجام شود. وی افزود: متأسفانه در هیچ زمینه ای در کشور به بخش خصوصی توجه نمی‌شود و نظر این بخش مدنظر قرار نمی‌گیرد که این مهم در ایجاد ارز 4200تومانی، آزادسازی قیمت‌ها و سایر تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در کشور مشخص است.
رازقی با بیان اینکه بعضاً نتیجه بسیاری از تصمیم‌ها در کشور آسیب به کشور و عموم مردم و به ویژه بخش خصوصی به عنوان عوامل اجرایی این تصمیم‌گیری‌هاست، اظهار داشت: حاکمیت در کشور باید از تخصص و تجربه بخش خصوصی برای گره گشایی از مشکلات اقتصادی بهره گیرد. وی با تأکید بر همراهی بخش دولتی با بخش خصوصی در فارس اضافه کرد: ما در فارس شاهد همراهی مستمر و خوب بخش دولتی با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی هستیم و مفتخریم اعلام کنیم تا امروز هر مشکل قابل حل فعالان اقتصادی در استان مرتفع شده و مسائل ملی نیز در سطح کشور مطرح و پیگیری شده است. در ادامه این جلسه، محمود رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز با اشاره به ضرورت ورود مسئولانه و متعهدانه انجمن‌های صنفی از جمله انجمن سازه در طرح نهضت ملی مسکن، گفت: ورود و ایفای نقش سیستم‌های سازه ای مناسب می‌تواند به ارتقای کیفیت و افزایش سرعت اجرای این طرح کمک کند. رضایی ادامه داد: رویکرد مناسب و عملکرد تخصصی این انجمن و به‌کارگیری اصولی سازه‌های فولادی می‌تواند در ارتقای تکنولوژی ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن نقش مؤثری ایفا کند. 
وی با اشاره به اصلی ترین شعار دولت که همان ساخت انبوه مسکن به میزان ۴میلیون واحد در چهار سال است، عنوان داشت: در بحث ساخت انبوه مسکن، تجارب و سوابق زیادی در گذشته داشته ایم که امروز باید از این تجربه‌ها درس گرفته و خطاها و‌ در این راستا اشتباهات احتمالی اجرای این طرح را به حداقل میزان ممکن کاهش دهیم. رضایی تنها راه تحقق این طرح را استفاده از تکنولوژی‌های جدید و ارزان سازی ساخت دانست و تصریح کرد: دولت معتقد است که با روش‌های ساخت و ساز سنتی نمی‌توان اهداف اجرای این طرح را محقق ساخت؛ فرمول‌های ساخت، کیفیت و زمان ساخت و کنترل هزینه‌های ساخت از جمله موارد مهم و کلیدی در خصوص اجرای طرح تولید انبوه مسکن است. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با عنوان اینکه پس زمینه ذهن بسیاری از افراد از فرایند اجرای این طرح، ساخت واحدهای مسکونی فاقد کیفیت است، افزود: امروز اراده دولت و مجلس برای ساخت واحدهای مسکونی انبوه و البته باکیفیت، اهمیت مسائل سازه را بسیار پررنگ می‌کند.
به گفته وی، تحقق اصلی ترین شعار دولت در بحث تولید انبوه مسکن، با تأمین مجموعه ای از زیرساخت‌های اساسی از جمله تخصیص زمین، تأمین اعتبار مالی، تأمین مصالح ساختمانی باکیفیت در حد انبوه، به‌کارگیری پیمانکاران، مجریان و سازندگان ذی‌صلاح، مشارکت انجمن‌های صنفی و تولیدکنندگان و مجریان سازه و نیز استفاده از تولیدات و فناوری‌های نوین محقق خواهد شد.
رضایی بیان کرد: در بحث ایفای نقش سیستم‌های سازه ای، در استان فارس و‌ در کشور ظرفیت مطلوبی از تولید سازه‌های باکیفیت وجود دارد، اما متأسفانه تا به امروز در چرخه ساخت و ساز از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده نشده و دلیل آن شاید این است که به این تولیدکنندگان فضای کافی برای ورود مؤثر به این چرخه داده نشده است. وی با عنوان اینکه در بحث تأمین بنا در طرح نهضت ملی مسکن به جایگاه انجمن سازندگان سازه‌های فولادی اشاره شده است، اظهار داشت: سازه‌ها و فناوری‌های نوین ساختمانی، عامل ارتقای کیفیت و سرعت ساخت اجرای طرح نهضت ملی مسکن‌ می‌شوند.
رضایی با اشاره به ضرورت همکاری بین تمامی زنجیره‌های فعال در صنعت ساخت‌و‌ساز برای اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن، اضافه کرد: کیفیت و سرعت دو ویژگی اجرای طرح مسکن دولت است؛ تضمین کیفیت واحدهای این طرح با همکاری‌های همه‌جانبه محقق می‌شود و در این باره باید در موارد مختلف از جمله انتخاب نوع سیستم سازه‌ای، نوع مصالح، شیوه حمل و نقل، شرایط انتخاب پیمانکاران و نظارت مستمر، منسجم و در هماهنگی، دقت نظر ویژه ای صورت گیرد. وی با اشاره به قدرالسهم قابل توجه انجمن انبوه سازان در ساخت و ارائه مسکن‌های باکیفیت، ادامه داد: با وجود ظرفیت عظیم و مدیران تصمیم گیر در سازمان‌های نظام مهندسی و انجمن انبوه سازان، تا به امروز میان مدیران این دستگاه‌ها هماهنگی لازم وجود نداشته و نگاه‌های جزیره ای آنان به نفع فرایندهای ساخت و ساز نبوده است؛ علاوه بر آن نبود وجود قوانین جامع و یکپارچه نیز به این شکاف در حوزه کار حرفه ای دامن زده است. رضایی ورود مجلس برای اصلاح قانون نظام مهندسی و تمام ارکان ساخت و ساز را برای بهبود کیفیت ساخت و ایجاد یکپارچگی در این سیستم لازم و ضروری دانست. در ادامه این جلسه اعضای انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران و سایر فعالان اقتصادی استان به بیان دیدگاه‌های 
خود پرداختند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی