[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

هم‌افزایی برای عبور از تابستان گرم ، روزنامه شیراز نوین

نشست ویدئوکنفرانسی مدیران عامل برق سراسر کشور با حضور آرش کردی مدیرعامل توانیر برگزار شد. در این نشست، بر لزوم همکاری و هم افزایی برای مدیریت مصرف برق در صنایع و تأمین برق مشترکان خانگی در تابستان پیش رو تأکید گردید.
به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای استان فارس، آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر در این نشست با اشاره به برنامه‌ریزی‌هایی که در جلسات متعدد با مدیران عامل در وزارت صمت انجام گردیده، بر همکاری بخش صنعت در گذر از پیک بار امسال تأکید نمود.
مدیرعامل شرکت توانیر گفت: آرایش استراتژیک برای ۳ ماه از ۱۵ خردادماه لغایت ۱۵ شهریورماه ۱۴۰۱ به صورت ماه اول ۴۰۰۰ مگاوات، ماه دوم ۶۰۰۰ مگاوات و ماه سوم ۴۰۰۰ مگاوات محدودیت کاهش مصرف اجرا خواهد شد و این برنامه و اعداد در نظر گرفته شده طبق کارشناسی و وضعیت عرضه و تقاضای بازار لحاظ شده است.
کردی، ضمن اشاره به اهمیت هماهنگی بین بخش‌های مختلف وزارت نیرو و صمت، بر تشکیل کارگروه‌های استانی و عقد تفاهم‌نامه بین بخش صنعت و برق استان‌ها بسیار تأکید کرد و برای صنایع بزرگ مانند آلومینیوم در استان‌های فارس، مرکزی و هرمزگان سه عدد ۱۰۰۰ مگاواتی محدودیت اعلام نمود. 
در ادامه جلسه، خانم دکتر نعمت‌پور مدیرکل امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صمت اظهار نمود: در جلساتی که تشکیل گردیده، ۳ گروه صنعت، تجارت و کشاورزی تعیین شد که اعداد و ارقام محدودیت‌ها بر اساس نظرات کارشناسی ارائه شده در جلسات مشترک استانی اخذ شده در برنامه لحاظ شده است.
وی اضافه کرد: بر اساس میزان مصرف، عدد محدودیت نیز مشخص گردید و این محدودیت کاهش مصرف‌ها در بخش صنایع مس و آلومینیوم کشور به صورت متناوب و بر اساس محاسبه میزان مصرف خواهد بود. در بخش سرامیک و کاشی کاهش ۵۰ درصدی و یکنواخت اعمال می‌شود و در نهایت امید است با اجرای یکپارچه این محدودیت‌های کاهش مصرف در قالب طرح مدیریت مصرف برق، ضمن هماهنگی با صنایع در بحث کاهش خاموشی‌ها نیز مثمر ثمر واقع شود.
حقیقی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس هم در این نشست که با حضور مدیران و معاونان شرکت‌های برق منطقه‌ای فارس و توزیع نیروی برق استان فارس و توزیع نیروی برق شیراز و صنایع استان برای گذر از پیک بار سال ۱۴۰۱ برگزار شد، اظهار داشت: طرح ملی کاهش مصرف انرژی الکتریکی و ضوابط تشویق و اعطای پاداش کاهش مصرف به مشترکان برق از سوی وزیر نیرو ابلاغ گردیده و همه ما موظف به اجرای این ابلاغیه و تلاش برای عبور بی دغدغه و با کمترین تنش از تابستان پیش رو هستیم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با بیان اینکه اقدامات انجام شده به منظور ایجاد امکان اعمال مشوق‌های مدیریت مصرف در نظر گرفته شده است، افزود: با هدف تسهیل تأمین برق به ویژه در اوقات اوج مصرف و همچنین افزایش مشارکت مشترکان شبکه برق در تحقق این هدف از ابتدای ماه‌های گرم سال جاری باید اهداف ترسیم‌شده بیش از پیش موردتوجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: همه ما وظیفه داریم با مدیریت بار و برنامه ریزی برای کاهش مصرف صنعتی برق، امکان مشارکت مشترکان خانگی و سایر مصارف را در طرح ملی کاهش مصرف انرژی الکتریکی به ویژه از طریق سامانه‌های ارتباطی نظیر «برق من» ایجاد کنیم. در صورتی که مشترکان مشمول طرح، میزان مصرف برق خود را طی دوره اجرای طرح نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داده باشند و میزان مصرف آنها به زیر الگو برسد، از تشویق‌های خوبی بهره مند خواهند شد.
حقیقی با تشریح برخی از مشوق‌های وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق تابستانی اضافه کرد: مشوق‌های وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق بسیار قابل توجه است. از ابتدای خردادماه، مشترکان به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف، ۵ برابر تعرفه برق هر کیلووات یعنی معادل ۵۰۰ تومان پاداش می‌گیرند. اعمال این مشوق‌ها در کنار برنامه‌ریزی برای کاهش مصرف برق صنعتی می‌تواند راهکار مناسبی برای گذر از تابستان پیش رو باشد.
وی با بیان اینکه الگوی مصرف در مناطق گرمسیری جنوب فارس و مناطق استان بوشهر با مناطق معمولی متفاوت است و در مناطق گرم امکان صرفه جویی بسیار خوبی وجود دارد، گفت: در این مناطق که از کولرهای گازی و اسپیلت‌ها استفاده می‌شود، اگر مشترکان این مناطق بتوانند یک دستگاه را کمتر استفاده کنند، در ماه پاداش قابل توجهی دریافت می‌کنند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای فارس با تشریح برنامه‌های انجام‌شده برای عبور از تابستان گرم امسال و رایزنی و هم افزایی با مدیران صنایع در این استان گفت: نشست‌های بررسی برنامه‌های پیک بار هر هفته در استان فارس برگزار می‌شود. این نشست‌ها با موضوع همکاری صنایع برای گذر از پیک امسال به صورت ویدئوکنفرانسی از مرکز پایش با حضور مدیران ارشد صنعت برق کشور و معاون طرح و برنامه وزارت صمت دنبال می‌گردد.
حقیقی با اشاره به اینکه با توجه به اهمیت موضوع و بهره برداری بهتر از نشست‌ها، این جلسات با حضور مدیران استانی صنعتی و مدیران شرکت‌های توزیع ترتیب می‌یابد. وی افزود: همه تمهیدات برای انعقاد تفاهم‌نامه‌های کاهش بار برق صنعتی در تابستان پیش رو و توافق با مدیران صنعتی در فارس انجام شده و امید است با برنامه ریزی، هم‌افزایی و تعامل چندجانبه شاهد گذر موفق از تابستان 
پیش رو باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی