[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۵
  • دوره جدید

بنزین‌دزدی از جیب کارگران ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه گزارش
mohammad4838@yahoo.com

در روزهای اخیر ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد در یکی از جایگاه‌های سوخت، یک راننده پس از سوخت‌گیری بدون پرداخت هزینه جایگاه را ترک کرد و متصدی جایگاه با پرتاب سنگ سعی بر توقیف خودرو داشت. انتشار این نمونه ویدئو واکنش‌های زیادی در پی داشت.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، این فیلم که توسط یک دوربین مداربسته ثبت و منتشر شده، نشان می‌دهد تراژدی پرتاب سنگ توسط متصدی جایگاه به راننده متخلف موضوعی است سریالی و ادامه‌دار و بنا به دلایل مختلفی در فضای مجازی توسط کاربران مجازی واکنش‌های مختلفی 
به همراه دارد.
دبیر انجمن صنفی جایگاه‌داران سوخت استان فارس در این باره می‌گوید: بر اساس گزارشات جایگاه‌داران، این اتفاق هر ماه برای صاحبان جایگاه تکرار می‌شود، ولی علی‌رغم نامه‌نگاری‌هایی که با مقامات قضایی، انتظامی و مسئولان مربوطه پخش در استان انجام شده، هنوز تدبیری برای این موضوع اندیشیده 
نشده است.
به گفته علی‌رضا دادخواه، پیگیری نکردن متصدی جایگاه برای شناسایی راننده متخلف، علل و عوامل‌ متعددی دارد که یکی از آنها، نامه‌نگاری‌های اداری است. یک کارگر برای شناسایی و شکایت باید هزینه‌های زیادی از جیب پرداخت کند تا بتواند فرد متخلف را شناسایی کند.
وی ادامه داد: در بسیاری از موارد فرد متخلف با دست‌کاری کردن شماره پلاک خودرو و همچنین موارد گوناگون موجب می‌شود روند شناسایی قدری دشوار باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا هزینه این خسارت از جیب متصدی جایگاه کسر می‌شود یا خیر، می‌گوید: در هر نوبت شیفت کارگران جایگاه باید مقدار سوخت فروش رفته را محاسبه کنند و به شیفت بعدی تحویل دهند؛ در غیر این صورت از حساب کارگر مربوطه کسر خواهد شد.
رئیس انجمن جایگاه‌داران شهرستان‌های کازرون، نورآباد و فراشبند در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ورشکستگی برخی از جایگاه‌داران اشاره کرد و گفت: جایگاه‌های سوخت در ایران متناسب با تلاش‌های شبانه‌روزی، سرمایه‌گذاری و هزینه‌های خود حق‌العمل دریافت نمی‌کنند.
دادخواه افزود: طی سالیان قبل و خصوصاً هشت سال گذشته، نگاه یک‌طرفه به جایگاه‌های سوخت، این بنگاه‌های اقتصادی را هر روز با زیان و فرسودگی بیشتر مواجه کرد و این نگرش معیشت جایگاه‌دار و کارکنان آنها و خانواده‌هایشان را نشانه رفته است و امروز بسیاری از جایگاه‌ها خواهان تغییر کاربری و تغییر شغل هستند.
دبیر انجمن صنفی جایگاه‌داران سوخت استان فارس یادآور شد: در جلسات برگزار شده طی ماه‌های گذشته، سازمان برنامه و بودجه ثابت بودن قیمت بنزین، گازوئیل و سی ان جی را علتی بر عدم امکان تخصیص منابع منطقی برای حق‌العمل جایگاه‌های سوخت دانسته که برای مالکان مجاری عرضه و مجموعه صنفی قابل پذیرش نیست.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی فارس نیز گفت: این شرکت وظیفه دارد نسبت به مشکلات جایگاه‌داران پیگیری‌های لازم را انجام دهد که بر اساس آمارها، سرقت سوخت از جایگاه‌داران عدد مشخصی است و مسئولان امر باید نسبت به این مهم تدابیری بیندیشند.
اسدالله طاهری با بیان اینکه پرونده‌های مختلفی در شهرستان‌های فارس برای این موضوع تشکیل و به مراجع قضایی و انتظامی ارسال شده تا مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: هر مقدار سوخت در جایگاه به عنوان سرمایه ملی است و سرقت و قاچاق هر مقدار سوخت از کشور و استان برای ما بسیار مهم است. در همین خصوص تاکنون یک‌میلیون و ۶۰۹هزار لیتر سوخت قاچاق در استان کشف شده که بیش از ۹۰ درصد آن گازوئیل و مابقی نفت 
بوده است. 
طاهری ادامه داد: ۴۷میلیارد ریال پرونده قاچاق سوخت به تعزیرات ارسال شده است. این مقام مسئول با اشاره به کشفیات سوخت قاچاق در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال 99، بیان داشت: بر اساس آمار‌ها با رشد 193درصدی کشفیات روبه‌رو بودیم که تلاش داریم از این سرمایه ملی بیشتر از گذشته مراقبت صورت گیرد. طاهری به فعال بودن ۳۰۴ جایگاه عرضه بنزین، ۱۳۰ جایگاه عرضه سی‌ان‌جی و ۴ مرکز سوخت‌گیری هوایی در فارس اشاره کرد و گفت: ۴۰ جایگاه عرضه سوخت در سطح شهرستان‌های استان در دست احداث است. از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت‌ماه، یک‌میلیون و ۱۰۰هزار لیتر بنزین در استان مصرف شده است. رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس فارس در خصوص روند پیگیری جهت ارائه شکایات می‌گوید: پلیس موظف است در حفظ نظم و امنیت تلاش خود را به کار گیرد و برای هرگونه ثبت شکایات موضوع را در دستور کار خود قرار دهد. سرهنگ حمید افرامن معتقد است بر اساس گزارش‌ها در خصوص سرقت سوخت توسط برخی از متخلفان از طریق جایگاه‌های سوخت بر حسب هرگونه ثبت گزارش و در صورت تماس با پلیس ۱۱۰، پرونده تشکیل شده و موضوع در دستور کار مأموران قرار گرفته است. 
رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس فارس با اشاره به اینکه در زمینه شناسایی متخلفان این توانمندی وجود دارد که با استفاده از اسناد، مدارک و ادله موجود متخلفان را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کنند، افزود: این مهم نیازمند ثبت شکایت از سوی فرد مال‌باخته یا جایگاه‌داران عزیز می‌باشد تا روند پیگیری‌ها به شکل قانونی 
انجام شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی