[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

کیت تشخیص آبله میمونی وارد شد ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به وجود کیت تشخیص آبله میمونی گفت: این کیت‌ها در اختیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار گرفته ولی تاکنون موردی از این بیماری در فارس گزارش نشده است.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، مهرداد شریفی روز دوشنبه در نشست خبری خود گفت: از نخستین استان‌هایی هستیم که کیت را در اختیار داریم و این قدم بزرگی است، اما هیچ نگرانی وجود ندارد؛ چون تاکنون هیچ مورد مشکوکی در کشور و استان گزارش نشده است‌.
این مقام مسئول با بیان اینکه نحوه سرایت ترشحات تنفسی و تماس با ضایعات آبله است، یادآور شد: افرادی که سابقه تماس و ارتباط با فرد خارجی داشته‌اند که مبتلا بوده یا در تماس با بیماری بوده، بیشتر در معرض خطر هستند، اما کسانی که واکسن آبله ‌زده‌اند، تا ۷۰ درصد ایمنی داشته و کسانی که مبتلا شدند، شانس ابتلای کمتری دارند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پاسخ به چرایی عدم استفاده پزشکان متخصص از دستگاه پوز برای فرار از مالیات گفت: این امر را تأیید می‌کنیم، اما متولی نظارت نظام پزشکی است و اگر تخلفی انجام شود، باید قانونی برخورد شود و در نظارت‌های بخش دولتی تعارف نداریم. وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نظارت‌ها کمرنگ شده بود، افزود: از امسال ستاد نظارت بر تعرفه خدمات پزشکی شکل ‌گرفته و تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی نظارت می‌شوند و چنانچه بیماری شکایتی را مطرح کند، در صورت محرز شدن تخلف به مجموعه قضایی معرفی می‌شوند.
این مقام مسئول افزود: در استان فارس ۶۳ بیمارستان، ۱۰‌هزار مؤسسه و مطب، ۴۱۶ مرکز رادیولوژی بخش خصوصی و دولتی و ۳۷۰ آزمایشگاه وجود دارد و از جهت تعداد مراکز جزء دانشگاه‌های اول است. شریفی ادامه داد: همچنین توسعه خدمات درمانی و دسترسی مردم به این خدمات در سال‌های گذشته به‌جای تمرکز در شیراز، به سمت شهرستان‌ها سوق داده‌ شده است. هرساله پزشکان عمومی بعد از گذراندن طرح در آزمون تخصص شرکت می‌کنند و رقابتی هم وجود دارد؛ اما در سه سال گذشته سیاست‌هایی در نظر گرفته ‌شده که پزشکان رغبتی برای تخصص نداشتند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین مسئله اقتصادی را از مهم‌ترین دلایل این مسئله دانست و عنوان کرد: در سال گذشته متخصص بیهوشی و طب اورژانس اصلاً شرکت‌کننده نداشته است؛ چون کاری سخت، کم‌درآمد و پراسترس است و اگر همین روال باشد و تجدیدنظر نشود، بیمارستان‌ها در تخصص بیهوشی و طب اورژانس دچار مشکل می‌شوند. شریفی همچنین مالیات برای استادان تمام‌وقت و متخصصان و عدم تناسب تعرفه‌ها با هزینه‌ها را از دیگر مشکلات بخش درمان عنوان و خاطرنشان کرد: در بخش دولتی همه طبق قانون مالیات را پرداخت می‌کنند و هیچ مشکلی در بحث پرداخت وجود ندارد، اما به همین دلیل بسیاری از پزشکان از بخش دولتی به بخش خصوصی گرایش پیدا می‌کنند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال گذشته ۷.۵میلیون خدمت پاراکلینیکی در بیمارستان‌ها ارائه ‌شده است، گفت: بر اساس آمار در سال گذشته، ۲۸۸هزار و ۵۷۷ نفر در بیمارستان‌های دانشگاهی بستری و بیش از ۲میلیون و ۴۲۵هزار نفر ویزیت شدند که بین ۲۷ تا ۳۷ درصد بیماران بستری غیربومی گزارش شده اند. معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بیشترین مراجعات خارج از فارس به بیمارستان‌ها از استان‌های هرمزگان، خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان است، عنوان کرد: این موضوع در حالی است که سرانه اعتباری و سهمیه دارو متناسب با این بیماران به استان ارائه نمی‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی